شاسی کشی نما

شاسی کشی نما

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/29 14:50 (10828 نمایش)

آهن کشی نمای ساختمان قبل از شروع کار نماکاری را شاسی کشی می گویند. برای مشخص شدن طرح اولیه نما قبل از شروع به نماکاری  می بایست شاسی کشی انجام شود. شاسی کشی ساختمان بسته به میزان حجم نما و میزان وزنی که از نمای ساختمان بر روی شاسی قرار می گیرد متفاوت است و با توجه به این موضوع میتوان از نبشی و یا قوطی آهنی با سایزهای مختلف استفاده نمود که حتما پیش از شروع به اجرای نما می بایست با ضد زنگ رنگ شوند که در صورت استفاده از آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی احتیاج به این کار نمی باشد و شاسی فلزی در نقاط مختلف به بدنه ساختمان پیچ و یا جوش داده می شود و مبنای کار و به اصطلاح زیر کار نما کاری می باشد

شاسی کشی

مرحله شاسی کشی بعد از طراحی نما و مطابق نقشه انجام می گیرد. مرحله شاسی کشی در طراحی و اجرای نما بسیار پر اهمیت است و اگر با دقت این کار انجام نشود نما کار هر چقدر هم متبحر باشد و در کار خود دقت به خرج دهد ولی نمیتواند ایرادات ایجاد شده در مرحله شاسی کشی را بر طرف نماید. شاسی کشی در نماهایی که قصد ایجاد طرح های پیچیده دارند دارای اهمیت و دقت بالا تری می باشد. برای ایجاد نماهایی با طرح های منحنی می بایست قبل از انجام شاسی کشی، نبشی و یا قوطی مورد نظر را خم کاری نمود که این کار نیز دقت و مهارت خاص خود را می طلبد. شاسی کشی در هر دو روش اجرای نما با ملات و یا به روش خشک که قطعات نما توسط پیچ  و یا قلاب به شاسی نصب می شوند لازم می باشد و احتیاج به دقت بالایی می باشد. در زیر تصاویری از شاسی کشی مورد نیاز برای خشکه چینی سنگ نما نمایش داده می شود.
 

شاسی کشی نما

 

خشکه چینی

 

خشکه چینی

 

روش خشکه چینی نما که یکی از روش های مدرن در نماسازی است و در آن شاسی کشی اهمیت زیادی دارد، حاصل صنعتی شدن بخش های مختلف زندگی انسان در طول سالهای اخیر از جمله در ساخت و ساز می باشد، سابقه ساخت نما بدین روش به دهه هفتاد میلادی در پروژه های نمای ساختمان های مرتفع امریکا باز می گردد که به تازگی در کشور ما نیز در حال رواج یافتن می باشد. در روش خشکه چینی با کیفیتی بالا تر و سریعتر میتوان نمای یک ساختمان را اجرا کرد که در زیر به  شرح دیگر مزایای آن می پردازیم:

اجرای همزمان از بالا دست و پایین دست و استفاده از ابزار و ماشین آلات صنعتی و نیروهای متخصص آموزش دیده همگی تضمینی برای انجام نمای ساختمان در حداقل زمان ممکن می باشد.

در روش خشکه چینی میتوان از انواع مصالح اعم از سنگ، آجر، کامپوزیت، چوب و ... استفاده نمود و علاوه بر آن هیچگونه محدودیت ابعادی برای مصالح به کار برده وجود ندارد. در فیلم زیر نحوه انجام خشکه چینی نمای ساختمان آموزش داده می شود:

 

 

 

 

به دلیل عدم تاثیر گذاری مسائل جوی همچون انبساط و انقباض ناشی از تغییرات دما بر روی اتصالات، لذا در روش خشکه چینی دوام و ماندگاری اتصالات بیش از روش های دوغابی است که به مرور زمان شاهد کنده شدن و افتادن سنگ های نصب شده از نما بودیم. به دلیل نیاز به طراحی دقیق در ابعاد پلاک های سنگ، کامپوزیت، چوب و دیگر مصالح مورد استفاده در نما مطابق با شاسی کشی انجام شده، کاهش شدید پرت مصالح را خواهیم داشت. با رشد روز افزون نما سازی به روش خشک میزان اهمیت و دقت شاسی کشی نیز اهمیت بیشتری پیدا می کند. در فیلم زیر به معرفی انواع اتصالات مورد نیاز برای نصب نما به صورت خشک می پردازیم:

 

 


 

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.