معرفی سنگ مرمریت پرتغالی

نوشته شده توسط : ادمين ديجي سنگ در : 1397/1/5 9:18 (1844 نمایش)

در صنعت سنگ ساختمانی، با شنیدن نام هر یک از کشورهای مختلف، حتی اگر کشور مدنظر دارای انواع مختلفی از سنگ نیز باشد ولی نوع خاصی از سنگ در ذهن فعالین این صنعت تداعی می شود. هر کشور با یک نوع سنگ در جهان شناخته شده است. بر همین اساس زمانیکه نام کشور پرتغال مطرح می شود، کشوری که انواع مختلف گرانیت و مرمریت ها را دارد، ولی اولین نامی که در زمینه سنگ به ذهن فعالین این صنعت می رسد سنگ مرمریت رز پرتغالی است. یکی از معروف ترین انواع سنگ در پرتغال مرمریت صورتی می باشد. از سالیان دور تا کنون، این نوع سنگ یکی از سنگهای معروف پرتغالی بوده که بیشترین میزان صادرات را داشته و در بازارهای کوچک و بزرگ جهان بسیار شناخته شده است. اما به رغم شهرت بالای نام تجاری این سنگ، اطلاعات زیادی از این مرمریت در دسترس نیست و همچنین نمونه های مختلف آن دارای تفاوت های فرآوانی در ظاهر می باشند. بسیار مشکل است که یک تصویر تعریف شده از سنگ رز پرتغالی به نمایش گذاشت چرا که رنگ ها و طرح های نا همسانی از این سنگ در بازار وجود دارد و چیزی به نام تصویر نمونه از این سنگ وجود ندارد. اگر یک نفر از سنگبری که اقدام به فرآوری این نوع سنگ می کند در خواست یک نمونه و یا عکس کلی از آن کند، معمولا با جواب "چنین چیزی وجود ندارد" مواجه می شود. افرادی که با این سنگ سر و کار زیادی دارند بر این موضوع تاکید دارند که تقریباً به صورت کلی هر نمونه از این سنگ با نمونه ای دیگر از آن تفاوت دارد، اما هنگامیکه کف سازی انجام شود، هرچه تفاوت بین تایل ها بیشتر باشد نتیجه کار تماشایی تر می شود و حاصل کار یک مثال زیبا از منحصر به فرد بودن سنگ طبیعی می باشد که هیچ یک از تایل ها به یکدیگر شبیه نیستند.از لحاظ زمین شناسی و جغرافیایی، میتوانیم سنگ مرمریت رز پرتغالی را سنگی با عمر تقریبی 400 میلیون سال معرفی کنیم که در منطقه ای به وسعت 11 کیلومتر در منطقه Alentejo که توسط یک مثلث شامل Vila Viçosa, Estremoz و Borba محصور شده است، استخراج می شود که کل سنگ مرمریت پرتغال صرفاً در این منطقه جغرافیایی یافت می شود.

 

معادن سنگ مرمریت پرتغالی

منطقه Alentejo برای صنعت سنگ پرتغال بسیار مهم و حیاتی است. در Estremoz معادن سنگ مرمریت با رنگ سفید و بژ یافت می شوند، در Borba معادن سنگ مرمریت صورتی رنگ در انواع روشن، متوسط و تیره یافت می شوند و در Vila Viçosa تمامی نمونه های موجود در دو بخش دیگر و علاوه بر آن، معادن سنگ های مرمریت با رنگ های مشکی، خاکستری و مایل به آبی نیز وجود دارند. بعضی از صاحبان معادن، کوپ های سنگ خود را برای فرآوری به کارخانه های سنگبری می فروشند و بعضی دیگر از معدن داران در کارخانه سنگبری خودشان اقدام به فرآوری سنگ خام می کنند. تعداد معادن کشور پرتغال در سال 2015 در حدود 50 تا 60 معدن بوده که البته تا 10 سال پیش از آن، تعداد معادن  سنگ ساختمانی کشور پرتغال 200 عدد بوده است.

