آمار گویای بازگشت رونق به بازار مسکن است

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/6/8 15:15 (1727 نمایش)

در مرداد ماه امسال شاهد افزایش میزان معاملات انجام شده املاک به میزان 6/1 درصد و بالا رفتن قیمت املاک به میزان 6/2 درصد در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته بودیم.

بانک مرکزی اقدام به ارائه گزارشی بر اساس داده های انتشار یافته سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات نموده است که در طی آن متوسط یک متر مربع آپارتمان معامله شده در مرداد ماه را چهار میلیون و ششصد هزار تومان اعلام نمود که این مبلغ در مقایسه با تیرماه یک درصد افزایش و در مقایسه با مرداد سال گذشته 6/2 درصد افزایش یافته است.

 

بیشترین میزان افزایش قیمت درمناطق مختلف تهران:

در بین مناطق بررسی شده در شهر تهران بیشترین میزان افزایش قیمت مربوط به منطقه شش با حدود 11/6 درصد افزایش در مقایسه با مرداد سال گذشته و کمترین افزایش قیمت مربوط به منطقه 22 با تنها 0/4 درصد افزایش نسبت به سال گذشته می باشد.

 

بازگشت رونق به بازار مسکن

 

گرانترین و ارزانترین مناطق تهران:

همچنین با بررسی متوسط قیمت املاک معامله شده در مرداد ماه بر حسب مناطق تفکیک شده شهرداری مشاهده می شود که منطقه یک تهران دارای گرانترین املاک با میانگین قیمت هر متر مربع نه میلیون و نهصد هزار تومان و ارزانترین منطقه مربوط به منطقه 18 شهرداری با میانگین قیمت هر متر مربع دو میلیون و دویست هزار تومان می باشد.

 

بازگشت رونق به بازار مسکن

 

افزایش 6/1 درصدی حجم معاملات:

از لحاظ میزان تعداد معاملات صورت گرفته نیز مشاهده می شود در مرداد ماه امسال در تهران 17 هزار و 984 واحد مسکونی معامله شده است که در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته شاهد رشد 6/1 درصدی معاملات صورت گرفته هستیم.

از بین مناطق تهران منطقه 5 با میزان 15/8 درصد بیشترین سهم از تعداد کل معاملات تهران را به خود اختصاص داده و مناطق 4 و 2 هر کدام به ترتیب با 11و 9/9 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

 آمار کلی معاملات صورت گرفته در شهر تهران نشان می دهد که 73 درصد از معاملات املاک مربوط به ده منطقه و بیست و هفت درصد مابقی مربوط به 12 منطقه باقی مانده می باشد.

در طی پنج ماهه نخست امسال تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی ثبت شده در تهران 69 هزار واحد بوده  که در مقایسه با پنج ماهه نخست سال گذشته 1/5 درصد رشد وجود داشته و هم زمان قیمت متوسط هر متر مربع از واحدهای مسکونی ثبت شده در سامانه چهار میلیون و پانصد هزار تومان می باشد که افزایشی 5/5 درصدی را نشان می دهد.

در طی مرداد ماه سال جاری تعداد معاملات صورت گرفته در تهران به 18 هزار فقره رسید که در مقایسه با تیر و مرداد ماه سال گذشبه ترتیب23/7 و 6/1 درصد افزایش داشته است.

 

بازگشت رونق به بازار مسکن

 

تمایل خریداران به خرید ساختمانهای با عمر بالا:

با بررسی آمار میزان واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب عمر بنا در طول سال جاری و مقایسه آن با سال گذشته مشاهده می شود که مشتریان تمایل به خرید ساختمانهای با طول عمر بالا یافته اند و هرچند ساختمانهای با عمر حداکثر 5 سال با سهم 46/7 درصدی از کل بازار همچنان بیشترین سهم از واحدهای معامله شده را به خود اختصاص می دهند ولی این تعداد در قیاس با مرداد ماه سال گذشته 4/8 درصد کاهش یافته و در عوض سهم معامله واحدهای با طول عمر 6 تا 10 سال و بیش از 15 سال افزایش یافته است.

 

 

 

کلیدواژه ها: