تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/15 23:59 (1966 نمایش)

پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن که در اوایل سال گذشته با هدف بازگشت رونق به سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان سازی، انجام شده بود، در اواخر سال گذشته به دلیل «حذف اولویت رونق مسکن ناشی از صدور اولتیماتوم به منظور اتمام پروژه‌های معوق مسکن مهر»،‌ تا زمان نامعلوم، مسدود شد.

در ایام انتهای سال گذشته طبق اعلام سازندگان فعال در سطح کشور، ترمز پرداخت وام‌های با سقف متوسط 100 میلیون تومانی برای ساخت مسکن کشیده شد و به رغم ورود مجدد سرمایه‌گذاران ساختمانی به بازار ساخت و ساز، با امید دریافت تسهیلات پرقدرت بانکی برای پوشش بخشی از هزینه‌های ساخت، ولی متأسفانه تصمیمات اتخاذ شده فعلاً‌ امکان و اختیار ساخت‌و‌ساز را از فعالان ساختمانی سلب نموده است.

پرداخت تسهیلات سه رقمی و بدون سپرده ساخت مسکن از اواسط بهار سال گذشته با طبقه بندی شهرهای کشور به 5 گروه (تهران و دیگر کلان‌شهرها، جزایر جنوبی، مراکز استان و شهرهای بزرگ، شهرهای کوچک و شهرهای کمتر توسعه یافته)، با پرداخت تسهیلات 110 تا 150 میلیون تومانی در شهر تهران و50 تا 120 میلیون تومانی در دیگر شهرها به ازای احداث هر واحد مسکونی، آغاز گردید. که به علت میزان تسهیلات و نیز عدم نیاز به سپرده گذاری مورد استقبال قرار گرفت و باعث ایجاد تحرک نسبی در این بازار شد و باعث گردید تا مانع کاهش تعداد ساختمان‌های در حال ساخت تهران پس از افت پنجاه درصدی سال‌های 93 و 94 شود و شیب نوسانات ساخت و ساز از حالت منفی فاصله یافته و به صفر تبدیل شود.

این روند علاوه بر تهران در دیگر شهرهای کشور نیز تعمیم یافت و از افت بیش از 50 درصد نرخ ساخت و ساز به منفی دو درصد بهبود یابد. که تمامی بهبودهای نسبی صورت گرفته در بازار ساخت و ساز مدیون محرک‌های تسهیلات اعطاء شده در سال گذشته هست. و آمار نشان می‌دهد که حجم پرداخت تسهیلات در سال 95 در مقایسه با سال 94 دارای شانزده درصد رشد می‌باشد که به همان میزان باعث رشد فعالیت ساختمان سازی شده است. ولی با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از تسهیلات بدون سپرده، به‌منظور تکمیل پروژه‌های ناتمام هزینه شده است در نتیجه میزان رشد در شمار ساخت و سازهای جدید به میزان کمتری در مقایسه با رشد پرداخت تسهیلات بوده است.

اکنون با پشت سر گذاشتن تجربه یک ساله پرداخت تسهیلات بدون سپرده، سطح آگاهی سرمایه‌گذاران از کم و کیف تسهیلات افزایش یافته و از سوی دیگر، با گذراندن پروسه پیش رونق و به فروش رسیدن واحدهای نوساز قبلی، زمان مناسب برای شروع پروژه‌های جدید ساختمانی رسیده است، ولی متأسفانه پیرو مراجعه سازنده‌ها به بانک برای دریافت تسهیلات در ایام پایانی سال گذشته، پاسخ منفی شعب مختلف را در پی داشته است. و در پاسخ به درخواست مراجعین اعلام می‌گردد که اعتبارات سال 95 به‌صورت کامل مصرف شده است در صورتی که پیش از آن، مسئولان بانکی از آمادگی کامل برای پرداخت تسهیلات بدون سپرده با هر میزان تقاضا خبر داده بودند.

هر چند در ایام پایانی سال گذشته توقف ناگهانی پرداخت تسهیلات، به اتمام اعتبارات نسبت داده شد ولی منشأ آن با مصوبه افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر از 30 میلیون به 40 میلیون تومان، در ارتباط است. بانک عامل بخش مسکن در پی صدور ضرب‌الاجل از سوی دولت موظف شد تا برای اتمام پروژه‌های ناتمام مسکن‌مهر تا پایان عمر دولت یازدهم اقدام نماید و در پی آن ناچار به پرداخت 10 میلیون تومان تسهیلات جدید به حدود نیم میلیون واحد مسکونی مهر گردید. در نتیجه پرداخت تسهیلات بدون سپرده به سازنده‌های مسکن، با تکلیف جدید مسکن مهر، از ریل منتهی به رونق ساخت‌و‌ساز خارج شده است.

تبعات این تغییر اولویت نشان می‌دهد شوک ناشی از توقف پرداخت تسهیلات بدون سپرده، می‌تواند پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه برای ورود به فاز رونق ساختمانی را در سال پیش رو ناکام بگذارد و احتمال کسری عرضه در بازار معاملات را تقویت کند.

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

3علت رشد 55 درصدی خانه های خالی

سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

کاهش 88درصدی معاملات مسکن در ایام نوروز

چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال ۹۵

3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

بهار بازار مسکن در راه است

پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

بازار آرام اجاره مسکن در فروردین ماه

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها: تاثير مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن