6 نکته برای طراحی فضای داخلی با سنگ طبیعی

نوشته شده توسط : در : 1396/10/27 14:40 (1901 نمایش)

سنگ طبیعی بهترین اثر را در طراحی داخلی ساختمان می گذارد و هیچ عنصر دیگری نمی تواند جایگزین آن شود که بتواند مشابه سنگ طبیعی برای شما یک فضای لاکچری را خلق نماید، حتی در نظر یک فرد غیر متخصص سنگ طبیعی بهترین جلوه را دارد. همچنین، بر خلاف دیگر مواد لوکس، سنگ طبیعی بسیار پایدار و دوست دار محیط زیست می باشد، جاذب صدا بوده و معمولا خیلی از مزایا را جدا از زیبایی خارق العاده اش دارد که بیشتر عناصر تزئینی لوکس مشابه آن، فاقد این مزایا هستند.در ادامه یک برگه تقلب برای طراحان داخلی که با استفاده از سنگ طبیعی قصد دارند تا برای شما اقدام به طراحی دکوراسیون کنند، تهیه کرده ایم که با مطالعه نکات زیر می توانند قبل از اجرای دکوراسیون همه جوانب انتخاب خود را بررسی و یا از نمونه های اجرا شده الگو برداری و با کمی تغییرات مطابق سلیقه شما آن را اجرا کنند.

 

1- مشاهده انواع سنگ طبیعی موجود

انواع بسیار زیادی سنگ برای طراحان در دسترس است، از سنگ های آهکی نرم گرفته تا سنگ های گرانیت سخت، از صفحات مرمر تا دیوار های سنگی، به نسبت قیمت های مختلف، شاهد کیفیت های متفاوتی از سنگ طبیعی هستیم که شامل رنگ، طرح و دانه بندی های متفاوت آنها می شود. پس برای شروع، اولین گام برای طراح، بررسی و مشاهده تمامی سنگ های طبیعی قابل دسترس می باشد تا بتوان از بین آنها بهترین گزینه مطابق با دکوراسیون و سلیقه شما را انتخاب نماید. امکان دارد در کاتالوگ و یا سایت های مختلف از دکوراسیون سنگی اجرا شده ای خوشتان بیاید و مطابق آن شروع به طراحی نمایید ولی در زمان اجرا موفق به یافتن سنگی مشابه آن نشوید و این امر منجر به از بین رفتن اعتبار طراح در نزد مشتری به علت عدم اجرای ذهنیت ساخته شده برای وی می شود.

 

2-  نور پردازی

هرگز قدرت یک نور پردازی خوب را دسته کم نگیرید. ممکن بود از لحاظ اهمیت در طراحی دکوراسیون نور پردازی در اولویت اول قرار گیرد ولی چون نور پردازی به خودی خود به انتخاب سنگ وابسته است پس از انتخاب نوع سنگ، نور پردازی در اولویت دوم قرار می گیرد، اگر نورپردازی به درستی اجرا شود، به خوبی می تواند بافت، رنگ و طرح سنگ را به نمایش بگذارد و به زیبایی طبیعی آن بیفزاید. البته انتخاب نوع نور پردازی که از بالا، از پایین و یا به وسیله نور های نقطه ای صورت گیرد، هرکدام به نوع طراحی، حس و حتی زمان های مختلف روز بستگی دارد. اما نکته مورد اهمیت که در طراحی نور پردازی باید به آن توجه داشت، مطابقت نور با خواصی از سنگ مانند دانه بندی، رنگ و طرح می باشد که در این خصوص مقالاتی با عنوان:  ده روش نورپردازی، نور پردازی بر سطوح مختلف، نورپردازی در فضای باز و نور پردازی نمای ساختمان به صورت کامل به این مطلب پرداخته شده است.

