نحوه نظافت سنگ فرش معابر

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/8/8 9:48 (2414 نمایش)

سنگ فرش معابر با توجه به مقاومت بالای سنگ در برابر سایش و تغییرات شدید آب و هوایی و قابلیت تعمیر آسان و دیگر مزایا، تبدیل به امری متداول شده است. سنگ فرش نمودن معابر دارای سابقه طولانی در کشورهای اروپایی دارد که به تازگی در کشور ما نیز متداول شده است هر چند برای سنگ فرش نمودن معابر هزینه و زمان زیادی صرف می شود ولی دوام و زیبایی آن باعث توجیه پذیر بودن آن می شود و یک برنامه نظافت و نگهداری مناسب می تواند باعث شود تا با محافظت و تقویت به موقع نیازی به تعویض سنگ فرش نباشد و با کمترین هزینه در سالهای متمادی بتوان از آن استفاده نمود.

 

شستشوی سنگ فرش معابر

 

برای نگهداری بهتر سنگ فرش معابر احتیاج به تنظیم یک برنامه مدون می باشد. این برنامه باید شامل برنامه تعمیر سنگ فرش ها، برنامه زمانبندی تمیزکاری و همچنین تنظیم سوابق کارهایی که بر روی سنگ فرش در طول عمرش انجام شده است می باشد.

در زیر لیست مواردی که برای نگهداری و نظافت سنگ فرش معابر دارای اهمیت می باشند آمده است:

1- بازرسی بصری منظم: لازم است که با بازرسی مرتب معابر سنگ فرش شده از صدمات وارده در کمترین زمان، مطلع و از توسعه و سرایت آن به بخش های دیگر جلوگیری نمود.

برای بازرسی معابر سنگ فرش شده توصیه می شود که در بازه های زمانی دو ساله موارد زیر مورد بررسی قرار گیرند:

فرسایش مکانیکی و شیمیایی سنگ فرش

صدمات جزئی وارد شده به علت رطوبت

لق شدن و جدا شدن سنگ ها از محل نصب

شکستگی سنگ و باز شدن درز بین سنگ ها

پیشنهاد می شود که از گزارشات تصویری برای بازرسی های انجام گرفته استفاده تا بتوان مقایسه خوبی از روند تغییرات صورت گرفته بر سنگ فرش ثبت نمود.

 

2- تمیز کاری زمان بندی شده: پس از تشخیص بهترین روش تمیزکاری می بایست در دوره های زمانبندی منظم نظافت انجام گیرد تا از صدمات مرتبط با انباشتگی آلایندگی جلوگیری شود.

 

 

3- یکی از عوامل متداول در تخریب سنگ فرش معابر، رطوبت سرایت یافته از مسیرهای انتقال پس آب به سطخ معابر می باشد که ناشی از مسدود شدن لوله ها و مسیرهای انتقال پس آب است، پس برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی به صورت دوره ای مخصوصا در فصل های بارندگی از عدم مسدود بودن مسیرها اطمینان حاصل نمایید.

 

4- پیشنهاد می شود سنگ های آسیب دیده در کمترین زمان تعویض شوند. با توجه به میزان کاربری و شرایط محیطی کم و بیش امکان تخریب سنگ در هر فضایی وجود دارد و تعویض و جایگزینی سنگ های تخریب شده کاری راحت است که در زیبایی معبر تاثیر زیادی می گذارد.

 

5- یکی دیگر از عوامل که باعث تخریب سنگ فرش معابر می شود تغییر در نحوه کاربری می باشد برای مثال تردد وسایط نقلیه سنگین همچون اتوبوس ها، کامیون ها، ماشین های شستشو و غیره که در زمان ساخت معبر در نظر گرفته نشده بودند و پس از مدتی این تغییر ایجاد می شود در چنین شرایطی بازه های زمانی بازرسی و تعمیرات سنگ فرش باید در فاصله های کمتری صورت پذیرد تا از آسیب دیدن تدریجی آن جلوگیری شود در موارد متعددی مشاهده شده است که سنگ فرش تنها برای پیاده روی طراحی شده و احتمال کاربری های دیگر مانند عبور ماشین آلات سنگین شستشو، تغییرات ترافیکی به علت انجام عملیات های عمرانی، حرکت کامیون ها و غیره بر روی آن در نظر گرفته نشده که در این صورت پس از تغییر کاربری احتیاج به بازرسی و تعمیرات بیشتری وجود دارد.

