سنگ باد بر

سنگ باد بر

نوشته شده در : 1396/1/25 22:53 (255 نمایش)

برای تولید سنگ بادبر پس از استخراج و برش سنگ به وسیله پتک دستی بر روی سنگ ضربه زده می شود و لایه های ضخیمی از روی سطح کنده می شود تفاوت باد بر کردن سنگ و چرمی کردن سنگ در انجام شدن آن توسط ماشین و یا دستی بودن می باشد که برای سنگ بادبر این کار با دست  و برای چرمی کردن با دستگاه انجام می شود. همچنین میزان عمق پوسته برداشته شده از روی سطح سنگ های بادبر بیش از سنگ های چرمی می باشد.

به دلیل عدم نیاز به تجهیزات و تکنولوژی خاصی برای ایجاد سنگ بادبر، اولین سنگ های فرآوری شده توسط بشر با این نوع سطح بوده که هم اکنون نیز در طراحی های کلاسیک برای استعاره به معماری سنتی از اینگونه سطح استفاده می شود. همچنین در مکانهایی که احتیاج به استحکام زیاد می باشد و تصمیم به دیوار چینی با سنگ را داشته باشند بلوک های سنگی با سطح بادبر شده را بر روی هم قرار می دهند که موارد استفاده زیادی همچون سیل بند، دیواره باغ و ... دارند.

از دیگر منابع تولید سنگ های باد بر ضایعات معادن سنگ می باشد که قطعات کوچک و غیر قابل استفاده سنگ را که امکان فرآوری ندارند تبدیل به بلوک های سنگی با سطح بادبر می کنند.

 

سنگ بادبر

 

در طبیعت صخره های زیادی مشاهده می شوند که سطحی مشابه سطح سنگ بادبر دارا می باشند که وزش باد به همراه سرما و گرما باعث شکسته شدن و ریختن لایه های سطحی آن و ایجاد چنین سطحی شده است  و به همین خاطر چنین سطحی باد بر نام گرفته است. در قدیم استفاده از سنگ بادبر با ابعاد چهل در بیست سانتیمتر برای ساخت نمای ساختمان متداول بود که به دلیل ضخامت بالا دارای وزن سنگینی می شدند و خطر کنده شدن آنها از نمای ساختمان وجود داشت که به همین علت از این نوع سنگ تنها در ارتفاعات پایین استفاده می نمودند.

 

 

 

سنگ باد بر

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

سنگ تیشه ای     مضرس کردن    آنتیک کاری    سنگ بادبر     ساب یا پولیش سنگ    رزین کاری