سنگ چینی

سنگ چینی

نوشته شده در : 1396/3/2 16:34 (183 نمایش)

سنگ چینی در اثر تبلور مجدد سنگ های آهکی با دولومیتی و تحت اثر عوامل درونی مانند فشار و دما، تولید می شود. از نظر تجاري به سنگ هاي سفيد كله قندي سنگ چینی گفته مي شود كه سختي بسيار بالایی دارند و از لحاظ علمي سنگ چيني  يك نوع سنگ آهكي است كه تحت تاثیر فشار حرارتي ناشي از تزريق ماگماي داغ دچار تبلور دوباره شده اند. سنگ چینی از دسته سنگ های مرمریت می باشد که از بلورهای سفید و یا خاکستری تشکیل شده است. علت انتخاب نام سنگ چینی برای این نوع از سنگ، صدای حاصل از ضربه بر روی نمونه های نازک آن که ضخامتی کمتر از دو سانتیمتر دارند می باشد که صدایی شبیه به صدای ضربه بر روی یک ظرف چینی را می دهند. کلمه کریستال بعد از کلمه چینی در بین عامه مردم مصطلح شده  و نام دیگر سنگ چینی می باشد. سنگ های کریستال دارای بلورهای تشکیل دهنده بزرگتری در مقایسه با سنگ های چینی می باشند.

کانی اصلی تشکیل دهنده سنگ چینی، کلسیت می باشد ولی در برخی از انواع آن کوارتز نیز وجود دارد که با افزایش میزان کوارتز، میزان سختی سنگ افزایش می یابد.

 

سنگ چینی

 

 

در زمانهای قدیم استفاده از سنگ چینی برای نمای ساختمان بسیار متداول بوده و به خصوص در مناطق گرم سیر با استفاده از سنگهای چینی با رنگ روشن، ساختمان از گرما محافظت می شد. ولی به مرور زمان و با ورود سنگ تراورتن  با رنگ ها و طرح های متوع به بازار، استفاده از سنگ چینی از مد افتاده و به همین دلیل میزان حجم استخراج آن نیز کاهش یافته است.

به دلیل مقاومت در برابر جذب رطوبت مناسبی که سنگ چینی دارد استفاده از آن در سرویس های بهداشتی بسیار توصیه می شود و از لحاظ بهداشتی بسیار مورد پسند می باشد. همچنین به خاطر خواص مناسب سنگ چینی، استفاده از آن در مراکز درمانی بسیار متداول شده است. از سنگ چینی به حالت 

یکی از معایب سنگ چینی، کمبود تنوع رنگ آن است که معمولاً به رنگ سفید و یا هاله ای از رنگ سفید با رگه‌های زرد می‌باشد و نیز تاثیر هوا بر روی آن است که سریع رنگ و طراوت تازگی خود را از دست می دهد.
برای مشاهده تصاویرانواع سنگ کریستال (چینی) می توانید به بخش آلبوم تصاویر سایت مراجعه و گزینه
کریستال را انتخاب نمایید.

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

سنگ سنداستون

سنگ مرمریت

سنگ مرمر

سنگ گرانیت

سنگ تراورتن