سنگ مرمر

سنگ مرمر

نوشته شده در : 1396/3/2 14:35 (20 نمایش)

 

در لغت واژه مرمر به معنای درخشان می باشد و نام تجاری سنگ مرمر "انیکس" می باشد و زمانیکه سنگ مرمر(انیکس)  با سنگ تراورتن ترکیب شوند حاصل آن سنگی است به نام ترااونیکس که با توجه به عبور نور ازقسمت تشکیل شده از سنگ مرمر، زیبایی خاصی برای موارد دکوراسیون و طراحی خلق می شود. کانی های سنگ آهک  در اثر گرمای زیاد دچار تبلور مجدد شده و کریستالهای سنگ مرمر ایجاد می شوند و در طبیعت به صورت صخره هایی از سنگ مرمر قابل مشاهده می باشند حال اگر بخشی از این کانی ها تحت فشار و دمای کافی قرار نگیرند به صورت سنگ تراورتن درآمده و در صورت عدم جدایش سنگ مرمر و تراورتن از یکدیگر سنگ ایجاد شده ترااونیکس می باشد.

بهترین معادن سنگ مرمر در کشور ایتالیا قرار دارند و در ایران نیز معادن معروفی همچون معدن ده رستم بم و قروه سنندج وجود دارند که دارای بیشترین تنوع سنگ مرمر می باشند.

ترکیب اصلی سنگ مرمر کربنات کلسیم است که به رنگ سفید می باشد و وجود ناخالصی های آلومینیوم و منیزیم باعث تنوع طرح و رنگ در آن می شود.

از زمان باستان سنگ مرمر به عنوان عنصری دارای انرژی در بین تمدن های مختلف دارای شهرت بوده که از این سنگ برای درمان بیماری های کلیوی و کبدی و رفع استرس استفاده می شده و در مواردی نیز مشاهده شده است که برای درمان بیماری های عصبی و روانی از سنگ مرمر استفاده می نمودند. تابش مستقیم نور آفتاب به سنگ مرمر باعث تغییر رنگ و کدر شدن آن می شود که به همین علت از آن در محیط های سر بسته استفاده می شود. قدمت استفاده از سنگ مرمر در ایران برای ساخت مجسمه ها و یا ساخت بنای اماکن مذهبی بوده است و در  جهان از این سنگ به صورت گسترده‌ای در صنعت  مجسمه‌سازی استفاده شده است از جمله میتوان به نمای بنای تاج محل اشاره نمود که از سنگ مرمر می باشد. مرمر سفید  یکی از انواع معروف سنگ مرمر است که از زمان‏های قدیم در صنعت ساختمانسازی مورد استفاده قرار می گرفته و مصری‏ها و یونانی‏ها از این سنگ در ساخت معابد خود استفاده می‏ کردند.

 

سنگ مرمر

 


سنگ مرمر جزع سنگهای نرم محسوب می شود و در معادن به روش سیم برش اقدام به استخراج آن می نمایند. برای فرآوری و تولید سنگ مرمر، ابتدا صخره‏های مرمری را به وسیله ماشین آلات مخصوص به قطعات بزرگ خرد می‏ کنند. سپس  قطعات مرمر را به کارخانجات سنگبری منتقل می‏ کنند و آنها را در ابعاد دلخواه و مناسب برش می‏ دهند. پس از برش، سنگ مرمر را با دستگاه‏های مخصوص صیقل داده  تا سطحی صاف و هموار پیدا کنند و بدین نحو سنگ مرمر، آماده استفاده می ‏شود.در سال 85 به دلیل تغییر در تعرفه های صادرات خصوصاً کوپ مرمر شاهد یک جهش بزرگ در استخراج سنگ مرمر  در کشورمان بودیم.

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

سنگ چینی

سنگ سنداستون

سنگ مرمریت

سنگ گرانیت

سنگ تراورتن