3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/14 21:13 (1854 نمایش)

1- ورود بانک مسکن به لیزینگ مسکن

راهکار اول، راه‌اندازی شرکت «لیزینگ» مسکن است. از دو سال پیش این موضوع مورد تاکید وزارت راه وشهرسازی و بانک مسکن، به منظور تامین تسهیلات برای دهک‌های متوسط رو به بالا بوده است؛ هم‌اکنون به دلیل فاصله بین حداکثر تسهیلات قابل پرداخت برای خرید مسکن با میزان تقاضای گروه‌های درآمدی متوسط رو به بالای جامعه، باعث قطع و یا کاهش مراجعه این متقاضیان برای دریافت تسهیلات خرید ملک شده است.

در طی سال گذشته، هرچند دستورالعمل راه‌اندازی شرکت‌های لیزینگ مسکن به تصویب رسید، ولی در این دستورالعمل بانک‌ها و موسسات تابعه از ورود به این حوزه منع شدند؛ ولی بانک مسکن با دفاعیه جدید، تصمیم دارد در سال ۹۶ با رایزنی وارد این حوزه شود. استدلال مدیران بانک مسکن این است که بانک مسکن بانکی توسعه‌ای و غیر تجاری است و بنا بر ماهیت ویژه خود مسولیت دارد تا از تمامی ابزار لازم برای ایجاد رونق در بازار مسکن استفاده نماید.

بنابراین بانک مسکن دریافت مجوز ورود به لیزینگ مسکن را در دستور کار سال جدید خود قرار داده است. و باید توجه داشت که این پروژه احتیاج به پشتوانه مالی بالایی دارد و در فضای فعلی اقتصادی، بخش خصوصی توان مالی لازم را برای انجام چنین پروژه ای ندارد ولی بانک مسکن منابع لازم برای تامین این تسهیلات و تزریق به بازار مسکن را دارد.

 

2- عاملیت وجوه وزارت راه و شهرسازی توسط بانک مسکن

راهکار دوم، قبول عاملیت وجوه اداره شده وزارت راه و شهرسازی برای اعطای تسهیلات به پروژه‌های انبوه‌سازی به وسیله بانک مسکن می باشد؛ در طی این پروژه توان وام دهی، بانک مسکن افزایش یافته و بانک مسکن عاملیت وجوه وزارت راه و شهرسازی برای پرداخت تسهیلات به خریداران و عرضه کنندگان واحدهای مسکونی برعهده خواهد گرفت. و در طی انجام این برنامه منابع مالی بانک مسکن برای تامین تسهیلات خرید و ساخت مسکن به شدت افزایش خواهد یافت.

 

سه راهکار بانک مسکن برای رکود مسکن

 

 

3- طرح رهن مجدد

راهکار سوم، طرح رهن مجدد می باشد. این طرح یکی از ابزارهای بسیار رایج برای فعال سازی بخش مسکن در کشورهای توسعه‌یافته می باشد. این طرح سابقه ای چند ده ساله در کشورهای توسعه‌یافته، همچون انگلستان دارد که در طی پیشنهاد وزیر محترم راه و شهرسازی به برنامه‌های سال ۹۶ بانک مسکن افزوده شده است. در طی این طرح دریافت مجدد تسهیلات مسکن به وام‌گیرندگان، بدون در نظر گرفتن شرط تسویه کامل وام اول ایجاد می شود تا بتوانند میزان تسهیلات بیشتری را دریافت نمایند. در حال حاضر، در نظام بانکی موجود، برای دریافت تسهیلات مسکن می بایست سند در رهن تسهیلات دیگری نباشد. این در حالی است که طرح رهن مجدد این امکان را برای متقاضیان فراهم می‌کند که در آن واحد بتوانند از دو فقره تسهیلات مسکن برخوردار شوند.

کارشناسان مسکن معتقد هستند که با فعال شدن پروژه رهن مجدد تنوع ابزارهای تحرک بخش به بازار مسکن ایجاد و رونق بازار مسکن را با خود ایجاد خواهد نمود.

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

3علت رشد 55 درصدی خانه های خالی

سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

کاهش 88درصدی معاملات مسکن در ایام نوروز

چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال ۹۵

سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

بهار بازار مسکن در راه است

پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

بازار آرام اجاره مسکن در فروردین ماه

 

 

 

 

کلیدواژه ها: راهکار بانک مسکن براي خروج از رکود