معرفی سنگ های لایم استون مصر

نوشته شده توسط : ادمين ديجي سنگ در : 1397/1/2 16:38 (1752 نمایش)

مصر یکی از کشور های صاحب نام در تولید سنگ های ساختمانی است که معمولاً در بین 10 کشور صادر کننده سنگ لایم استون در جهان قرار دارد. هیچ نیازی به توضیح سابقه تاریخی استفاده از سنگ طبیعی در مصر وجود ندارد، اهرام ثلاثه به تنهایی یک مدرک کافی برای معرفی سابقه تاریخی استفاده از سنگ ساختمانی در مصر می باشد ولی با پیشرفت تکنولوژی و ورود سنگ های مصری به بازار جهانی با برندهای مختلف و گیج کننده، لازم دانستیم که خلاصه ای از مشهورترین انوع سنگ مصری را در این مطلب معرفی کنیم:

سه نوع سنگ لایم استون بسیار مشهور، در مصر تولید می شوند که در بازارهای بین المللی دارای شهرت می باشند که عبارتند از:

سنگ مصری

 

1- گالالا (Galala)

2- سانی (Sunny)

3- مروارید سینای (Sinai Pearl)

که در زیر به توضیح هر یک از آنها می پردازیم:

 

1- گالالا

معروفترین سنگ ساختمانی که در مصر تولید می شود همین گالالا است که به صورت همزمان از 40 معدن در حال استخراج می باشد و طبق آخرین آمار، تولید این نوع سنگ لایم استون در طی سال 2016 حدود روزانه 350 متر مکعب بوده است.

 

سنگ مصر

 

 

2- سانی

سنگ سانی خود دارای سه نوع مختلف می باشد. هرچند معادن هر سه نوع سنگ سانی در منطقه مینا (Minea) که حدود 400 کیلومتری جنوب قاهره است قرار دارد. انواع مختلف آن عبارتند از: طلایی Gold،  کلئوپاترا Cleopatra  و مینا (Minea) که در زیر تصویر هر سه نوع آنها را مشاهده می کنید.

 

سنگ مصر

 

همانطور که میبینید نوع طلایی آن رنگی متمایل به زرد دارد. دسترسی به این نوع از سانی محدود است. تا پایان سال 2016 حدود 90 معدن فعال برای استخراج این نوع سنگ مشغول به کار بودند. نوع دیگر از سنگ سانی، لایم استون کلئوپاترا می باشد که رنگ زرد تیره دارد و دسترسی به آن نیز محدود است. در پایان سال 2016 تنها حدود 5 معدن فعال برای استخراج آن وجود داشت و آخرین نوع سنگ سانی، سنگ لایم استون مینا است که بهترین توصیف برای رنگ آن، زرد کم رنگ یا میانه می باشد، که تا پایان سال 2016 در حدود 120 معدن مشغول استخراج این نوع سنگ بودند و خوشبختانه هیچگونه محدودیتی برای تامین این نوع سنگ وجود ندارد.

 

3- مروارید سینای

مروارید سینای، سومین نوع سنگ لایم استون بسیار معروف در مصرمی باشد که معادن آن در منطقه شبه جزیره سینا قرار دارد و خوشبختانه از مناطق درگیری بسیار دور می باشند. سنگ لایم استون مروارید سینای دارای دو نوع تیره و برنز می باشد که در حال حاضر حدود 35 معدن برای نوع تیره و 9 معدن برای نوع برنز آن فعال است که در زیر تصاویر آن را مشاهده می کنید.

