رشد پنج برابری قیمت مسکن در طی دولتهای نهم و دهم

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/7/15 9:44 (1521 نمایش)

در طی سالهای 1384 الی 1392 قیمت مسکن رشد پنج برابری را تجربه کرد حال آنکه در طی چهار سال فعالیت دولت یازدهم میزان افزایش قیمت مسکن تنها 10/6 درصد بوده است.

در سال 1384 متوسط قیمت هر متر مربع ساختمان مسکونی در شهر تهران 650 هزار تومان بود در حالی که در زمان اتمام فعالیت دولت دهم قیمت هر متر مربع ساختمان به سه میلیون و نهصد و پنجاه هزار تومان رسید که نشان از افزایش پنج برابری قیمت مسکن در طی دو دوره فعالیت دولتهای نهم و دهم بود و این تورم افسار گسیخته در بخش زمین نیز با شدت بیشتری ایجاد شد و متوسط قیمت هر متر مربع زمین مسکونی از ششصد و چهل هزار تومان به مبلغ پنج میلیون و پانصد هزار تومان در شهر تهران رسید که افزایش هفت برابری قیمت زمین در طی هشت سال فعالیت دولت را نشان داد.

 

قیمت مسکن

 

 

بررسی عملکرد دولت یازدهم در بخش مسکن

 

بررسی عملکرد دولت یازدهم در بخش مسکن نشان دهنده ایجاد شرایطی با ثبات در این بخش می باشد که رکودی سنگین را نیز با خود به همراه داشته است. در طی فعالیت دولت یازدهم از سال 1392 الی 1396 شاهد افزایش میانگین نرخ مسکن در شهر تهران از هر متر مربع سه میلیون و نهصد و پنجاه هزار تومن به مبلغ هر متر مربع چهار میلیون سیصد و هفتاد هزار تومان بودیم که نشان از افزایش تنها 10/6 درصد قیمت مسکن در طی این مدت بودیم و همچنین آمار خبر از افزایش صرفاً دو درصدی قیمت زمین در طی این مدت مشابه می دهد.

 

قیمت مسکن

 

 

کاهش قیمت واقعی مسکن طی چهار سال گذشته

 

در طی فعالیت دولت یازدهم تصمیمات لحظه ای از اقتصاد کلان کشورمان کنار گذاشته شد و کنترل تورم افسار گسیخته هدف دولت قرار گرفت تا بتوان در طی مدت چهار سال اقتصاد با تورم 40/4 درصدی را با شیب نزولی به تک رقمی و در شهریور ماه سال 1396به هشت درصد برسانند.

هرچند دولت در رسیدن به این هدف موفق شد ولی اجرای این سیاست همراه با ایجاد رکود سنگینی بود به نحوی که باعث کاهش اشتغال و متضرر شدن بسیاری از سرمایه گذاران در بخش های مختلف گردید از آن جمله دست اندرکاران صنعت ساختمان که با مقایسه افزایش قیمت مسکن نقطه به نقطه دوازده ماهه منتهی به شهریور ماه 96 که میزان 6/7 درصد را نشان می دهد و این رقم معادل 1/3 درصد کمتر از (هشت درصد) نرخ تورم نقطه به نقطه اعلامی در همین بازه زمانی می باشد که متاسفانه این کاهش قیمت واقعی مسکن در طی چندین سال تکرار شده و باعث از بین رفتن انگیزه و عدم توجیه اقتصادی فعالیت در صنعت ساختمان سازی شده است که با خود افزایش نرخ بیکاری را همراه داشته است.

 

قیمت مسکن

 

 

۱۳۰۰ شغل دنباله رو صنعت ساختمان

 

مدیران و کارشناسان اعتقاد دارند که این وضعیت رکود در بخش مسکن نمی تواند و نباید بیش از این ادامه داشته باشد و دلایل آنها از دو زاویه قابل تامل است. نخست آنکه صنعت ساختمان سازی موتور متحرک هزار و سیصد شغل و سیصد صنعت می باشد که در صورت فعال شدن، می تواند موجب اشتغال زایی بخش بزرگی از جامعه شود و دلیل دیگر نیاز جامعه به ساختمانهای جدید الاحداث می باشد، طبق آمار میانگین هفتصد هزار ازدواج در طول سال ثبت می شود و با توجه به نیاز ساخت مجدد ساختمانهای فرسوده، برآورد می شود که نیاز جامعه ساخت سالانه یک میلیون ساختمان می باشد حال آنکه به علت عدم توجیه اقتصادی ساختمان سازی، در طی چهار سال اخیر سالیانه در حدود سیصد علی چهارصد هزار واحد مسکونی ساخته شده که اگر بدین نحو ادامه یابد شاهد عدم وجود واحد مسکونی در بازار خواهیم شد.

 

 

قیمت مسکن

 

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها: