بهار بازار مسکن در راه است

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/11 13:12 (1843 نمایش)

از سال ۹۱ بازار مسکن وارد دوره رکود شد که دلایل مختلفی از جمله کاهش قدرت خرید مردم به علت بحران اقتصادی سال های گذشته، افزایش غیرمتعارف قیمت مسکن در اواسط دهه۸۰ و ادامه روند صعود آن تا دهه ۹۰، ساخت واحدهای مسکونی لوکس و عدم همخوانی مسکن های ارائه شده با نیاز واقعی در بازار، ورود نهادهای دولتی مانند بانک ها به بازار مسکن و کاهش قدرت سرمایه گذاری شرکت های خرد در این حوزه و کاهش تولید، باعث شد تا این رکود به سال های بعد نیز سرایت کند تا اینکه از ابتدای سال جدید نشانه های ورود به دوره پیش رونق مشاهده شد.

 

آنچه در طی این چند سال بر مسکن گذشت
دولت یازدهم برای خروج مسکن از رکود سیاست پس انداز مبتنی بر تسهیلات ارزان قیمت را در برنامه خود قرار داد، تا بتواند با ارائه تسهیلات به بخش مسکن کمترین تاثیر را در نرخ تورم بگذارد. با این روش متقاضیان خرید مسکن، متکی به پس انداز خود و نه منابع دولتی میتوانند صاحب خانه شوند. 

«عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی در آغاز کار خود در وزارت مسکن و شهرسازی، افزایش سقف تسهیلات بانکی را در دستور دولت قرار داد که پس از ۴ سال طبق گفته وی؛ موفق گردید تا میزان تسهیلات خرید مسکن را تا ۱۱ برابر افزایش دهد.
تصویب پرداخت وام های ۵۰ میلیون تومانی برای بازسازی و تجمیع بافت فرسوده در سال ۹۳ و آغاز ارائه این وام های از سال ۱۳۹۴ صورت گرفت. پس از آن پرداخت تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن تصویب و به اجرا در آمد و از سال گذشته نیز زوج های خانه اولی برای دریافت وام ۱۶۰ میلیون تومانی اقدام کنند.
نکته حائز اهمیت، آسان بودن شرایط دریافت این تسهیلات و سود بانکی کمتر از ۱۰ درصد آن است به طوری که خرید واحدهای مسکونی با ویژگی های بافت فرسوده دارای نرخ سود ۸ درصد و تسهیلات خرید واحدهای نوساز دارای نرخ سود ۹.۵ درصد می باشند.
تقویت توان در هر دو جبهه عرضه و تقاضای مسکن به طور همزمان، مهم ترین سیاست دولت در این بخش بوده است. با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان مسکن، با هدف افزایش قدرت خرید مردم، تسیهلات ۱۳۰ میلیون تومانی نیز به سازندگان مسکن برای ساخت هر واحد مسکونی با سود بانکی ۱۸ درصد به تصویب و اجرا رسید. اصلاح قوانین و حذف مقررات دست و پا گیر در صدور پروانه ساختمانی از دیگر اقدامات دولت و به منظور تقویت  توان بخش خصوصی در عرضه و تولید مسکن بود.
مجموعه اقدامات دولت با همکاری بخش خصوصی در تولید مسکن، باعث شد که بازار مسکن در سال چدید وارد دوره پیش رونق شود به طوری که طبق آخرین گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در ۱۱ماه منتهی به بهمن ماه سال ۱۳۹۵ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، دارای ۶.۵ درصد رشد باشد.
«علی چگنی» مدیرکل برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است که نرخ رشد سرمایه گذاری در ساختمان سازی شروع شده و در شش ماهه اول سال ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال گذشته سرمایه گذاری در تولید مسکن ۰.۸ درصد افزایش یافته است. کارشناسان بازار مسکن پیش بینی می کنند که روند افزایش حجم معاملات مسکن تا ماه های پایانی سال جاری نیز ادامه خواهد داشت و این امر باعث ایجاد انگیزه برای تولید مسکن خواهد شد.
هرچند که تا کنون برای اجرای پروژه مسکن مهر تا کنون ۱۲۰ هزار میلیارد تومان توسط دولت هزینه شده است اما این پروژه به دلیل جانمایی نامناسب  در رفع نیاز بازار مسکن موفق نبوده است. دولت در کنار اجرای سیاست های مسکن، خود را ملزم به اجرای تعهد دولت گذشته در مسکن مهر میداند و در طول چهار سال گذشته ۸۴۰ هزار واحد مسکن مهر معادل ۵۵ درصد این پروژه به اتمام رسانده است. کارشناسان حوزه  مسکن معتقدند که دولت با این رقم می توانست پروژه های مسکن را در مرکز شهرها به اتمام برساند و یا سقف تسهیلات خرید مسکن را افزایش دهد که تاثیر بهتری در رونق بخشیدن به بازار مسکن میشد.

 

بهار بازار مسکن

 

ورود مسکن به دوره رونق از ابتدای سال جاری
یکی از نشانه های ورود به دوره رونق افزایش قیمت است. به استناد گزارشات اتحادیه مشاورین املاک در طی سال گذشته شاهد افزایش قیمت ۵ درصدی مسکن بوده ایم و در آخرین گزارش بانک مرکزی درخصوص بازار مسکن؛ طی ۱۱ ماه منتهی به بهمن ماه سال ۹۵ ، متوسط قیمت یک متر مربع ساختمان مسکونی معامله شده از طریق مشاورین املاک شهر تهران ۴۳.۸ میلیون ریال بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۵.۴ درصد افزایش نشان می دهد. از نشانه های دیگر ورود به دوره رونق بازار مسکن، افزایش نرخ سرمایه گذاری در این بازار است که همانطور که گفته شد در شش ماه اول سال گذشته به میزان  ۰.۸ درصد افزایش یافته است.
«حسام عقبایی» رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران درباره وضعیت بازار مسکن در سال ۹۶ می گوید: به طور قطع دوره رکود سال گذشته به پایان رسیده است و از امسال وارد دوره رونق خواهیم شد. ولی رونق بازار مسکن شروطی دارد که یکی از آنها اصلاح نظام پولی و بانکی کشورمی باشد.وی با بیان این موضوع که از اردیبهشت ماه سال گذشته مسکن شاهد دوره پیش رونق بازار مسکن بوده ایم و جریان حجم معاملات صورت گرفته مثبت بوده، هرچند در ماه هایی از سال مانند آذر ماه روند افزایش حجم معاملات مسکن متوقف شد اما طی بهمن و هفته اول اسفند ماه سیر صعودی معاملات خرید و فروش مسکن مسیر خود را ادامه داد.
عقبایی با اشاره به افزایش قیمت مسکن در ماه های بهمن و اسفند، بیان کرد: در طی دو ماه اخیر و نیز هفته اول اسفند ماه شاهد افزایش ۴ درصدی قیمت مسکن بوده ایم، که این افزایش نشانه بازگشت رونق است. بازار مسکن سایر شهرها نیز متاثر از بازار مسکن تهران می باشند و اگر بازار مسکن در تهران وارد دوره رونق شود این شرایط به سایر شهرهای کشور نیز سرایت خواهد کرد.

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

3علت رشد 55 درصدی خانه های خالی

سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

کاهش 88درصدی معاملات مسکن در ایام نوروز

چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال ۹۵

3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

بازار آرام اجاره مسکن در فروردین ماه

 

 

 

 

کلیدواژه ها: رونق بازار مسکن