سنگ مرمر- اونیکس

سنگ مرمر- اونیکس

نوشته شده در : 1396/3/2 14:35 (302 نمایش)

 

در لغت واژه مرمر به معنای درخشان می باشد و نام تجاری سنگ مرمر "اونیکس" می باشد ریشه کلمه مرمر از کلمه یونانی marmoros گرفته شده که به معنای درخشان می باشد.بهترین معادن سنگ مرمر در کشورهای ایتالیا و ایران  قرار دارند که در این میان ایران از لحاظ تنوع سنگ مرمر در جهان سرآمد می باشد. از معادن معروف سنگ مرمر در ایران میتوان به مرمرصورتی نقده، مرمرسبزشاهین دژ، مرمر سبزآب باریک آذرشهر، مرمر سبزعباس آبادجلفا، مرمرسبزتوران پشت یزد، مرمرسبز بورق یزد، مرمرجوشقان اصفهان، مرمر خلج خراسان، مرمر پرتقالی کاشمر، مرمراسفند کرمان، مرمرتنگویه (تلنگویه)سیرجان، مرمر ده رستم بم و معادن مرمر محلات و استان فارس اشاره کرد.
 

 

مرمر

 

 

سنگ مرمر چگونه تولید می شود؟

 

کانی های سنگ آهک در اثر گرمای زیاد دچار تبلور مجدد شده و کریستالهای سنگ مرمر ایجاد می شوند و در طبیعت به صورت صخره هایی لایه لایه از سنگ مرمر قابل مشاهده می باشند حال اگر بخشی از این کانی ها تحت فشار و دمای کافی قرار نگیرند به صورت سنگ تراورتن درآمده و در صورت عدم جدایش سنگ مرمر و تراورتن از یکدیگر سنگ ایجاد شده ترااونیکس می باشد که هیچ یک از خواص ظاهری و فیزیکی سنگ های تراورتن و مرمر را ندارد. ترکیب اصلی سنگ مرمر کربنات کلسیم است که به رنگ سفید می باشد و وجود ناخالصی های آلومینیوم و منیزیم باعث تنوع طرح و رنگ در آن می شود.

سنگ مرمر جزع سنگهای نرم محسوب شده و در معادن به روش سیم برش استخراج می شود. برای فرآوری سنگ مرمر، ابتدا صخره‏های مرمری را به وسیله ماشین آلات مخصوص به قطعات بزرگ خرد کرده و سپس  قطعات مرمر را به کارخانجات سنگبری منتقل می‏ کنند و در آنجا آنها را در ابعاد دلخواه و مناسب برش می‏ دهند. پس از برش، سنگ مرمر را با دستگاه ‏های مخصوص صیقل می دهند  تا سطحی صاف و هموار پیدا کنند و بدین نحو سنگ مرمر، آماده استفاده می ‏شود. در سال 1385 به دلیل تغییر در تعرفه های صادرات خصوصاً کوپ مرمر شاهد یک جهش بزرگ در استخراج و صادرات سنگ مرمر در کشورمان بودیم.

 

مرمر

 

 

تفاوت سنگ مرمر با مرمریت

 

همانگونه که توضیح داده شد سنگ مرمر سنگی دگرگون شده است که از تبلور مجدد سنگ های آهکی تولید و به صورت بلورهای شفاف می باشند در حالیکه سنگ مرمریت سنگی آهکی رسوبی است که کاملا مات بوده و نور را از خود عبور نمی دهد و ساختاری کاملا فشرده دارد و در مقایسه با سنگ مرمر دارای سختی بالاتری بوده و در برابر هوازدگی ازخود مقاومت نشان می دهد و به همین دلیل بر خلاف سنگ مرمر از سنگ مرمریت می توان در فضای باز استفاده نمود.

 

 

مرمر

 

 

تاریخچه سنگ مرم

 

از زمان باستان سنگ مرمر به عنوان عنصری دارای انرژی در بین تمدن های مختلف دارای شهرت بوده که از این سنگ برای درمان بیماری های کلیوی و کبدی و رفع استرس استفاده می شده و در مواردی نیز مشاهده شده که برای درمان بیماری های عصبی و روانی از سنگ مرمر استفاده می نمودند. تابش مستقیم نور آفتاب باعث کدر شدن و تغییر رنگ سنگ مرمر می شود که به همین علت از آن در محیط های سر بسته استفاده می شده است.  سنگ مرمر به علت زیبایی منحصر به فردی که دارد همواره در صنعت مجسمه سازی گزینه نخست انتخاب هنرمندان بوده در ایران  قدمت استفاده از سنگ مرمر به ساخت مجسمه ها و بناهای مذهبی بر می گردد و در جهان نیز از این سنگ به صورت گسترده‌ای در صنعت  مجسمه‌سازی استفاده می شده که میتوان به بنای تاج محل اشاره نمود که جلوه های زیبایی  از هنر معماری با سنگ مرمر را میتوان در آن مشاهده نمود. یکی دیگر از نمونه ها ی مصارف سنگ مرمر در باستان می توان به استفاده از مرمر سفید در صنعت ساختمان سازی مصری‏ها و یونانانیان نام برد که از این سنگ در ساخت معابد استفاده می‏ نمودند. هنرمندان بزرگی همچون «میکل آنژ» و «لئوناردو داوینچی» بسیاری از آثار مجسمه سازی خود را در بستری با جنس مرمر در تاریخ به ثبت رسانیده اند.

 

 

 

سنگ مرمر 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

سنگ چینی

سنگ سنداستون

سنگ مرمریت

سنگ گرانیت

سنگ تراورتن