کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال 95

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/15 21:48 (1865 نمایش)

آمارهای دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن از کارنامه سال ۹۵ بازار معاملات ملک، نشان می‌دهد که در طی سال گذشته تعداد ۱۵۱ هزار و ۳۶۳ واحد مسکونی در تهران خرید و فروش شده است.و پس از افت ۱۰ درصدی حجم معاملات مسکن در سال ۹۴، شاهد ۵ درصد رشد خرید و فروش بوده ایم. اگر چه حجم معاملات در حال حاضر رو به افزایش ولی شتاب این حرکت، «کند» ارزیابی می‌شود. رشد آهسته و تدریجی میزان معاملات مسکن، به نفع خریداران است، زیرا رشد ناگهانی معاملات می‌تواند باعث تحریک چشمگیر قیمت مسکن و افزایش شدید قیمت‌ها شود اما با این حال، این شیب ملایم افزایش تعداد معاملات باعث طولانی شدن زمان انتقال وضعیت بازار از حالت رکود به رونق شده است.

بازار مسکن در حال حاضر، دارای یک تفاوت اساسی با مدت مشابه فروردین سال گذشته است. در ابتدای سال گذشته، پیش بینی‌های متضاد بین خریداران و فروشنده‌ها از آینده قیمت مسکن، برداشت متفاوت هر یک از دو سمت میز معاملات ملک را رقم زد که این عامل باعث گردید که در اوایل سال ۹۵ پس از طی کاهش حدود یک درصدی قیمت اسمی مسکن در تهران، ولی همچنان باز هم دو گروه در انجام معامله تعلل نمایند؛ یک گروه که به امید کاهش بیشتر قیمت از خرید دست کشیدند و گروه دیگر نیز با تصور مواجهه بازار با اوج‌گیری مجدد قیمت‌ها از فروش ملک منصرف شدند. ولی در حال حاضر، تغییرات قیمت نشان می‌دهد که افزایش قیمت مسکن باعث ایجاد حالت دافعه‌ در بازار برای خریدار و فروشنده نمی‌شود.

در کارنامه سال گذشته، شاهد افزایش جزئی قیمت مسکن به‌صورت ماهانه بوده‌ایم و قیمت متوسط هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، به‌طور متوسط ماهیانه، ۵/ ۰ درصد افزایش یافت و در کل، قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران در طول سال گذشته به میزان متری ۲۳۰ هزار تومان افزایش یافت. این میزان رشد در مقایسه با رشد قیمت در سال ۹۲ که در طول یک سال هر متر مربع واحد مسکونی یک میلیون تومان افزایش یافت و میانگین ۳ درصدی در هر ماه مشخص می‌کند که شرایط فعلی برای خریدهای مصرفی، شرایط مناسبی بوده است. در این میان، میزان تسهیلات بانکی نیز نسبت به سه سال گذشته، افزایش چشمگیری یافته و سهم تسهیلات خرید در مقایسه با بهای واحدهای مسکونی با متراژ کم و ارزان قیمت، از حدود ۱۰ درصد در سال ۹۲ به بیش از ۳۰ درصد در سال ۹۵ افزایش یافت.

با اینکه در سال جدید تحت تاثیر افزایش خفیف قیمت اسمی واحدهای مسکونی، نسبت تسهیلات، به قیمت مسکن به‌صورت جزئی کاهش یافته ولی با توجه به طرح‌های در حال پیگیری از سال گذشته برای افزایش دوباره سقف وام خرید مسکن، پیش‌بینی می‌شود این ابزار مالی در سال پیش رو نیز در نقش محرک اصلی خرید، امکان رشد معاملات مصرفی را فراهم کند.

در کارنامه سال گذشته، ماهانه به‌طور متوسط ۱۲ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در تهران معامله شده است. برای تغییر فاز از شرایط پیش رونق در سال ۹۵ به شرایط رونق، انتظار میانگین ماهانه حداقل ۱۵ تا ۱۷ هزار خرید و فروش واحد مسکونی می رود.

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

3علت رشد 55 درصدی خانه های خالی

سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

کاهش 88درصدی معاملات مسکن در ایام نوروز

چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

بهار بازار مسکن در راه است

پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

بازار آرام اجاره مسکن در فروردین ماه

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها: کارنامه معاملات مسکن در سال 95