جزییات مقاله

قصد خرید سنگ نما برای ساختمانم را دارم، سنگ نما چه ابعادی دارد؟

نوشته شده در : 1395/12/14 1:12

سنگ خام (کوپ سنگ) با توجه به نوع و ابعاد اولیه ای که دارا می باشد در سنگبری برای مقصود های مختلف برش های مختلفی به آن داده می شود و هرچه ابعاد سنگ برش خورده بیشتر و ضخامت آن یکنواخت تر باشد نشانگر تجهیزات مدرنتر و کیفیت بالای سنگبری است.

بزرگترین سایزی که یک سنگ میتواند برش بخورد اسلب نام دارد که مشتریان و کاربرد خاص خود را دارد. سنگ های اسلب اکثرا دارای طول سه الی چهار متر و عرض دو تا سه متر می باشند ولی بیشتر برای نمای ساختمان از سنگ های طولی استفاده می شود . سنگ طولی دارای ضخامت و عرض مشخصی می باشد و طول آن بسته به طول سنگ خام (کوپ) متغیر می باشد. عرض استانداردی که در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد چهل سانتی متر می باشد و در بعضی از کشورهای دیگر شصت سانتیمتر است

 

سنگ نما

 

علت متداول بودن عرض چهل سانت، به علت سهولت در جابه جایی آن می باشد. هرچه عرض سنگ افزایش یابد وزن آن بیشتر شده و جابه جایی آن مشکل تر می شود و از سوی دیگر در صورتیکه عرض سنگ از حداقل چهل سانتی متر کاهش یابد زیبایی طرح سنگ نمایش داده نمی شود و حاصل کار مجموعه ای از سنگ های کوچک به هم چسبیده می شود. در بعضی از سبک های طراحی به صورت تعمدی این نوع سنگ در بخش هایی  از نمای ساختمان لحاظ می شود.

به دلیل اینکه استاندارد برش سنگ عرض چهل سانتیمتر می باشد، اضافات سنگ خام را با عرض های کمتر برش میزنند که قیمت آن کمتر از سنگ های با عرض چهل سانت می باشد.

یکی دیگر از آیتم های کیفیت سنگ طول سنگ می باشد در صورتیکه کوپ سنگ دارای ابعاد مناسبی نباشد امکان تولید سنگ با طول های بلندتر از دو متر ایجاد نمی شود و ناچاراً با سایزهای مختلف و کوچک برش انجام می شود که اینگونه سنگ ها نیز دارای قیمتی کمتر می باشند.

تمامی این سنگ ها بدون بسته بندی و به صورت فله ای به فروش می رسند.

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

نحوه تعمیر سنگ های پله فرسوده به چه صورت است؟

برای سنگ فرش کف پارکینگ چه سنگی را توصیه می کنید؟

در شرایط جوی مرطوب و دمای بالا مانند جنوب کشور استفاده از چه نوع سنگی را پیشنهاد می کنید؟

اگر از اسید قوی برای تمیز کاری سنگ استفاده شود به حدی که باعث تخریب سنگ شود چه باید کرد؟

داشتن محیطی آرام و به دور از سر و صدای شهری یکی از دغدغه های مهم من است، آیا میتوانم از سنگ به عنوان یک مصالح ساختمانی عایق صدا استفاده کنم؟