چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/24 14:8 (1874 نمایش)

طی سرشماری انجام شده در سال 1395 خانه‌های خالی شهر و استان تهران در مقایسه با سرشماری قبلی رشد یافته است. آمار سرشماری قبلی تعداد خانه‌های خالی را 327 هزار واحد نشان می‌داد که در این دوره به تعداد 490 هزار واحد افزایش یافته است.بخش اعظم از خانه‌های خالی واحدهای ساخته شده در طی سالهای 91 و 90 می‌باشند که در مناطق مرفه تهران به‌منظور سوداگری ساخته شد و در طی این مدت خالی مانده‌اند.

 

سوداگران مسکن

 

عوامل متعددی باعث شده‌اند تا مسکن در شهر تهران به سمت و سوی سوداگرانه سوق یابد و موجب گردیده تا تقاضایی برای مسکن ساخته شده وجود نداشته و تعداد خانه‌های خالی رشد چشمگیری یابند، اولین دلیل برای رخ دادن این موضوع سیاست‌های کلی اقتصاد کشور می‌باشد، که موجب گردیده تا فعالیت های اقتصادی و تولیدی با خطرات زیادی مواجه شده و موانع مالی، اداری و مالیاتی در پیش روی داشته باشند. و از سوی دیگر عدم ثبات سیاست های اقتصادی و مالی نیز تاثیر به سزایی در این خصوص دارند و در این شرایط بازار مسکن دارای ارزش افزوده مناسبی بوده و دارای خطر و ریسک و موانع کمتری می باشد که باعث شده تا در مقایسه با دیگر حوزه‌های اقتصادی جذاب و پر طرفدار باشد. و دلیل دیگر سیاست‌گذاری‌های ناصحیح در تعیین عوارض ساخت‌وساز به‌وسیله اعمال تعرفه‌های ترجیحی و تنبیهی می باشد. که در نتیجه سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصادی مسکن به صورت واقعی و براساس نیازهای جامعه پیش نمی رود؛ متأسفانه در حال حاضر بدون توجه به تقاضا این سرمایه‌گذاری‌ها برای ساخت‌وساز انجام می‌گیرد.به طوری که در حال حاضر ارزش افزوده ساخت و ساز در مناطق مرفه تهران در مقایسه با مناطق مرکزی و پایین شهر کمتر می‌باشد.

رشد بی‌رویه ساختمان‌سازی در مناطقی که زمانی به عنوان ریه های تنفسی شهر تهران شناخته می شدند باعث شده تا اکنون از لحاظ آلودگی هوا دست‌کمی از مناطق مرکزی تهران نداشته باشند.که یکی از دلایل وقوع این اتفاق عوارض بسیار کم ساخت و ساز و نوسازی و مالیات های سالیانه املاک در این مناطق می باشد که رشد شدید ساخت و ساز را در این مناطق به همراه داشته است.

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

3علت رشد 55 درصدی خانه های خالی

سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

کاهش 88درصدی معاملات مسکن در ایام نوروز

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال ۹۵

3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

بهار بازار مسکن در راه است

پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

بازار آرام اجاره مسکن در فروردین ماه

 

 

 

 

کلیدواژه ها: چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