سنگ مرمریت

سنگ مرمریت

نوشته شده در : 1396/3/2 15:4 (168 نمایش)

در این مطلب با نحوه تولید سنگ مرمریت آگاه می شوید، و به شما می گوییم که چگونه میتوان سنگ مرمریت را از سنگ تراورتن تشخیص داد و انواع سنگ های مرمریت کشورمان را بر حسب رنگ معرفی نموده و در نهایت روش آزمون تشخیص سنگ مرمریت خوب را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید تا به پاسخ تمامی پرسش های خود درخصوص سنگ مرمریت برسید.

سنگ مرمریت، سنگ رسوبی دگرگون یافته است بدین معنی که با تبلور مجدد از سنگ های آهکی به وجود می آید و به مرور زمان و تحت فشار و حرارت ساختار سنگ آهکی دگرگون می شود و مجدداً شبکه کریستالی سنگ مرمریت متبلور می شود.

 

مرمریت

 

 

ناخالصی های موجود در ترکیبات سنگ های آهکی رنگ ها و طرح های مختلفی را در مرمریت تبلور یافته ایجاد می کنند و این نوع سنگ دارای بیشترین تنوع رنگ می باشد که خوشبختانه در کشور ما اکثر رنگ های آن یافت می شود که میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

از سنگ های مرمریت با زمینه رنگ قرمز، سنگ مرمریت بوانات ، سنگ مرمریت انارک و سنگ مرمریت بجستان .

از سنگ های مرمریت با زمینه طوسی،سنگ مرمریت پرشین سیلک یا سیلک امپرادور.

از سنگ های مرمریت با زمینه قهوه ای، سنگ مرمریت مهکام .

از سنگ مرمریت با زمینه رنگ مشکی، سنگ مرمریت نجف آباد، سنگ مرمریت گلدن بلک، سنگ مرمریت مشکی دهبید و سنگ مرمریت مشکی بیرجند.

از سنگ های مرمریت با زمینه رنگ سفید سنگ مرمریت سبزوار و کاشمر.

از سنگ های مرمریت با زمینه رنگ کرم،سنگ مرمریت دهبید شایان و نمین.

ترکیباتی که باعث ایجاد رنگ های مختلف در سنگ مرمریت می شوند شامل:

کلریت ها و سیلیکات ها، که رنگ سبز را در سنگ مرمریت ایجاد می کنند.

ترکیبات هموتیت و کربنات منگنز که رنگ صورتی و قرمز را در سنگ مرمریت ایجاد می کنند.

ترکیبات لیمونیت که باعث ایجاد رنگ زرد می شوند.

 

 

 

مرمریت

 

 

از مزایای سنگ مرمریت میتوان به مقاومت بالا در برابر حرارت و سختی بالای آن نام برد که این مزایا باعث شده تا یونانیان و ایرانیان باستان در ساخت بناهای باستانی و مجسمه از این نوع سنگ استفاده نمایند. سنگ مرمریت در محیط های سرپوشیده دوام و ماندگاری بالاتری نسبت به فضا های باز دارند. به علت ساختار آهکی سنگ مرمریت، در تماس با فضای آزاد ابتدا سطح سنگ دچار هوازدگی شده و به مرور و با نفوذ آب در رگه های آن هوا زدگی به سطوح داخلی نفوذ می کند و فرآیند تخریب با ایجاد خوردگی رگه ها و حل شدن آهک های کنار رگه ها پیشرفت می کند. در مناطق سردخیز با یخ زدن ذرات آب نفوذ کرده در درزهای سنگ، شاهد ترکیدگی سنگ هستیم که بخش های سیلیسی سنگ که دارای مقاومت بالاتری می باشند سالم مانده و حاصل آن، سطحی آبله روی می باشد که در مواردی منجر به پوسته پوسته شدن سطح سنگ نیز می شود. علی رغم مقاومت بالای سنگ مرمریت در محیط سر بسته ولی گزینه مناسبی برای استفاده در محیط باز نمی باشد مگر اینکه در ابعاد با ضخامت بالا برش داده شود تا موجب تاخیر در به وجود آمدن ترکهای عمقی شود. تیشه ای کردن و ناهموار نمودن سطح سنگ به افزایش دوام آن در فضای باز کمک می کند. یکی نمونه از ساختمانهای معروف ساخته شده با سنگ مرمریت که در بخش بیرونی آن با استفاده ازضخامت بالا و ناهموار نمودن سطح موفق شده اند به خوبی از سنگ مرمریت استفاده کنند و در گذر زمان آسیبی به آن وارد نشده است برج میدان آزادی تهران می باشد.

 

روش تشخیص سنگ مرمریت از سنگ تراورتن:

 

به دلیل تنوع بالای سنگ های مرمریت امکان اشتباه گرفتن آن با سنگ تراورتن وجود دارد بدین منظور برای تمایز این دو نوع سنگ باید به پشت سنگ نگاه کرد در صورتی که سطحی متخلخل باشد آن سنگ تراورتن است ولی سنگ مرمریت دارای سطحی متراکم و همراه با رگه می باشد

 

مرمریت

 

 

 

روش تشخیص مرمریت مرغوب:

 

در صورت بالا بودن تراکم سنگ مرمریت دوام آن بالاتر خواهد بود لذا برای تشخیص سنگ تو پر می بایست با یک شیئ فلزی به بخش نسابیده پشت سنگ ضربه زد و هرچه صدای ناشی از آن زیر تر باشد نشان دهنده تراکم بالاتر آن می باشد و آن سنگ از مرغوبیت بالاتری برخوردار است.