 

انواع سنگ های مرمریت رز پرتغالی

تفاوت انواع سنگ های مرمریت رز پرتغالی  فقط در نام آنها نیست. تفاوت اصلی آنها را میتوانید در پاسخ به پرسش های زیر کشف کنید:

آیا سنگ دارای رگه است یا خیر؟

آیا سنگ دارای رگه های متراکم است یا خیر؟

رگه های سنگ در چه رنگ هایی وجود دارند؟

با پاسخ به پرسش های فوق، تفاوت هایی که ایجاد می شود را می توان در دسته بندی های زیر قرار داد:

1- سنگ مرمریت رز پرتغالی بدون رگه: در این نوع سنگ رنگ زمینه صورتی بوده و کمترین میزان از سنگ های استخراج شده دارای چنین مشخصاتی می باشد، میزان آن حتی به 20 درصد سنگ های استخراج شده نیز نمی رسد.

2- سنگ مرمریت رز پرتغالی دارای رگه کم: رنگ زمینه این نوع سنگ ها صورتی است اما رگه های آن می توانند قهوه ای، سبز یا مشکی مایل به آبی باشند. بیشترین میزان استخراج سنگ از معادن مرمریت رز پرتغالی متعلق به این نوع می باشد که در حدود 40 تا 50 درصد از کل استخراج را تشکیل می دهد.

3- سنگ مرمریت رز پرتغالی کاملا پر از رگه: این نوع از سنگ همراه با رگه هایی از یک رنگ می باشند و حدود30 تا 40 درصد از کل استخراج را شامل می شوند.

 

سنگ پرتغالی

 

نام های متفاوت سنگ مرمریت رزی پرتغالی

نام های متعددی به انواع سنگ های مرمریت رز پرتغالی داده شده و با توجه به تنوع زیادی که این سنگ دارد، هر اسم نوع خاصی از آن را معرفی می کند و یک رابطه منطقی بین این نام ها و رنگ سنگ ها وجود دارد. برای مثال نام هایی که به تعدادی از این سنگ ها داده شده شامل موارد زیر می باشد:  Estremos Clear and Pink , Rosa Borba, Rosa Aurora Rosa Portugal Rosa Venado Rosa Lagoa Rosa Crema Vigária , Rosa Monte, Rosa Pardais, Calacata Rosa, Rosa El-Rei و غیره، که این اسامی بر اساس معادن و شرکتهایی که این سنگ ها را فرآوری و به فروش می رسانند و یا رنگ آنها نام گذاری می شوند.

 

سنگ پرتغالی

 

انواع پرداخت سنگ مرمریت رزی پرتغالی

پرداخت های متفاوتی را روی این سنگ می توان انجام داد: صیقلی کردن، آنتیک کاری، تیشه ای کردن، سند بلاست کردن، مات کردن و چرمی کردن از مجموعه پرداخت هایی است که بر سطح این سنگ انجام می شود. در بعضی موارد به ندرت فلیم نیز انجام می شود.

 

انواع سایز برش سنگ مرمریت رزی پرتغالی

صادرات و فروش سنگ مرمریت رزی پرتغالی در دو نوع قطعات بزرگ و قطعات کوچک با اندازه های زیر انجام می شود:

80 x 40 x 2 cm, 60 x 40 x 2 cm, 40 x 40 x 2 cm, 60 x 30 x 2 cm, 60 x 60 x 2 cm, 30 x 30 x 2 cm

 

بازارهای سنگ مرمریت رزی پرتغالی

بزرگترین بازار صادرات سنگ مرمریت رزی پرتغالی به کشور عربستان سعودی است و این روزها میزان تقاضا از کشورهای دیگر مانند اندونزی، مالزی، سنگاپور و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا در حال افزایش است. در اروپا کشورهایی که بیشترین میزان واردات سنگ مرمریت رزی پرتغالی را دارند کشورهای اسپانیا و ایتالیا هستند.

 

کاربردهای اصلی سنگ مرمریت رزی پرتغالی

سنگ مرمریت رز پرتغالی هم در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی و هم در مجسمه سازی کاربرد های فرآوانی دارد، این سنگ با حجم زیاد در پروژه های مهمی مانند کاخ Vila Vicos پرتغال و یا در کاخ های خاندان سلطنتی عربستان سعوی و در بسیاری از ساختمان های کشورهای حوزه خلیج فارس مورد استفاده قرار گرفته است.

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.

 

کلیدواژه ها: سنگ مرمريت, سنگ مرمريت رز پرتغالي, سنگ پرتغالي, مرمريت پرتغالي