مسکن تنها بازار جذاب باقی مانده جهت سرمایه گذاری

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/7/6 10:36 (1621 نمایش)


سیاست های در پیش گرفته دولت در حوزه وام مسکن و کم شدن سود سپرده های بانکی موجب شده تا بخش تقاضا برای خرید مسکن تحریک شود و همانگونه که پیش بینی می شد در نیمه دوم سال به همراه افزایش تقاضا، شاهد افزایش اجاره و قیمت مسکن هستیم، که تا کنون به صورت سنتی ماه های محرم و صفر این افزایش را تعدیل نموده است.

 

افزایش قیمت مسکن

 

پس از ابلاغ کاهش سود بانکی به بانک ها موجی از افزایش قیمت مسکن رخ داد که پیش بینی کارشناسان به تداوم آن می باشد.

در حال حاضر یکی از اصلی ترین منابع ثروت جامعه، سپرده های بانکی می باشد که با کاهش میزان سود سپرده جذابیت این سرمایه گذاری در نزد مشتریان کاهش یافته و سرمایه ها به بازارهای دیگرسرازیر خواهند شد که در صورت مدیریت آن می توان باعث ایجاد رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال نمود و در غیر این صورت مشابه سالهای گذشته مجدداً شاهد ایجاد حباب در قیمت ارز، سکه، املاک و.... خواهیم بود که مانع رشد و توسعه کشور می شود.

 

افزایش قیمت مسکن

 

 

ارز، مسکن و بورس سه بازاری می باشند که در حال حاضر شرایط نامناسبی دارند و در این بین بورس بازار بسیار راکدی دارد و بازار ارز نیز به دلیل تجربه های افراد متضرر و نوسانات لحظه ای بازار چندان جذابیتی برای سرمایه های مردم ندارد و از این بین بازار مسکن یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری می باشد که در صورت مدیریت صحیح می تواند باعث رونق و اشتغال بخش عظیمی از نیروی جویای کار در این صنعت شد.

لذا با توضیحات فوق میتوان تصور نمود که بازار مسکن تنها بازار باقیمانده برای ورود سرمایه گذار می باشد و بخش زیادی از خرید های مسکن در حال حاضر به منظور سرمایه گذاری صورت می گیرد که با خروج سرمایه ها از سپرده های بانکی و سرازیر شدن به بازار مسکن قطعا افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش نسبی قیمت را شاهد خواهیم بود، هر چند که در حال حاضر طبق سنت هر ساله در ماه های محرم و صفر کمی از میزان خرید و فروش کاسته می شود و این امر باعث تعدیل در افزایش قیمت مسکن شده است و اثر شوک ناشی از کاهش سود سپرده های بانکی را بر بازار مسکن کاهش داده و موجب شده تا قیمت مسکن کمتر از حد پیش بینی افزایش یابد.

 

افزایش قیمت مسکن

 

از دیگر عوامل پیش بینی افزایش قیمت مسکن، سیاست های در پیش گرفته دولت برای ایجاد سهولت در پرداخت تسهیلات بانکی می باشد که از آن جمله می توان به افزایش میزان تسهیلات و کاهش زمان انتظار دریافت تسهیلات اشاره نمود که تمامی این موارد باعث پیش بینی افزایش تقاضا و رشد قیمت مسکن در آینده ای نزدیک می شود.

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها: