استاندارد ابعاد سنگ نما به چه اندازه است؟

استاندارد ابعاد سنگ نما به چه اندازه است؟

نوشته شده در : 1395/12/14 1:12

سنگ خام (کوپ سنگ) با توجه به نوع و ابعاد اولیه ای که دارا می باشد در سنگبری برای مقصودهای مختلف برش های مختلفی به آن داده می شود و هرچه ابعاد سنگ برش خورده بزرگتر و ضخامت آن یکنواخت تر باشد نشانگر تجهیزات مدرن به کار گرفته برای تولید آن و کیفیت بالای محصولات آن سنگبری است.

بزرگترین ابعادی که یک سنگ می تواند برش بخورد اسلب نام دارد که مشتریان و کاربرد خاص خود را دارد. سنگ های اسلب اکثرا دارای طول سه الی چهار متر و عرض دو تا سه متر می باشند ولی برای نمای ساختمان بیشتر از سنگ های طولی استفاده می شود. سنگ طولی دارای ضخامت و عرض مشخصی می باشد و طول آن بسته به طول سنگ خام (کوپ) متغیر می باشد. عرض استانداردی که در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد چهل سانتی متر می باشد و در بعضی از کشورهای دیگر شصت سانتیمتر است

 

سنگ نما

 

علت متداول بودن سنگ های با ابعاد چهل سانتی، به علت سهولت در جابه جایی این گونه سنگ ها می باشد. هرچه عرض سنگ افزایش یابد وزن آن بیشتر شده و جابه جایی آن مشکل تر می شود و از سوی دیگر در صورتیکه  سنگ دارای ابعادی با عرض کمتر از چهل سانتی متر باشد، زیبایی نقش و نگار سنگ نمایش داده نمی شود و حاصل کار مجموعه ای از سنگ های کوچک به هم چسبیده می شود. در بعضی از سبک های طراحی به صورت تعمدی از سنگ های با ابعاد عرض کم استفاده می شود.

به دلیل استاندارد عرض چهل سانتیمتری ابعاد سنگ، اضافات سنگ خام را با عرض های کمتر برش میزنند که قیمتاین نوع از سنگ ها کمتر از سنگ های با عرض چهل سانت می باشد.

یکی دیگر از آیتم های کیفیت سنگ، طول سنگ می باشد در صورتیکه کوپ سنگ دارای ابعاد مناسبی نباشد امکان تولید سنگ با طول های بلندتر از دو متر ایجاد نمی شود و ناچاراً با سایزهای مختلف و کوچک برش می خورند، که اینگونه سنگ ها نیز دارای قیمتی کمتر می باشند.

تمامی این سنگ ها بدون بسته بندی و به صورت فله ای به فروش می رسند.

سنگ خام در ابتدا به صورت کوپ از معدن به کارخانه سنگبری منتقل می شود و بسته به تجهیزات سنگبری از قله بر و یا اره برای تبدیل آن به قطعات سنگ با ابعاد کوچک تر استفاده می شود و در این زمان بسته به نیاز می توان عرض سنگ نهایی را انتخاب نمود که انتخاب عرض سنگ به تجهیزات و تکونولوژی مورد استفاده نیز بستگی دارد. در صورت استفاده از دستگاه قله بر و یا سی تیغ سنگ های برش خورده اکثرا با عرض چهل سانتی متر می باشند ولی در صورت استفاده از اره می توان ابعاد بزرگتری از سنگ ایجاد نمود.

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

نحوه تعمیر سنگ های پله فرسوده به چه صورت است؟

برای سنگ فرش کف پارکینگ چه سنگی را توصیه می کنید؟

در شرایط جوی مرطوب و دمای بالا مانند جنوب کشور استفاده از چه نوع سنگی را پیشنهاد می کنید؟

اگر از اسید قوی برای تمیز کاری سنگ استفاده شود به حدی که باعث تخریب سنگ شود چه باید کرد؟

داشتن محیطی آرام و به دور از سر و صدای شهری یکی از دغدغه های مهم من است، آیا میتوانم از سنگ به عنوان یک مصالح ساختمانی عایق صدا استفاده کنم؟