عمر مفید ساختمانهای ایران یک چهارم ساختمانهای اروپایی است

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/6/13 19:48 (1705 نمایش)

رستم پور عضو سازمان نظام مهندسی، علت پایین بودن عمر مفید ساختمان های ایران را در مقایسه با ساختمانهای اروپا، عدم رعایت ضوابط فنی اعلام نمود. وی در نشست پژوهشی "معماری، شهر، توسعه پایدار" که در شهر تهران برپا شد با مطرح نمودن موانع توسعه صنعت ساختمان سازی در کشور خواستار توجه دولت به این صنعت شد و اهمیت ساخت اصولی و تاثیر آن در صرفه جویی منابع اولیه و نیروی انسانی را گوش زد نمود.

 

عمر مفید ساختمان

 

وی گفت: در حوزه صنعت ساختمان و صرفه جویی در مصرف انرژی تا کنون قوانین متعددی تصویب و اجرا شده است که سازمان نظام مهندسی نیز نظارت سخت گیرانه ای در اجرای آن دارد و کیفیت مصالح ساختمانی نیز در طی 15 سال اخیر به شکل چشم گیری در مقایسه با گذشته بهبود یافته است ولی با نظارت های صورت گرفته همچنان عمر مفید ساختمانهای ایرانی متاسفانه پایین است این در حالی است که در اروپا ساختمان های ساخته شده دارای حداقل عمر مفید صد سال هستند و پس از اتمام این دوران با یک باز سازی جزئی همچنان امکان استفاده از آنها وجود دارد ولی در کشور ما حداکثر عمر یک ساختمان 25 سال است و پس از آن ساختمان کلنگی شناخته شده و بابت ساخت آن هیچ مبلغی در نظر گرفته نمی شود و باید تخریب گردد و از نو ساخته شود.

با توجه به شرایط و استانداردهای مصوب در خصوص کیفیت مصالح ساختمانی تولید شده که به صورت سخت گیرانه در اجرای آن نظارت می شود علت عمر کم ساختمان را می توان شیوه اجرای ساختمان سازی دانست که اغلب به وسیله کارگران بدون مهارت و فاقد دانش فنی انجام می شود.

برای بر طرف نمودن این مشکل در برنامه ای مقرر شده بود که در دهه 80 توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمامی شاغلان حرفه ساختمان سازی، در دوره آموزشی تحت تعلیم قرار گیرند و در اتمام دوره های آموزشی به آنها گواهی مهارت فنی اعطا شود که به دلایل مختلف اجرای این طرح به تعویق افتاده و در حال حاضر تنها تعداد معدودی از کارگران ساختمان دارای این گواهینامه فنی می باشند که به علت عدم سازمان دهی مناسب از همین تعداد محدود کارگر ماهر نیز بانک اطلاعات مناسبی وجود ندارد تا هنگام اجرای پروژه های ساختمانی بتوان از آنها استفاده نمود.

به دلیل کاهش هزینه های اجرا و همچنین افزایش کیفیت می بایست به تکنولوژی های نوین ساختمان سازی روی آورد که این امر مستلزم توجه بیش از پیش به آموزش و افزایش مهارت های مجریان این صنعت می باشد. متاسفانه در اغلب پروژه های ساختمان سازی هر چند قوانین سخت گیرانه نظام مهندسی ساختمان در حال اجرا می باشد ولی افرادی در این صنعت فعالیت می کنند که فاقد مهارت فنی و آشنایی به این قوانین می باشند و به همین دلیل هر چند مصالح با کیفیت و دارای استانداردهای لازم می باشند ولی در حین انجام پروژه به دست افراد بی مهارت تبدیل به کالایی با عمر مفید کم می شود که بسیاری از صدمات صنعت ساختمان سازی از این نقطه می باشد.

در حال حاضر هیچ قانونی برای پیگیری ضرر و زیان هایی که ناشی از اشتباهات جوشکار، سیمان کار، نصاب سنگ، دیوار چین و تمامی افرادی که در ساخت و ساز فعالیت دارند وجود ندارد و آنها نیز مسئولیت و عواقب اقدامات خود را بر عهده نمی گیرند. لذا لازم است تا نظام حقوقی تدوین گردد تا هریک از دست اندرکاران صنعت ساختمان در قبال امور محوله خود پاسخگو بوده و بدین منظور باید وزارت راه و شهرسازی قوانین محدود کننده ای را تدوین نماید تا در صورت مطابقت هر یک از موارد  شامل: مصالح، اجرا و نظارت فرآیند ساختمان سازی و نیز به کار گیری افرادی که دوره های آموزشی را گذرانده اند گواهی پایان ساخت صادر شود.

یکی دیگر از مواردی که میتواند باعث بهبود کیفیت ساختمانهای در حال ساخت گردد اجرایی شدن مصوبه وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی می باشد که در طی آن این وزارتخانه موظف است در طی 10 سال به تمامی فعالان صنعت ساختمان گواهینامه گذراندن آموزش های مهارت فنی اعطاء نماید که تا کنون این طرح اجرا نشده و با اجرای آن تحول بزرگی در صنعت ساختمان کشورمان رخ خواهد داد.

همچنین نباید فراموش نمود که در آینده ای نزدیک یکی از مهمترین مشکلات مراکز جمعیتی، بحران کمبود آب خواهد بود و چنانچه صنعت ساختمان سازی کشورمان با تکنولوژی های روز دنیا همگام نشود نمی توان در مصرف انرژی و به خصوص مصرف آب صرفه جویی نمود. یکی از راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب شرب استفاده از تصفیه آب و بازچرخانی آن در سیکل مصرف آب شهری است که از این آب برای امور خدماتی مانند شست شو و آبیاری فضای سبز استفاده شود و می بایست با سیستم آب شرب تفکیک گردد که اجرای این برنامه مستلزم طراحی سیستم تفکیک انتقال دو نوع آب در ساختمان است که از هم اکنون باید به آن توجه داشت.

 خوشبختانه در مجتمع های مسکونی جدید در حال ساخت سیستم هایی در حال نصب می باشند که فاضلاب واحد ها را تصفیه و به وسیله بازچرخانی برای آب یاری فضای سبز مجتمع مورد استفاده قرار می گیرد.

کامران آقایی حقوقدان و عضو کانون وکلا دیگر سخنران این همایش بود که به بررسی ابعاد حقوقی مشکلات صنعت ساختمان پرداخت و گفت: سرپناه مطمعن و ایمن یکی از حقوق مسلم شهری و هر شهوند می باشد و اگر در ساخت مسکن قصوری سر می زند حقوق مسلم شهری و شهروند نقص می شود و تمامی ارگانها و دستگاه ها و افرادی که در این قصور فنی نقش دارند، مسئول نقض حقوق شهری و شهروندی می باشند.

 

 

 

 

کلیدواژه ها: