پاسخ وزیر مسکن به پرسش، کی رکود مسکن از بین میرود؟

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/11 12:28 (1951 نمایش)

 رکود مسکن بالاخره چه زمانی قرار است به طور کامل از بین برود؟

دکتر عباس آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی باسخ میدهد: این موضوع در آمارها مشخص است.همانطور که مشاهده می شود، در سال گذشته، تعداد معاملات،  تسهیلات و هم میزان سپرده‌گذاری مردم رشد چشمگیری داشته است. ولی رکود دارای شاخصه‌های مختلفی است و برای بررسی دقیق رکود، باید توجه داشت که نسبت به سال قبل آمار تسهیلات، پروانه ساخت و ساز و موارد دیگر به چه میزان تغییر یافته اند. بدون استناد به شاخص‌ها نمی‌توان در خصوص رکود مسکن اظهار نظر کرد. بخش مسکن بیشترین آسیب را از مداخله گسترده‌ دولت در ساخت مسکن تجربه نموده است که این امر در دولت قبلی رخ داده است. هرگز در تاریخ اقتصاد ایران سابقه نداشته که دولت به این حوزه ورود و بیش از دو میلیون واحد مسکونی احداث نماید.

حاصل این مداخله دولت در بازار مسکن، دو مشکل بزرگ می باشد. از طرفی دو میلیون واحد مسکونی ساخته شده توسط دولت را داریم و از طرفی نحوه تامین هزینه‌های مدیریت شهری به سمت سوداگری رفته است. و در طی این سوداگری گسترده، شاهد ساخت یکسری واحدهای مسکونی لوکس هستیم. با نگاه به عملکرد گذشته  حوزه مسکن می‌بینید که در سال ۸۵ تعداد ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور بود و در سال ۹۰ این تعداد به یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی افزایش یافت. هنوز آمارسال ۹۵ منتشر نشده اما تصور من بر این است که این رقم به بالای دو میلیون خانه خالی از سکنه می باشد.

این واحد‌های خالی، قطعا واحد‌های اقتصادی برای طبقات متوسط به پایین نمی باشند، بلکه واحد‌های لوکسی هستند که در شمال شهر و نقاط گرانقیمت کلانشهر‌ها ساخته شده‌اند که در واقع امکان عرضه برای عموم را ندارند. بخش بزرگی از برگشت رونق به بازار مسکن مربوط به حل این مسایل است

 

 

.

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

3علت رشد 55 درصدی خانه های خالی

سپرده‌گذاری بانکی اصلی‌ترین رقیب بازار مسکن

مدیریت اشتباه شهری در بازار مسکن تهران

کاهش 88درصدی معاملات مسکن در ایام نوروز

چرا مسکن به سمت اهداف سودگرانه رفت؟

پیش بینی افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در سال جدید

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار مسکن

تاثیر مخرب مسکن مهر در رکود بازار مسکن

کارنامه وضعیت معاملات مسکن در سال ۹۵

3 راهکار بانک مسکن در سال 96 برای خروج از رکود

سنگی که شهرداری جلو پای ساخت وساز انداخته است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

بهار بازار مسکن در راه است

بازار آرام اجاره مسکن در فروردین ماه

 

 

 

کلیدواژه ها: رونق بازار مسکن