 

سنگ مصر

 

استخراج سنگ در مصر

به طور کلی  در بعضی از معادن مصر روزانه تا میزان 80 متر مکعب کوپ های بزرگ سنگ استخراج می شوند ولی در چند سال گذشته بعضی از انواع سنگ لایم استون مصری دارای ایراداتی همچون وجود ذرات نمک در بین بافتشان بودیم که  این مشکل تاثیرات منفی بسیار زیادی در پرداخت و پولیش سنگ می گذاشت، سابقه مشاهده این مشکل بر روی بعضی از انواع لایم استون مانند سنگ گالالا و سینای طلایی وجود داشته. مصری ها اکنون ادعا می کنند که با توجه به اینکه استخراج در معادن به عمق های بیشتری رسیده، نمونه هایی که اکنون استخراج می شوند دیگر دارای چنین مشکلاتی نمی باشند. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی در استخراج سنگ، در مقایسه با سالهای گذشته در کوپ های سنگ، میزان شکستگی کمتری نیز ایجاد می شود که باعث می شود تا کوپ هایی با اندازه بزرگتر استخراج شوند، همچنین رنگ سنگ ها نیز در نمونه هایی که هم اکنون استخراج می شوند یک دست تر می باشد. یکی از مزایای دیگر صنعت سنگ ساختمانی در مصر هوای گرم آن می باشد که موجب می شود تا استخراج و فعالیت در معادن در کل طول سال امکان پذیر باشد.

 

وضعیت فرآوری سنگ در مصر

در مصر حدود 500 کارخانه سنگبری در حال حاضر مشغول فرآوری سنگ لایم استون می باشند که حدود 80 درصد آنها در قاهره به ویژه در قسمتی که به آن شائف الطوبان (Shaef El Thoban) گفته می شود، قرار دارند. صنعت فرآوری سنگ مصر در طول سی سال گذشته بسیار توسعه یافته و فرآیند استخراج از معادن نیز طی یک دهه اخیر دچار تحول بزرگی شده و با آخرین تکنولوژی های روز جهان تجهیز شده است. به طور مثال مصرف سرانه سیم الماس برای برش سنگ در مصر افزایش چشمگیری یافته است.

 

پرداخت سنگ

در مصر رایج ترین عملیات سطحی نهایی بر روی سنگ های لایم استون شامل، صیقلی، چرمی، آنتیک کاری و مات نمودن می باشد. در بعضی از انواع لایم استون مصری مانند گالالا و مروارید سینای پرداخت صیقلی خوب از کار در می آید اما پرداخت چرمی در مصر از همه رایج تر است.

 

وضعیت کشور مصر در بازار جهانی سنگ

امکان استفاده از سنگ های لایم استون مصری هم در دکوراسیون داخلی و هم در دکوراسیون خارجی وجود دارد. در کف سازی مناطق پر ترافیک با سنگ لایم استون باید بسیار مراقب بود، چرا که با توجه به فشار بالایی که بر روی آن وارد می شود مراقبت بیشتری باید از آن صورت گیرد. با سنگ لایم استون مصری به راحتی می توان قطعات اسلب با پهنای 3 متر تولید کرد، در حالیکه تولید اسلب هایی با این ابعاد از انواع دیگر لایم استون، کاری سخت و دشوار است. در طی سالهای گذشته، در بازار تجارت جهانی سنگ، شاهد نوعی بی اعتمادی به بعضی از شرکت های مصری بودیم که علت آن نامرغوب بودن نوع و جنس سنگ ارائه شده توسط این شرکت ها نبوده، بلکه به خاطر مدیریت ضعیف و ایراد در فرآوری سنگ هایشان بوده. البته مشکلات سال های اخیر، باعث شد تا بسیاری از این شرکت ها از بازار تجارت جهانی سنگ خارج شوند. کشورهای خاورمیانه به صورت سنتی به عنوان بزرگترین مشتریان سنگ های مصر شناخته می شوند. لیبی پیش از این که وارد بحران سیاسی شود به عنوان مهم ترین بازار خارجی برای سنگ لایم استون مصر بود. در سال های اخیر ایالات متحده آمریکا، چین و کره جنوبی نیز شروع به خرید مقادیر قابل توجهی سنگ لایم استون از مصر نمودند. سنگ لایم استون مروارید سینای مصر در کشورهایی نظیر کره جنوبی، چین و اسپانیا بسیار مشهور می باشد.

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.

 

کلیدواژه ها: لايم استون, سنگ مصري