سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/24 18:40 (1910 نمایش)

در سال ۹۶ منابع بانک عامل بخش مسکن به صورت انقباضی تدوین شده است و هیچ سیاست مشخصی برای افزایش سقف ریالی وام مسکن در دستورکار دولت نمی باشد.اعتبار در نظر گرفته شده توسط بانک عامل مسکن برای پرداخت تسهیلات ساخت و ساز به میزان 20 هزار میلیارد تومان تعیین شده است که در مقایسه با سال گذشته تنها ۹ درصد افزایش یافته است و این میزان با توجه به موانع و هزینه های اضافه شده در سال جدید، کافی نمی باشد و تجدید نظر در این برنامه اعتباری به تعدیل و تنظیم غیر دستوری سود بانکی منوط می باشد

 

سپرده گذاری بانکی رقیب بازار مسکن

 

 

بررسی ها نشان میدهد که پرداخت سود بانکی بیش از ۲۲ درصد که توسط بعضی از بانکها با دور زدن قوانین صورت می گیرد تاثیر زیادی در خروج سرمایه از بانک های متعهد به سود دستوری ۱۵ درصد همچون بانک عامل مسکن شده است.

تعیین دستوری نرخ سود بانکی ۱۵ درصد و رقابت پنهان دیگر بانکها در پرداخت سود بیشتر باعث ایجاد وضعیت نامناسب منابع اعتباری بانک عامل مسکن شده است و این بانک را در اجرای طرح های رونق بخشی به بازار مسکن تضعیف نموده است. در سالی که گذشت میزان تسهیلات خرید مسکن ۷۸ درصد و ساخت مسکن ۱۰۰ درصد افزایش یافت که این افزایش تاثیر مثبتی در معاملات مسکن گذاشت و مانع افزایش شیب منفی حجم ساخت و ساز شد. و به تعبیر کارشناسان مسکن شرایط ورود به فاز پیش رونق ایجاد شد. ولی در سال جدید افزایش حداکثری ۹ درصدی حجم ریالی پرداخت تسهیلات مسکن متناسب با نیاز سازندگان برای ساخت و ساز بیشتر نمی باشد.

فاصله بین سود بالای پرداخت به سپرده های بانکی و نرخ تورم، مانع بزرگی در مسیر رونق بخشی به بازار مسکن می باشد. که تاثیر منفی آن به دو شکل تضعیف منابع مالی برای پرداخت تسهیلات مسکن در بانک عامل و همچنین کاهش شدید تمایل به ورود سرمایه گذاران به بخش مسکن با توجه به دریافت سود حداقل ۲۱ درصدی از بانک شده است.

در طی ماه های بهمن و اسفند سال گذشته همزمان با افزایش درصد سود پرداختی بانک های رقیب بانک عامل مسکن به مشتریان، جهت تامین سریع نقدینگی شب عید، شاهد کاهش شدید حجم معاملات مسکن در شهر تهران بودیم. به نحوی که روند رو به رشد حجم معاملات صورت گرفته در طول سال به یک باره در طی بهمن و اسفند ماه کاهش یافت طوری که تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در بهمن ماه ۷ درصد و در اسفند ماه ۲۲ درصد در مقایسه با ماه های قبل کاهش یافت و همچنین حجم معاملات مسکن صورت گرفته در طی این دو ماه با مقایسه با زمان مشابه در سال ۹۴ به ترتیب ۴ و ۷ درصد کاهش یافته است.

کارشناسان، دلیل اصلی عقبگرد حجم معاملات مسکن در طی دو ماه آخر سال ۹۵ را کاهش میزان تقاضای مسکن به علت جذابیت ایجاد شده توسط سپرده گذاری در بانک می دانند. دریافت سود بالای ۲۱ درصدی توسط سپرده گذاران تاثیر بسیار پر رنگی در این زمینه داشته است.

در حال حاضر با توجه به شرایط موجود دو دسته از افرادی که قصد سرمایه گذاری در بازار مسکن را دارند، از خرید منصرف می شوند. دسته اول قشر سرمایه گذار و سوداگر می باشند که با قیاس سود در یافتی از سپرده گزاری در بانک مورد دوم را انتخاب می کنند و عدم ورود این افراد به بازار مسکن خود امتیاز حساب می شود و دسته دوم نیز بخش متقاضی مسکن می باشند که مصرف کننده می باشند و به منظور افزایش توان نقدینگی خود در یک دوره زمانی مشخص در حال حاضر از خرید انصراف می دهند تا در فرصتی دیگر و با افزودن سود دریافتی از مبلغ سپرده خود با توان بیشتر وارد این بازار شده و بتوانند خرید بهتری انجام دهند. در هر دو حالت شاهد کاهش میزان معاملات مسکن هستیم که طولانی شدن دوران رکود اقتصادی از یک سو و بی انگیزگی سرمایه گذاران ساختمانی را از سوی دیگر به همراه آورده است.

در طی تحقیقات انجام شده مشخص گردیده که یک درصد افزایش نرخ بازدهی در بازارهای رقیب، احتمال رونق در بخش مسکن را به میزان پنج صدم درصد کاهش می دهد. که در حال حاضر بزرگترین رقیب بازار مسکن بازار سپرده گذاری بانکی می باشد.

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

3علت رشد 55 درصدی خانه های خالی

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

کاهش 88درصدی معاملات مسکن در ایام نوروز

چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال ۹۵

3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

بهار بازار مسکن در راه است

پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

بازار آرام اجاره مسکن در فروردین ماه

 

 

 

 

کلیدواژه ها: سپرده‌گذاري بانکي اصلي‌ترين رقيب بازار مسکن