مضرس کردن سنگ

مضرس کردن سنگ

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/25 17:31 (4008 نمایش)

مضرس کردن سنگ به مجموعه اقداماتی برای ایجاد خراش و برداشتن لایه سطحی از روی سنگ می گویند. با مضرس کردن سنگ علاوه بر ایجاد نقش و نگار بر روی سطح صیقل شده که باعث ایجاد زیبایی خاصی بر روی سنگ می شود موجب افزایش سطح تماس و اصطکاک و بهبود چسبندگی در حین راه رفتن بر روی سنگ نیز می شود. مضرس کردن به روشهای مختلف شامل سند بلاست (Sandblast)، فلیم کردن، شات بلاست، تیشه ای کردن و... انجام می شود که در این مطلب به توضیح دو نوع متداول آن سند بلاست و فلیم کردن می پردازیم . در روشهای مختلف مضرس کردن میزان خلل و فرج و زبری ایجاد شده بر روی سطح متفاوت می باشد.

در فرآیند سند بلاست کردن سنگ، مشابه سندبلاست شیشه، از پمپ باد و ماسه استفاده می شود. بسیاری از نقاشی های بر روی سنگ به وسیله سندبلاست و استفاده از شابلونهای آماده صورت می گیرد که در طی آن به وسیله شابلون، قسمتی از سطح سنگ پوشیده و دیگر قسمت های سطح به وسیله ذرات ماسه خراشیده و لایه برداری می شود و حاصل این کار ایجاد نقش و نگار بر روی سطح سنگ می باشد.

 

سندبلاست سنگ

 

مضرس کردن گرانیت برای استفاده به عنوان سنگ کف بسیار پسندیده‌ و مورد تاکید می باشد. این کار به چند روش امکان پذیر است و یکی از آنها سند بلاست است، که در بالا توضیح داده شد ولی برای ایجاد تخلخلی عمیق تر بر روی سطح سنگ می بایست روش شات بلاست را جایگزین سند بلاست نمود در این روش قطعات سنگ به همراه گلوله های فلزی در دستگاه شات بلاست قرار می‌گیرند و با روشن شدن دستگاه در حرکت دورانی، سطح گرانیت با ساچمه‌های فلزی مورد حمله قرار می‌‌گیرند و با برخورد ساچمه های فلزی سطح سنگ متخلخل می شود. میزان زبری ایجاد شده بر روی سطح سنگ متناسب با مدت زمان قرار گیری آن در داخل دستگاه می باشد و ناهمواری ایجاد شده بر روی سطح سنگ بیش از حالت سند بلاست می باشد.

 

فلیم کردن سنگ

 

یکی دیگر از روشهای مضرس کردن، سوزاندن سطح سنگ است که اصطلاحا به آن فلیم (Flame) می‌گویند. فلیم کردن به دو روش دستی و ماشینی امکان پذیر می باشد که در طی آن سطح سنگ در معرض شعله شدید آتش قرار می گیرد، چون سنگ حالت الاستیسیته بسیار کمی دارد در اثر حرارت شدید، پوسته سطحی آن جدا شده و در نتیجه سطح سنگ ناصاف می‌گردد. این کار به وسیله دستگاه برش هوا امکان پذیر است ولی در صورت استفاده از دستگاه‌های فلیم این کار با دقت بیشتری انجام می گیرد.

در اینفوگراف زیر به توضیح انواع عملیات سطحی امکان پذیر بر روی سنگ پرداخته شده است

مضرس کردن

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه

        

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.