سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/11 17:12 (1901 نمایش)

سال‌های گذشته و پیش از غلبه رکود بر بازار مسکن، فرمول ساخت و ساز  70 به 30 (مالک و سازنده) بوده و به مرور به نسبت 60 به 40 و در برخی موارد به 50، 50 نیز تغییر یافته است اما این تغییر سهم سازنده و مالک درشرایطی رخ داده که متقاضی برای خرید مسکن نیز کاهش یافته و معاملات خریدوفروش به‌شدت کاهش یافته است و این امر موجب شده، سازندگان تمایل خود را برای مشارکت در ساخت‌وساز کاهش دهند.
آمارها نشان می‌دهند، هزینه ساخت‌وساز در ایران نسبت به سایر کشورها بالاتر است و این موضوع موجب نزدیک شدن سهم‌ آورده سازنده و مالک می‌شود. به عنوان مثال متوسط میلگرد مورد استفاده در ساخت هر متر مربع ساختمان در سایر کشورها حدود 12 کیلوگرم است درحالی‌که در ایران این میزان به ازاء هر متر مربع 50 کیلوگرم می‌رسد. حتی میزان مصرف میلگرد به ازاء هر متر مربع از ساختمان در کشوری مانند چین که یکی از زلزله‌ خیزترین کشورهای جهان می باشد از ایران کمتر است؛ در مصرف دیگر مصالح ساختمانی مانند سیمان، آجر و... نیز میزان مصرف در کشور ما بیش از استاندارد مورد استفاده در دیگر کشورها می باشد.

 

سنگ شهرداری جلوی پای ساخت و ساز

 

علاوه‌بر هزینه مصالح، در طی چند سال اخیر قیمت عوارض ساختمانی نیز در مقایسه با گذشته افزایش شدیدی یافته و به عنوان مثال در طی چند سال اخیر عوارض ساختمان سازی در شهر قم افزایش 400 درصدی داشته است. با مقایسه میزان مبلغ عوارض شهرداری برای ساخت‌وساز مشاهده می شود، این عوارض در تهران، از هزینه عوارض ساخت مناطق گرانقیمت شهر پاریس نیز بیشتر است. دراین‌میان نباید حق بیمه پرداختی به سازمان تأمین اجتماعی را نیز فراموش کرد، در صورتیکه حق بیمه برای هر متر مربع 200 تومان بوده و اکنون به 20 هزار تومان برای هر متر افزایش یافته است.

 تمامی این موارد باعث ایجاد آینده مبهم در بازگشت سرمایه شده است و دلسردی سازندگان مسکن را به همراه داشته است. این در حالی است که شهرداری و دولت به منظور خروج از رکود بازار مسکن، تا کنون شرایط و قوانین را برای سازندگان تسهیل نکرده و حتی میزان عوارض و مالیات‌های پرداختی را نیز افزایش داده اند.و شاهد هستیم که به تعداد 700 شهر ایران، 700 قانون برای تعیین عوارض شهرداری، مالیات و... وجود دارد. این موضوع درحالی‌ رخ میدهد که در کشورهای اروپایی فرمول واحد برای تعیین عوارض ساخت‌وساز برای تمام شهرها وجود دارد ولی در ایران در هر شهری آیین‌نامه متفاوتی برای تعیین عوارض شهرداری و هزینه صدور پروانه ساختمانی دارد و این موضوع موجب سرگردانی دست اندرکاران ساختمان سازی شده است.

 

 


 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

3علت رشد 55 درصدی خانه های خالی

سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

کاهش 88درصدی معاملات مسکن در ایام نوروز

چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال ۹۵

3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

بهار بازار مسکن در راه است

پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

بازار آرام اجاره مسکن در فروردین ماه

 

 

 

 

کلیدواژه ها: عوارض ساختماني