کاهش ۸۸ درصدی معاملات مسکن در ایام نوروز

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/24 15:16 (1857 نمایش)

بر اساس گزارش دفاتر مشاور املاک تهران تعداد معاملات مسکن در فروردین ماه امسال در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است. در طی مدت ایام نوروز شاهد کاهش متقاضی خرید مسکن بوده ایم، به نحوی که تا تاریخ هفدهم فروردین ماه در شهر تهران تنها تعداد ۴۱۲ مورد معامله مسکن ثبت شده است و در بازه زمانی مشابه آن در سال ۹۵ این تعداد ۳۳۵۹ مورد بوده است.

آمار نشان میدهد علی رغم انتظارات رونق کسب و کار و معاملات در شب عید هر سال، ولی در آخرین ماه سال ۱۳۹۵ روند معاملات مسکن بدون تغییری مشابه روند ماه های قبلی سال ۹۵ طی شد.عواملی مانند نبود محرک های مالی در بخش تقاضا و نیز عدم تمایل به حضور بخش خصوصی در این بخش، موجب شد تا شرایط رکود ادامه یابد. هرچند درمقایسه با سال ۹۴ در سال ۹۵ شاهد رشد ۵٫۴ درصدی حجم معاملات مسکن بودیم ولی این رشد را نمی توان نشانه شکوفایی بازار مسکن دانست. و این نوسانات سینوسی را تنها نشان دهنده وضعیت ملتهب بازار مسکن باید دانست.آمار نشان میدهد تعداد معاملات صورت گرفته در اسفند ماه ۱۳۹۵ در مقایسه با بهمن همان سال ۲۱٫۶ درصد کاهش و نسبت به اسفند سال گذشته ۶٫۴ درصد کاهش یافته است.

 

رکود بخش مسکن

 

 

تا پیش از سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ تصور می شد که تعداد خانه های فاقد سکنه به میزان ۱٫۷ میلیون واحد مسکونی می باشند در صورتیکه نتایج حاصله نشان داد که این تعداد ۲٫۵ میلیون واحد مسکونی می باشد که این خود عامل بسیار تاثیر گذار در طولانی شدن دوره رکود ۴٫۵ ساله بازار مسکن می باشد. طبق همین آمار تعداد ۹۲۴۱۹۵ واحد خالی در طی پنج سال اخیر به واحدهای خالی از سکنه افزوده شده است و از سوی دیگر به دلیل مشکلات عدیده‌ای که در پیش پای صنعت ساختمان سازی می باشد میزان ساخت و ساز در سال گذشته ۱۷ درصد کاهش یافته است.

از جمله مشکلات اصلی در صنعت ساخت و ساز میتوان از عدم دسترسی کامل و به موقع سرمایه گذاران بخش خصوصی به تسهیلات بانکی و یا پیش فروش نمودن واحدهای در حال ساخت نام برد. همچنین نرخ های سود بانکی بالا باعث شد تا سرمایه گذاران تمایل خود را برای ورود به این بازار از دست داده و دریافت سود بانکی را به ریسک سرمایه گذاری ترجیح دهند.

کارشناسان اعتقاد دارند که پس از امضاء برجام شرایط برای رونق مجدد مسکن فراهم شد ولی سیاست در پیش گرفته بانک ها مانع این امر شد.

دبیر کانون انبوه‌سازان فرشید پورحاجت اعتقاد دارد که در حال حاضر هرچند تقاضا برای خرید مسکن وجود دارد ولی شرایط مناسبی برای دهک های پایین جامعه مهیا نیست و اگر میزان سرمایه گذاری در بخش مسکن افزایش یابد مردم ترغیب به خرید و تولید مسکن می شوند و کمک شایانی به مشکل بیکاری جامعه می گردد.

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

3علت رشد 55 درصدی خانه های خالی

سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال ۹۵

3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

بهار بازار مسکن در راه است

پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

بازار آرام اجاره مسکن در فروردین ماه

 

 

 

 

کلیدواژه ها: کاهش 88 درصدي معاملات مسکن در ايام نوروز