سنگ آنتیک

سنگ آنتیک

نوشته شده توسط : digiSang Admin در : 1396/1/25 21:24 (6013 نمایش)

قدمت استفاده از سنگ آنتیک به چندین دهه گذشته بر می گردد و این روزها محبوبیت آن بیشتر و بیشتر شده است این محبوبیت به دلیل آن است که مردم این روزها به خوبی درک می­کنند که این نوع چیدمان دارای مزایای وسیعی است که نمی­توان از آن­ دست کشید. در گذشته از سنگ آنتیک تنها در راهروها و آشپزخانه­ ها استفاده می ­شد. اما امروزه به دلیل تنوع رنگ و طرح­ در هر جایی از خانه می ­توان از آن استفاده نمود. سنگ آنتیک دارای دو نوع طبیعی و مصنوعی می باشد و در مقایسه با دیگر انواع سنگ دارای قیمتی ارزان تر می باشند ولی به دلیل شکل و ابعاد خاصی که دارا می باشد نصب آن سخت و هزینه نصب بالاتری را شامل می شود. اگر تصمیم به تغییر دکوراسیون منزل و یا محل کار خود را دارید و بخشی از آن شامل تزئین با سنگ آنتیک است و حوصله کافی برای نصب سنگ دارید، توصیه می کنم با مشاهده کلیپ زیر خودتان دست به کار شوید، خصوصا که برای متراژهای کم نصاب سنگ پیدا نمی شود و یا هزینه ای بسیار گزاف از شما می گیرد. در این فیلم مراحل نصب سنگ مصنوعی آنتیک از ابتدا تا انتها آموزش داده می شود.

 

 

 

 

محاسن سنگ آنتیک

از محاسن سنگ آنتیک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • دوام و ماندگاری بالا

  • هماهنگی آسان با طرح ها و دکوراسیون­های مختلف

  • تنوع مختلف در طرح و رنگ

  • دوستدار محیط زیست

 

دوام و ماندگاری:

سنگ آنتیک با شرایط آب­ وهوایی مختلف به خوبی سازگار بوده و زیبایی و ویژگی­های خود را حفظ می کند، و جزع سنگ­های بادوامی است که عمر طولانی دارند. این محاسن باعث شده تا بسیاری از معماران این روزها تمایل زیادی برای استفاده از سنگ آنتیک برای دکوراسیون خانه­ هایشان نشان­ دهند. با چنین دکوراسیون­هایی قیمت ساختمان خودبه خود افزایش می­ یابد.

 

هماهنگی آسان با طرح ها و دکوراسیون­های مختلف:

امروزه عموم مردم و مشتریان آگاه­تر شده اند و حتی اگر اطلاعات کافی نداشته باشند قبل از انتخاب هر محصولی با کمک اینترنت آگاهی خود را افزایش می دهند. آنان در مورد طراحی داخلی خانه­ رویایی­شان بسیار حساس و نکته ­بین هستند و با بررسی انواع الگو های طراحی در سایت ها و ژورنالهای مختلف تصمیم به تزئین و طراحی دکوراسیون خود می کنند در سبک های مدرن، کلاسیک و حتی سنتی و دیگر مد های طراحی همگی دارای نمونه های شاخصی از استفاده از سنگ آنتیک وجود دارد. بنابراین تمایل زیادی به استفاده از سنگ آنتیک در طراحی دکوراسیون ساختمان خود دارند. تنوع رنگ­، طرح و الگوی چیدمان سنگ های آنتیک سبب شده تا خریداران بتوانند به راحتی سنگ آنتیک متناسب با دکوراسیون خود را انتخاب کنند.

تنوع:

این روزها سنگ آنتیک در انواع مختلف برای کاربردهای داخلی و خارجی در هر ساختمانی مشاهده می شود. این سنگ ها با تنوع خود جلوه زیبایی به فضای مورد استفاده می بخشند.

دوستدار محیط زیست:

از آنجایی که سنگ های آنتیک تا حد زیادی عایق حرارتی هستند، صاحبان خانه می­توانند با انتخاب سنگ آنتیک در پوشش دیوار های ساختمان تا میزان زیادی باعث کاهش صورتحساب برق و گاز خود شوند زیرا در فصل زمستان نیازی نیست تا سیستم­های گرمایشی خود را برای مدت طولانی روشن نگاه دارند. سنگ آنتیک در طی فصول سرد به طور طبیعی تا مدت زیادی گرم باقی می­مانند.