 

شستشوی سنگ فرش معابر

 

نکات مهم در شستشوی سنگ فرش معابر

 

برای شستشوی سنگ فرش معابر، آیتم هایی وجود دارند که برای انتخاب روش شستشو باید آن ها را در نظر گرفت:

 • سرعت شستشو باید کم باشد تا اتفاقاتی که در حین شستشو ممکن است رخ دهد کنترل شود.

 • روش شستشوی انتخاب شده نباید موادی را تولید کند که باعث تغییر مشخصات سنگ شود.
 • روش شستشوی انتخابی نباید باعث تخریب سطوح سنگ شود.
 • روش شستشو می تواند به روش های تر و مکانیکی دسته بندی شوند در روش های تر بر اساس پاشش آب و بعد از آن به وسیله برس زدن، خراش دادن و مالش دادن، آلودگی های سطح سنگ از بین می رود. اگر در این مرحله از برس استفاده می شود، پیشنهاد می کنیم که جنس رشته های برس از جنس استیل ضد زنگ باشد.

 

روش های شستشوی با آب :

 

 • شستشو با واتر جت فشار بالا: در این روش باید به دما و زمان شستشو توجه داشت تا از یخ زدگی سنگ جلوگیری نمود. از این روش برای از بین بردن پوسته های نمکی ایجاد شده بر روی سطح سنگ استفاده می شود به ویژه هنگامی که این پوسته ها بر روی سنگ های آهکی ایجاد شده باشند.

 

 • شستشو با بارش آب: این روش به منظور کاهش کثیفی سطوح سنگ استفاده می شود. شستشو با بارش آب نیازمند استفاده از مقادیر زیادی آب است و می تواند مشکلات زیادی از جمله ایجاد منفذ در درزها به همراه داشته باشد و یا پس از تبخیر آب لکه هایی از جنس نمک بر روی سطح  سنگ ایجاد شود.

 

 • شستشو با پاشش آب: در مقایسه با روش بارش آب در این روش از میزان آب کمتری استفاده می شود و به طور ویژه برای از بین بردن آلودگی های با میزان چسبندگی کم به کار می رود.

 

 • شستشو با بخار آب: در این روش هنگام انجام می بایست دقت ویژه ای لحاظ شود زیرا که دماهای بالا باعث انبساط موضعی سنگ ها و فشار به درزهای بند کشی می شود که موجب لق شدن سنگ می شود.

 

 • شستشو با آب اتمی شده: این روش که با اسپری آب صورت می گیرد برای شستشوی مناطق دور از دسترس استفاده می شود، و هدف آن بر طرف نمودن کثیفی از تمامی سطوح قابل مشاهده سنگ می باشد.

 

شستشوی سنگ فرش معابر

 

 

روش های شستشوی مکانیکی

 

بر اساس روش انجام شستشوی مکانیکی، دسته بندی انجام می شود که.یکی از مزایای آن عدم نفوذ آب به داخل سنگ بوده و شامل روش های زیر است.

 • شستشوی دستی:

در ا​​ین روش به صورت دستی و با ابزارآلاتی همچون کاردک، لیسه و سنباده آلودگی های ایجاد شده بر روی سطح سنگ را می توان برطرف نمود.

 

 • ستشوی سند بلاست:

این روش بر اساس سایش کل سطح سنگ با ذرات ریز ماسه انجام می شود که در طی آن ذرات ماسه همراه با فشار باد به سطح سنگ برخورد و باعث برداشته شدن یک لایه از روی سطح سنگ می شوند که با تنظیم میزان سختی نوع دانه های ماسه و میزان فشار هوا میتوان ضخامت لایه برداشته شده از روی سنگ را مشخص نمود که در مطالب ارائه شده در بخش نحوه مضرس کردن سنگ به صورت کامل در این خصوص توضیحات ارائه شده است.

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.

 

کلیدواژه ها: سنگ فرش, سنگ فرش معابر, شستشوي معابر, شستشوي سنگ فرش معابر, معابر