ساب و یا پولیش سنگ

ساب و یا پولیش سنگ

نوشته شده در : 1396/1/25 23:23 (36 نمایش)

در فرآوری سنگ پس از اتمام مرحله برش، عملیات ساب (پولیش)  بر روی سنگ صورت می گیرد ، این عملیات برای سنگ های مختلف شیوه و دستور العمل های مختلفی دارد. ساب سنگ های گرانیت و چینی کاملا مشابه هم انجام می شود و در طی یک فرآیند اتوماتیک سنگ در دستگاه توسط لقمه ساب های طراحی شده پولیش می شود ولی در مورد سنگ های مرمر و مرمریت دشواری های خاص خود را دارد و می بایست قبل و یا در حین فرآیند ساب مواردی رعایت شود. با توجه به میزان سختی سنگ، دستگاه های ساب دارای تعداد کله گی و انواع ساینده های متفاوتی می باشند. به دلیل سختی بالای سنگ گرانیت تعداد کله گی مورد استفاده برای ساب آن بین 16 تا 20 عدد است و دستگاه های ساب سنگ مرمریت بین 10 تا 16 عدد که اصطلاحاً به ساب 16 کله نیز معروف می باشند و برای سنگ های سایز اسلب معمولا یک مرحله پیش ساب انجام می شود که تعداد کله گی های مورد استفاده در دستگاه پیش ساب بین 2 تا 6 عدد است.

 

پولیش سنگ

 

در ساب زدن سنگ های اسلب باید توجه داشت که برای بوک مچ شدن آنها باید به صورت یک در میان سمت ساب و پشت سنگ را با هم تغییرداد تا طرح و خطوط سنگ در مرحله نصب بر هم منطبق شوند.

 

پولیش سنگ

 

در دستگاه ساب عملیات ساب با لقمه های زبر شروع می شود و در ادامه با پیشروی فرآیند به لقمه های نرم تر می رسد و با پیشرفت فرآیند، سنگ براقیت مورد نظر را کسب می کند. در اکثر دستگاه ها در دو مرحله آخر از لقمه های اسیدی استفاده می شود.

 

پولیش سنگ

 

پیش از ورود سنگ به داخل دستگاه ساب، برای اطمینان از عدم خرد شدن سنگ می بایست توسط توری پشت سنگ تقویت شود بدین نحو که به بوسیله رزین و یا چسب یک شبکه توری را به پشت سنگ می چسبانند. این کار باعث افزایش استحکام و یکپارچگی سنگ در حین عملیات ساب می شود. همچنین پیش از عملیات پولیش، ترک های ریز سطحی و سوراخ های موجود بر سنگ را باید توسط رزین پر نمود.

به دلیل داشتن حفره و تخلخل بالای سنگ تراورتن، رزین کاری و افزایش استحکام سنگ پیش از مرحله ساب زنی باید انجام شود. بدین منظور از روشهای مختلفی برای پر کردن تخلخل استفاده می شود در گذشته پس از عملیات ساب زنی، سطح متخلخل سنگ را با پارافین هم رنگ شده با سنگ آغشته می نمودند که به بتونه شمعی معروف بود. پارافین با حرارت مستقیم شعله روان و به داخل حفره های سطح نفوذ می نمود و پس از سرد شدن و خشک شدن اضافه آن با کاردک جمع می شد . این روش دارای کیفیت پایینی بوده و با قرار گرفتن سنگ در معرض آفتاب و گرما باعث روان شدن مجدد بتونه ها می شد و سطحی کثیف و زشت بر روی سنگ ایجاد، که این عملیات هیچ کمکی نیز به افزایش استحکام سنگ نمی نمود که درنتیجه به مرور زمان روشهای دیگر جایگزین شدند.

 

پولیش سنگ

 

یکی دیگر از روشهای قدیمی برای پر کردن خلل و فرج سنگ های تراورتن، استفاده از سیمان است که به محصول، سنگ پر شده با سیمان می گویند، در این روش ترکیبی از سیمان سفید و کربنات کلسیم میکرونیزه، چسب مخصوص و رنگ دانه‌های خاص را در طی سه الی پنج مرحله از رقیق تا غلیط با فشار بر روی سطح سنگ می پاشند که با این روش خلل و فرج ریز سنگ نیز پر شود و سپس در طی یک هفته ترکیب خشک می شود. در طی این مدت به صورت دوره ای به آن آب پاشیده تا گیرش اولیه سیمان به صورت کامل انجام و سنگ برای عملیات ساب آماده شود. به دلیل عدم قابلیت براق شدن سیمان، خلل و فرج های پر شده با سیمان پس از عملیات ساب دارای سطحی مات می شد ولی سطح سنگ براق می ماند و در نتیجه سطح سنگ براق ولی همراه با نقاط مات حاصل از سیمان می شد. هرچند در طی این فرآیند استحکام بالایی حاصل می شد، ولی سطح به دست آمده فاقد یک پارچگی بوده و لکه های مات در سنگ پس از مرحله  ساب، منظره ناخوشایندی را ایجاد می نمود. راهکار بر طرف نمودن این ایراد استفاده از سنگ با سطح کاملا مات می باشد که از این طریق تمامی سطح یک دست خواهد شد. از محاسن پر کردن سنگ با سیمان میتوان به عدم تغییر رنگ سیمان به کار برده در مجاورت آفتاب و ضریب افزایش طولی بسیار نزدیک سنگ و سیمان نام برد که با گذشت زمان و قرار گیری در فضاهای سرد و گرم پیوستگی سطح همچنان برقرار می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزایا و معایب سیمان کاری سنگ می توانید مطلب با عنوان مقاوم سازی سنگهای تراورتن با روش سیمان کاری را مطالعه نمایید.

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

سنگ تیشه ای    مضرس کردن     آنتیک کاری     سنگ چرمی     سنگ بادبر       رزین کاری