مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/24 16:53 (1744 نمایش)

سرشماری نفوس و مسکن صورت گرفته در سال ۱۳۹۵ نشان دهنده افزایش تعداد واحدهای مسکونی خالی در شهر و استان تهران است. در آمار اعلام شده در سرشماری قبلی تعداد خانه های خالی سیصد و بیست و هفت هزار واحد اعلام شده بود که در آخرین سرشماری این تعداد به چهارصد و نود هزار واحد افزایش یافته است. که بخشی از این تعداد واحدها مربوط به ساختمانهای ساخته شده در سال های پر رونق ساخت مسکن یعنی ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ می باشند. که هدف از ساخت این واحدها صرفا سوداگری بوده است که در مناطق مرفه تهران صورت گرفته است.

 

 

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

 

از علتهای رشد چشمگیر ساخت و ساز در تهران و عدم ورود این املاک به بازار معاملات مسکن میتوان به کسب درآمد شهرداری ها از محل عوارض ساخت و ساز نام برد.

یکی از منابع اصلی کسب درآمد شهرداری ها از طریق تعرفه ها و دریافت عوارض ساختمانی می باشد و همسو با رشد ساخت و ساز در هر منطقه کسب درآمد شهرداری آن منطقه نیز افزایش می یابد که این عامل باعث می شود تا بدون توجه به تقاضای واقعی و نیاز جامعه اقدام به سیاستگذاری در جهت رشد ساخت و ساز گردد که در نتیجه شاهد تولید واحدهای مسکونی هستیم که صرفا کالایی لوکس بوده و هیچگونه همخوانی با نیاز جامعه ندارند و تنها هدف از این کار سوداگری در بازار مسکن می باشد.

عدم وجود نظام تعرفه‌ای صحیح شهرداری ها برای کسب عوارض ساخت و ساز و عدم وجود قوانین و سیاست گذاری لازم برای همسو سازی ساخت و ساز متناسب با تقاضا و نیاز شهروندان موجب شده است تا بین حجم ساخت و ساز صورت گرفته در مناطق مرفه تهران با نیاز بازار که اکثراً شامل قشر متوسط و رو به پایین جامعه می باشند هیچ‌گونه همخوانی وجود نداشته باشد و این نقصان باعث شده است که امر ساخت و ساز در شهر تهران به جای بر طرف نمودن نیاز اقشار مختلف صرفاً باهدف سودآوری بیشتر صورت گیرد و موجب از بین رفتن رونق خرید و فروش مسکن و به حرکت در آمدن این صنعت مادر شود. اکثر واحدهای خالی از سکنه تازه ساخت، در مناطق شمال شهر تهران واقع شده اند و زمین‌هایی که تبدیل به ساختمان‌های مرتفع شده اند تا چندی پیش ریه های تنفسی شهر بوده و جزع طبیعت محله ها بوده اند که کسب در آمد از این منابع طبیعی باعث سوق یافتن شهرداری به تغییر کاربری این املاک شده است که حاصل آن توسعه ساخت و ساز مضر در مناطق مرفه تهران شده است

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

3علت رشد 55 درصدی خانه های خالی

سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

کاهش 88درصدی معاملات مسکن در ایام نوروز

چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال ۹۵

3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

بهار بازار مسکن در راه است

پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

بازار آرام اجاره مسکن در فروردین ماه

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها: مديريت اشتباه شهري در بازار مسکن تهران