۳ علت رشد ۵۵ درصدی خانه‌های خالی

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/24 21:55 (1962 نمایش)

نتایج آمار گیری نفوس و مسکن صورت گرفته در سال ۹۵ نشان از افزایش ۵۵ درصدی خانه های خالی از سکنه در مقایسه با نتایج آمارگیری دوره قبل می باشد. که این میزان نشان از پیشی گرفتن عرضه این محصول نسبت به تقاضای آن در بازار می باشد وخانه‌های خالی بیشتر از تعداد خانوارها می‌باشد اما این وضعیت ظاهری است. در واقع آنچه آمارها به‌صورت نهفته منعکس می‌کنند توزیع نابرابر واحدهای مسکونی و خانوارهای کشور می باشد. در حال حاضر تعداد خانه های خالی یک میلیون و دویست هزار واحد بیشتر از تعداد خانوارها می‌باشد ولی از سوی دیگر تعداد واحدهایی که به صورت مالکیت ساکنین آن در حال استفاده می باشد به میزان یک میلیون و چهارصد هزار واحد کمتر از تعداد خانوارها می‌باشد.

سازندگان مسکن باید توجه داشته باشند که چگونه و کجا واحدهای مسکونی مدنظر خود را بسازند تا با رعایت این موارد بتوانند حوزه مسکن را رونق بخشیده و هم اینکه از مشکلات رکود پیش‌آمده در سال‌های قبل در امان بمانند.

 

خانه خالی

 

طبق نیازسنجی صورت گرفته توسط وزارت راه و شهرسازی علی رغم رشد چشمگیر واحدهای خالی از سکنه ولی همچنان احتیاج به ساخت حداقل نهصد هزار واحد مسکونی جدید می باشد که این مسئله بیانگر این است که با نیاز سنجی دقیق و از طریق نقشه ساخت و ساز میتوان اقدام به ساخت واحدهای مسکونی در مکانهای مورد نیاز نمود و به بهره برداری رساند.

هفت استانی که دارای بیشترین تعداد خانه‌های خالی هستند شامل استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی، البرز و خوزستان می‌باشند.

ولی نباید چنین تصوری داشت که نباید در این کلان‌شهرها ساخت وسازی صورت بگیرد بلکه می بایست نقشه ترجیحی سرمایه‌گذاری کم ریسک برای این شهرها در نظر گرفت. به این معنا که در این کلان شهرها به‌جای ساخت خانه‌های لوکس و بزرگ آن هم در مناطق برخوردار شهر باید خانه‌هایی با متراژ صد متر و یا کمتر از آن ساخت زیرا تقاضا برای چنین املاکی زیاد است و سرمایه‌گذار می‌تواند در کمترین زمان اقدام به فروش واحدهای ساخته شده نماید.

کارشناسان حوزه مسکن دلیل رشد پنجاه و پنج درصدی این خانه‌های خالی از سکنه را سه دلیل عنوان می کنند: اولین دلیل کاهش قدرت خرید خانوارها در طی پنج سال اخیر و دومین دلیل انحراف سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی که در طی آن سوداگران مسکن به جای رفع نیاز اکثریت جامعه اقدام به سرمایه گذاری در ساخت خانه های لوکس و با متراژهای بالا در مناطق مرفه نموده اند و سومین دلیل پیشی گرفتن سرعت رشد ساخت‌وساز در مقایسه با سرعت کم رشد تعداد خانوارها در پنج سال اخیر می باشد.

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال 95

3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

بهار بازار مسکن در راه است

پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

 

 

کلیدواژه ها: ? علت رشد ?? درصدي خانه‌هاي خالي