 

سنگ طبیعی در دکوراسیون داخلی

 

3- گرم یا سرد بودن طراحی دکوراسیون

سنگ های طبیعی کمی سرد به نظر می آیند و می توانند در هنگام تماس نیز سرد باشند و یا حداقل  ذهنیتی است که با توجه به تجربه ما از طبیعت در ما نقش یافته و همه ما بر عکس خاصیت ذاتی سنگ، تمایل داریم تا در دکوراسیون داخلی منزلمان محیطی گرم داشته باشیم، برای برطرف نمودن سرمای ظاهر سنگ، راه حل نسبتا ساده ای وجود دارد: از منسوجات گرم و نرم مثل خز، فرش، بالش می توانیم در کنار سنگ استفاده کنید. این وسایل طراحی دکوراسیون را بطور کلی نرم تر می کنند و تعادل مناسبی در کنار سنگ سرد و سخت ایجاد می کنند. رنگ های روشن و گرم هم می توانند اثری مشابه را داشته باشند، برای مثال زرد و نارنجی. البته، برای فضاهایی مانند حمام و یا سرویس بهداشتی، سرد بودن طراحی دکوراسیون با به کارگیری سنگ سفید باعث القاء حس تمیزی و نظافت می شود و عملی پسندیده می باشد و میتوانید از طرح های سردتری ماننده سیاه و سفید و یا تزئینات براق و زیور آلات درخشنده استفاده نمایید که می توانند به اثر سرد بودن سنگ کمک کنند. پیدا کردن تعادل در طراحی امری کلیدی است؛ که این امر به سادگی بدست نمی آید و احتیاج به تجربه دارد.

 

سنگ طبیعی در دکوراسیون داخلی

 

4-  کنتراست رنگ بین سنگ ها

در کنار بی همتا بودن ساختار و کیفیت بالای سنگ های طبیعی، سنگها موادی هستند که می توانند کنتراست ویژه ای به طراحی خانه ببخشند. نوار اطراف سنگ فرش سالن، شومینه و آتشدان های با طراحی متفاوت، مثال هایی آشکار هستند، اما اگر ترکیب به صورت خوبی اجرا شود شما می توانید از چند نوع مختلف سنگ نیز در یک جای خاص استفاده کنید. نگاهی دیگر به نوار گرانیتی سیاه رنگ دور کف سالن در عکس بالا بیاندازید. سپس نگاهی به شومینه های Ian Knapper که در تصاویر زیر آمده است بیاندازید که از رنگ و طرحی کاملاً متضاد با محیط اطراف طراحی شده اند و منظره ای بسیار لوکس و چشم نواز ایجاد کرده اند.

 

سنگ طبیعی در دکوراسیون داخلی.jpg

 

سنگ طبیعی در دکوراسیون داخلی

 

 

5- غیر قابل پیش بینی بودن طرح سنگ طبیعی

خیلی از مردم به علت غیر قابل پیش بینی بودن طرح و نقش سنگ در ابعاد بزرگ عاشق استفاده از آن هستند. و از اینکه این نقش و نگار از سنگ مختص شما و غیر قابل تکرار است و کسی دیگر قادر به کپی کردن این طرح نیست می توانید به خود ببالید و حس خوب بی همتا بودن را داشته باشید و بازدیدکنندگان چنین ساختمانهایی حس می کنند که نظاره گر طرحی خاص می باشند؛ یک حقیقت زیبا که هرگز نمی توانند از دیدن آن سیر شوند. گرچه، این اثر به این راحتی به دست نمی آید؛ و به سختی با تصادف در طبیعت شکل گرفته است!

 

سنگ طبیعی در دکوراسیون داخلی.

 

6- الهام گرفته از طبیعت

اگر می توانید زیبایی سنگ طبیعی را مشاهده و درک کنید، بهترین قاب برای نمایش سنگ طبیعی، طراحی به سبک الهام گرفته از همان قالب طبیعت است. گیاه، خاک، چوب، آب، آتش و... این ها چیز هایی هستند که سنگ با تمامی آنها در طبیعت کنتراستی زیبا را خلق می کند. اگر بتوانید آن را رام کنید، و این زیبایی را به خانه خودتان بیاورید می توانید طرح هایی فوق العاده به وجود آورید

 

سنگ طبیعی در دکوراسیون داخلی

 

سنگ طبیعی در دکوراسیون داخلی.jpg

 

 

در فیلم زیر نمونه های طراحی شومینه با سنگ های مختلف را مشاهده می کنید:

 

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.

 

 

کلیدواژه ها: