تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/16 0:34 (1905 نمایش)

رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران با بیان اینکه تا انتخابات ریاست جمهوری بازار مسکن آرام خواهد بود گفت: تصور می کنم که در سال ۹۶ بازار خرید و فروش مسکن با افزایش قیمت ۱۵ درصدی به رونق خواهد رسید.
حسن محتشم ادامه داد: در تمام جهان بازارهای اقتصادی تحت تاثیر فضای انتخاباتی می باشند، اما مقدار تاثیرپذیری این بازار‌ها از جو انتخاباتی متفاوت است.از موارد مهم انتخابات، دور دوم بودن ریاست جمهوری آقای روحانی است و تجربه نشان داده است که احتمال پیروزی رئیس جمهوری فعلی در دوره دوم بالاست و میزان تاثیرپذیری بازارهای اقتصادی از جو انتخاباتی، در این وضعیت متفاوت از زمانی است که دو دوره رئیس جمهوری به اتمام رسیده باشد.
رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران تاکید نمود که تا خرداد ماه بازار مسکن، آرام خواهد بود، چرا که معمولاً در این بازه زمانی نقدینگی وارد بازار مسکن نمی‌شود و تعداد معاملات افزایش نخواهد یافت و افزایش معاملات در این حوزه از اقتصاد از فصل تابستان آغاز می‌گردد. در حال حاضر شرایط اقتصادی مردم تغییری نیافته و این شرایط اجازه نمی‌دهد سرمایه‌های جدید وارد بازار مسکن شود.
سیاست اقتصادی دولت در طی چهار سال گذشته کاهش نرخ تورم بوده که برای دسترسی به این هدف، گردش نقدینگی در بازار‌ها کند و مهار شده است که این موضوع موجب عدم ورود سرمایه‌های جدید به بازارهایی مانند بازار مسکن شده است و به طور قطع یکی از سیاست‌های دولت فعلی و دولتی که احتمالاً بر سر کار می‌آید افزایش اشتغالزایی خواهد بود که برای رسیدن به این ماموریت باید در اقتصاد کشور رونق نسبی به وجود بیاید و برای تحقق این هدف، رونق از بخش مسکن باید شروع شود. هر چند که صنعت ساختمان سهم ۱۵ درصدی از اقتصاد کشور را دارد، ولی در طول چهار سال گذشته این بخش در رکود فرو رفته، و با توجه به اینکه صنایع متعددی با صنعت ساختمان در ارتباط می باشند، بازار مسکن امسال به رونق خواهد رسید. برای ایجاد رونق در اقتصاد کشور باید صنعت ساختمان به حرکت درآید، زیرا نقش بسیار پر رنگی در تحرک و ایجاد اشتغال در دیگر صنایع دارد.در نتیجه یش‌بینی می‌شود با افزایش ۱۵ درصدی قیمت رونق به بازار مسکن برگردد.
طبق مصوبه دولت نرخ دستمزد در سال جدید ۱۴ درصد افزایش یافته، همچنین هزینه‌های ساخت مسکن ۳۰ درصد افزایش یافته است و افزایش هزینه خدمات نیز قطعا خواهیم داشت. بنابراین تمام این موارد بر قیمت مسکن تاثیر خواهد گذاشت و پیش‌بینی افزایش پانزده درصدی قیمت مسکن را در طی سال جاری داریم.

هرچند در اقتصاد افزایش قیمت به دنبال ایجاد رونق یک امر طبیعی می باشد ولی امیدواریم این افزایش تورم نسبی در بخش مسکن کنترل شده باشد.

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

3علت رشد 55 درصدی خانه های خالی

سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

کاهش 88درصدی معاملات مسکن در ایام نوروز

چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال ۹۵

3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

بهار بازار مسکن در راه است

پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

بازار آرام اجاره مسکن در فروردین ماه

 

 

 

 

کلیدواژه ها: تاثير انتخابات رياست جمهوري بر بازار مسکن