مروری بر وضعیت مسکن در شش ماهه نخست سال 96

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/6/1 12:53 (1575 نمایش)

تحولات سال ۹۶ بازار مسکن

در دهه نود میزان استقبال از خانه های بزرگ متراژ نسبت به دهه های 60، 70 و 80 کاهش چشمگیری یافته است و خریداران تمایل دارند در ساختمانهای با متراژ کم و حتی با عمر بالا زندگی کنند ولی در مناطق متوسط و نسبتا خوبی از شهر ساکن باشند و این امر باعث شده تا فرمولهای قدیمی و رفتارهای سیکلی گذشته تحت تاثیر قرار بگیرند و در حال حاضر هیچ یک از آنها قابل استناد نباشند، تحلیل این آمار می تواند راهنمای مناسبی برای سرمایه گذاران بازار مسکن در سالهای آتی باشد.

با توجه به تغییرات ایجاد شده در روند رشد جمعیت و فرهنگی از جمله رشد خانوارهای تک نفره و.... شاهد تغییرات متفاوت بازار مسکن در مقایسه با سال ها و دهه های گذشته هستیم. به طوری که آمار میانگین رشد جمعیت ده ساله از 1/62 به 1/21 رسیده و متوسط جمعیت خانوار که در سال 1375 برابر با 4/84 نفر بوده در سال 1392 به 3/5 نفر رسیده و از سوی دیگر نسبت مبلغ مسکن به درآمد متوسط خانوار که در سال 1384 معادل 8/6 سال بوده در سال 1391 این میزان به عدد غیر قابل تصور 12 سال افزایش یافت.

 

بازار مسکن

 

واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متر بیشترین تقاضا را دارند

آمار انتشار یافته از میزان مبادلات مسکن در طی تیر ماه شهر تهران نشان می دهد که 4/3 درصد واحدهای معامله شده ارزش هر متر مربع آنها بیش از 10 میلیون تومان بوده و 34 درصد از آنها بیش از 5 میلیون تومان و 60 درصد آنها ارزشی بین 2 تا 5 میلیون تومان و با دسته بندی نتایج گزارشات آمار گیری شده بر حسب متراژ ساختمانها نشان می دهد که 2/1 درصد واحدها دارای متراژی بیش از 200 متر مربع داشته اند و 4/6 درصد بین 150 تا 200 متر مربع و 21/7 درصد بین 100 تا 150 متر مربع و 62 درصد بین 50 تا 100 متر مربع زیر بنا داشته اند.

و بیشینه واحدهای معامله شده در دسته متراژ 60 تا 70 متر مربع بوده که قیمت متوسط آنها 3 تا 3/5 میلیون تومان بوده و میانگین ارزش هر واحد خرید و فروش شده بین 150 تا 200 میلیون تومان بوده است.

 

 

بازار مسکن

 

بررسی متغیرهای اجتماعی موثر بر بازار مسکن

طی سی سال اخیر در ایران هرم جمعیتی به علت تغییرات فرهنگی تغییر یافت و تعداد اعضای خانواده که در گذشته با ازدواج و فرزندان شکل می گرفت در حال تغییر به سمت خانواده های یک نفره شده و لذا نیاز های مسکن نیز تغییر یافته و نباید انتظارات سابق را داشت و با توجه به اتفاقات رخ داده در فرهنگ جامعه می بایست تاثیرات و تبعات آن را بر بخش مسکن بررسی نمود و برای رفع نیاز های جدید ایجاد شده منازل متناسب با آن را تهیه نمود.
 

 

بازار مسکن

 

الگوی متداول مسکن دیگر تکرار نمی شود

به صورت متداول رفتار سنتی بازار مسکن همواره شامل سیکل تکرار رونق، حباب و رکود بوده ولی اکنون با تغییر بافت جامعه هرچند می بایست مطابق روال سیکل های گذشته از سال 1391  شاهد رونق بازار مسکن باشیم ولی این اتفاق تا کنون رخ نداده و از این موضوع مسولین نیز باید پند بگیرند و انتظار تکرار این سیکل را نداشته باشند زیرا در طی سالهای گذشته خیلی از خانواده هایی که می بایست شکل بگیرند ایجاد نشدند و این حجم انبوه از جمعیت از این مرحله عبور کرده اند و باید تبعات فرهنگی، اجتماعی این تحول را بپذیریم که در آینده نیز تاثیر خواهد گذاشت.

 

بازار مسکن

 

 

تغییر رفتار بازار مسکن از سفته بازی به تقاضای واقعی

روند تغییرات ایجاد شده در بازار نشان می دهد که تقاضای مصرف کنندگان مسکن به سمت واحدهایی با متراژ 70 متر مربع و با ارزش متری 3/5 میلیون تومان انتقال یافته و تقاضای کل کشور به سمت تقاضای بهره برداران و مصرف کنندگان واقعی انتقال یافته و نگاه به مسکن به صورت یک سرمایه گذاری روز به روز کمتر می شود.

 

 

با جمع بندی مطالب ارایه شده و بررسی آمار نشان می دهد که ادامه حیات سازندگان حرفه ای ساختمان با تغییر سبک و متمایل شدن به ساخت واحدهای کوچک تر بین 50 تا 80 متر مربعی محقق می شود که بهتر است در مناطق متوسط شهر و بافت های فرسوده قرار داشته باشند تا بتوانند مشتریان با توان مالی خرید خانه های در رنج 250 تا 350 میلیون تومان را جذب و نیازهای آنها را برآورده کنند. 

 

 

 

کلیدواژه ها: