سنگ گرانیت

سنگ گرانیت

نوشته شده در : 1396/3/2 14:4 (20 نمایش)

سنگ خارا نام دیگر سنگ گرانیت است، این سنگ گونه ای سنگ آذرین درونی می باشد و به همین دلیل بافت آن دارای دانه های متوسط تا درشت می باشد. سنگ گرانیت یکی از سنگین ترین انواع سنگ می باشد. همچنین به دلیل مقاومت بالای سنگ گرانیت در برابر خوردگی در فضای آزمایشگاه ها نیز به عنوان پوشش روی سطح میز، مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ گرانیت در اثر سرد شدن توده های مذاب آتشفشانی ایجاد می شود و در نتیجه دارای سختی و مقاومت بالایی بوده و مزیت آن در برابر سنگهای آهکی، یکنواختی در طرح و رنگ و همچنین استحکام بالای آن می باشد.

 

مزایای سنگ گرانیت

همانطور که توضیح داده شد سنگ گرانیت، سنبل سختی و مقاومت می باشد و در مقایسه با سنگ های آهکی، سخت تر و یکنواخت تر می باشد. سنگ گرانیت به راحتی خش بر نمی دارد و در مقابل حرارت نیز مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد. سنگ گرانیت یکی از بهترین گزینه ها جهت سنگ فرش معابر پر تردد می باشد. همچنین با توجه به زیبایی آن می توان در نمای بیرونی و سنگفرش داخل ساختمان و پله ها نیز از آن استفاده نمود.

از دیگر مزایای سنگ گرانیت مقاومت آن در برابر نفوذ آب و همچنین مقاومت در برابر ضربه می باشد، که این مزایا موجب شده تا از آن در محیط های صنعتی استفاده شود.

سنگ گرانیت شامل دو نوع طبیعی و رنگ شده می باشد وبا صیقلی نمودن سطح آن می توان بهترین ظاهر از این سنگرا به نمایش گذاشت که زیبایی رنگ و انعکاس کریستال های داخل آن قابل مشاهده خواهد شد.

برای استفاده از سنگ گرانیت در کف فرش اقدام به فلیم کردن به وسیله سوزاندن سطح سنگ می کنند تا بدین نحو میزان سایش سنگ بیشتر و مانع لغزندگی و سر خوردن عابرین در هنگام راه رفتن بر روی آن شوند. فلیم کردن سنگ های گرانیت به صورت ایجاد نقش و نگار های یکسان بر روی سطوح صیقلی و تکرار آن انجام می شود.

 

چون سنگ گرانیت دارای سختی بالایی می باشد لذا هزینه برش و فرآوری آن نیز بیش از سنگ های آهکی می باشد ولی دارای طول عمر و دوام بسیار بالاتری در مقایسه با سنگ های آهکی می باشند

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

سنگ چینی

سنگ سنداستون

سنگ مرمریت

سنگ مرمر

سنگ تراورتن