تمام آنچه که یک معمار در انتخاب سنگ آنتیک مناسب باید انجام دهد یافتن فروشگاهی است که دارای تنوع بالایی از انواع سنگ آنتیک مناسب برای کاربردهای داخلی و خارجی باشد. زمانی که معماران در مورد انتخاب این فروشگاه دقیق باشند می­توانند مطمئن باشند که با نصب سنگ آنتیک دلخواه خود در خانه­ رویایی­شان به تمامی مزایای فوق خواهند رسید. سنگ آنتیک از چند دهه گذشته حتی برای کف­پوش فضاهای داخلی نیز مورد استفاده قرار گرفته، زیرا ظاهر زیبایی به اتاق ها می بخشد. سنگ های آنتیک مورد استفاده برای این منظور دارای محدوده وسیعی از رنگ­ها، سبک­ها و طرح­ها برای انتخاب هستند. واژه آنتیک در لغت به معنای عتیقه و یک جسم قدیمی با ارزش می باشد. در زندگی صنعتی امروزه بشر بیش از هر زمان دیگر پی به ارزش های طبیعت و لزوم حضور آن در زندگی خود برده و نتیجه این چرخش در سبک زندگی بازگشت به متریال های طبیعی همچون سنگ طبیعی در ساخت محل سکونت و محل کار شده است. در ادامه این نگرش برای انتقال روح زندگی به کالبد بی جان ساختمان ها بعضی از طراحان شروع به قدیمی و کهنه جلوه دادن سنگ برای نمایش اصالت بیشتر نمودند که به اینگونه اقدامات آنتیک کردن سنگ می گویند که در سنگ های طبیعی با عملیات آنتیک کاری، موجب می شوند تا قطعات سنگ دارای ظاهری فرسوده و کهنه شوند و پس از نصب در کنار یکدیگر سطحی سنگی و تاریخی را ایجاد می کنند که یادآور خاطرات ما از قصرهای باستانی ساخته شده از سنگ های تراشیده با دست می باشد و در سنگ های آنتیک مصنوعی با استفاده  از قالب، طرح و رنگ سعی می شود تا محصولی به شکل و فرم قدیمی ایجاد شود. هر چند استفاده از سنگ آنتیک اقدامی نکوهیده و امروزه به شدت  مورد استقبال و تمایل مشتریان قرار گرفته است ولی موضوعی که بدان کمتر توجه می شود همخوانی آن با دیگر بخش های ساختمان و انتخاب صحیح و به جای محل نصب آن می باشد. یکی از موارد جذب آلودگی و کثیفی به علت سطح ناهموار و غیر صیقلی است که استفاده از آن در محیط فضای صنعتی و یا فضای باز را محدود کرده است.

سنگ آنتیک

نمونه سنگ آنتیک مصنوعی کار شده

 

سنگ آنتیک

نمونه سنگ آنتیک طبیعی کار شده

انواع روش های آنتیک کاری

 آنتیک کاری بر روی سنگ طبیعی نوعی عملیات سطحی است که داراری روش های مختلف مکانیکی و شیمیایی می باشد. سنگ های آنتیک بیشتر از جنس تراورتن می باشند و نتیجه حاصل از آن جلوه و زیبایی منحصر به فردی را ایجاد می کند.

الف- در روش آنتیک کاری مکانیکی همانند شات بلاست تکه های سنگ به همراه گلوله های فلزی در داخل محفظه گردانی قرار می گیرند و با حرکت چرخشی محفظه، گلوله های فلزی بر روی سطح سنگ ضربه وارد نموده و باعث سایش لبه های تیز سنگ و تغییر فرم آن به حالت نیم گرد می شود که در اصطلاح به آن تامبل گفته می شود تفاوت آنتیک کاری ، با شات بلاست در وزن، جنس و سرعت برخورد گلوله های فلزی بر روی سطح سنگ می باشد و با تغییر این عوامل حتی میتوان میزان آنتیک کاری سنگ را نیز مطابق میل و سلیقه خود تغییر داد.

ب- در آنتیک کاری به روش شیمیایی از اسید استفاده می شود، در این روش با استفاده از اسید، سطح  سنگ شسته و باعث تخریب سطح صاف سنگ می شوند که باعث قدیمی جلوه دادن سنگ می شود. ولی پس از عملیات آنتیک کاری، اسید به آسانی از سطح سنگ شسته نمی شود و باعث می شود تا مدتها به مرور سطح سنگ تخریب شود لذا امکان تغییر ظاهر در سنگ های آنتیک شده با این روش پس از نصب نیز وجود دارد. اسید مورد استفاده، اسید سولفوریک با غلظت کم حدود ۳۰ درصد می باشد. پیش از متداول شدن آنتیک کاری سنگ، در حین استخراج و فرآوری شاهد خرد شدن و شکستگی قطعات سنگ بودیم که چنین سنگ هایی به عنوان ضایعات شناخته می شد و این ضایعات جهت تهیه پودر سنگ مورد استفاده قرار می گرفت ولی اکنون با رشد تکنولوژی از این تکه های سنگ برای تولید سنگ آنتیک استفاده می شود که این امر باعث افزایش بهره وری معادن و کارخانه های سنگبری شده است. ویژگی های منحصر به فرد فیزیکی و مکانیکی سنگ آنتیک و تغییر مد در طراحی ها و لحاظ نمودن طبیعت در دکوراسیون موجب شده در سال های اخیر بازار فروش سنگ آنتیک به طور قابل توجهی افزایش یابد. امروزه شاهد استفاده طرح های مختلفی از سنگ آنتیک هستیم که با رنگ ها و طرح های متفاوت انجام می شود که یکی از آنها تابش نور از پشت سنگ می باشد که به علت قابلیت عبور نور از سنگ مرمر در چنین مواردی طراحان از  سنگ های آنتیک با جنس مرمر استفاده می کنند و جلوه های زیبایی را ایجاد می کنند که دارای ظرافت و درخشندگی بالایی است. با توجه به ظرافت، اندازه و نحوه قرار گرفتن سنگ های آنتیک در کنار یکدیگر، طرح های مختلفی را می توان ایجاد نمود، که اکنون در بازار نیز انواع و اقسام سنگ های مختلف با نام سنگ آنتیک به فروش می رسند. عوامل مختلفی در قیمت گذاری و کیفیت آنها تاثیر می گذارد، امکان دارد تولید کننده برای سهولت در نصب، سنگ های آنتیک را به وسیله چسب های مخصوص به سطح توری چسبانده و به صورت تایل و با ابعاد مشخص درآورد که امکان نصب آن با کیفیت و سهولت بالایی فراهم می شود و یا امکان فروش سنگ آنتیک به صورت فله ای و بدون هرگونه عملیات اضافه تر نیز وجود دارد که در این حالت خریدار خود می بایست در مرحله نصب به سلیقه خود در فضای مد نظر قطعات را در کنار یکدیگر نصب کند.

 

در اینفوگراف زیر به توضیح انواع عملیات سطحی امکان پذیر بر روی سنگ پرداخته شده است

آنتیک کاری

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.