استقبال از سنگ مصنوعی در بازار آلمان

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/8/3 14:25 (2773 نمایش)

در این مطلب به بررسی توسعه سنگ مصنوعی در بازار سنگ آلمان می پردازیم، سنگ طبیعی با تمام مزیت هایی که دارد ولی در صورت عدم توجه به مقوله بازاریابی و معرفی صحیح آن به زودی سهم اعظمی از بازار خود را به سنگ مصنوعی خواهد داد.

 

استقبال از سنگ مصنوعی در بازار آلمان

 

با تمام صحبت هایی که در خصوص مشکلات اقتصادی جهان، نرخ بالای بدهی ها و بیکاری و رشد کند اقتصادی به گوش می رسد ولی با این حال در این شرایط کشورهایی هستند که واقعا در زمینه صنعت سنگ ساختمان خوب فعالیت می کنند و مورد توجه بازرگانان قرار دارند. مانند کشور آلمان !!!

هر جا صحبت از بازار آلمان است،نظر کارشناسان یک بازار نوظهور که برای 5 سال رشد خیره کننده داشته و چشم جهانیان را به خود خیره کرده می باشد. ما درباره آلمانی صحبت می کنیم که دارای 80 میلیون جمعیت و یک اقتصاد قوی در این موقعیت جهان است. برای درک بهتر وضعیت بازار سنگ کشور آلمان با چند نفر از صادرکنندگان سنگ به آلمان به گفتگو نشستیم تا از نگاه آنها به شرایط بازار سنگ آلمان در سال 2016 آگاه شویم .

 

استقبال از سنگ مصنوعی در بازار آلمان

 

در طی گفتگو با صادرکنندگان سنگ به کشور آلمان یک مورد قابل توجه وجود داشت و آن اینکه حتی در کشوری همچون آلمان که به اکوسیستم طبیعی بسیار اهمیت داده می شود و تلاش می کنند تا از منابع طبیعی به نحو صحیح استفاده شود با اینکه سنگ مصنوعی به عنوان یک متریال غیر سبز شناخته شده و برای تولید آن به طبیعت آسیب وارد می شود ولی همچنان رقابت شدیدی بین سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی وجود دارد و دست اندرکاران شاغل در صنعت سنگ ساختمانی باید به این موضوع توجه واقف داشته باشند که تهدید رقیب تازه نفس ( سنگ مصنوعی ) جدی است!

با پیشرفت تکنولوژی، سیستم های پرینت سه بعدی و سایر نوآوری ها به کمک تولید کنندگان سنگ مصنوعی آمده و محصولاتی تولید شده که تشخیص آن از سنگ طبیعی گاهی برای متخصصان سنگ نیز کاری بسیار دشوار می باشد.

 

استقبال از سنگ مصنوعی در بازار آلمان

 

طی سالهای اخیر طبق آمار ارائه شده، اقتصاد کشور آلمان بسیار دوران خوبی را گذرانده و در کنار اقتصاد رو به رشد این کشور شاهد رشد فزآینده ساخت و ساز نیز بوده ایم که حاصل آن افزایش درخواست سنگ ساختمانی می باشد ولی میزان افزایش سفارشات سنگ مصنوعی در قیاس با میزان سفارشات خرید سنگ طبیعی بسیار بیشتر بوده و سنگ مصنوعی در حال گرفتن سهم بیشتری از بازار مصالح ساختمانی کشور آلمان است.

 

استقبال از سنگ مصنوعی در بازار آلمان

 

به گفته تولید کنندگان سنگ مصنوعی، یکی از مزیت های مهم سنگ مصنوعی در قیاس با سنگ طبیعی نگهداری و بسته بندی راحت آن می باشد که باعث شده تا به محض درخواست نصابین سنگ، محموله مد نظر به میزان دلخواه و در زمان مناسب در اختیارشان قرار داده شود و این یکی از آیتم های مهم در توسعه ونفوذ سنگ مصنوعی در بازار صنعت ساختمان کشور آلمان بوده و همچنین سنگ های مصنوعی مورد استفاده در کشور آلمان به علت برخورداری از کیفیت بالا، دارای قیمت بالایی نیز می باشند و حتی از سنگ های طبیعی نیز گرانتر هستند و تجار و واسطه های مصالح ساختمان بیشتر راغب هستند تا اقدام به معرفی و فعالیت در مواد ساختمانی گران قیمت نمایند تا بدین نحو میزان کمیسیون خود را نیز افزایش دهند و از طریق فروش سنگ های مصنوعی با کیفیت سود بیشتری نصیب تجار سنگ می شود.

سنگ های طبیعی ارزان قیمت و هر نوع مصالح ساختمانی که دارای قیمت پایینی باشند برای تجار آلمانی جذابیت کمی دارد چون در مقایسه با محصولات گرانتر می بایست به همان میزان تلاش نموده و ریسک کنند ولی در عوض سود کمتری نصیبشان می شود و این شرایط تا خرده فروشان مصالح ساختمانی نیز صدق می کند.

 

 

استقبال از سنگ مصنوعی در بازار آلمان

 

به گفتگو با Jos Simmons و Michel Oprey که در شرکت Beisterveldکار می کنند و در هلند مستقر هستند می پردازیم این افراد در آلمان به فروش سنگ ساختمان مشغول هستند، آنها معتقدند که طراحان و معماران آلمانی سنگ های با ابعاد بزرگ را در پروژه هایشان ترجیح می دهند و در بسیاری از مواقع آنها بر روی استفاده از سنگ های طبیعی اصراری نمی ورزند و با ورود سنگ های مصنوعی با ضخامت 6 میلیمتر که احتیاجی به بند کشی نیز ندارند سلیقه بازار را به شدت تغییر داده و باعث شده تا معماران آلمانی در اجرای پروژه های ساختمانی از ترکیب سنگ های طبیعی و مصنوعی با یکدیگر استفاده کنند.

برای مثال در طراحی لابی هتل هایی که در مناطق شلوغ و پر رفت و آمد قرار دارند، ممکن است از سنگ مصنوعی استفاده شود ولی در طراحی قسمت هایی که مبلمان در آن قرار داده شده و احتیاج به ایجاد یک فضای لوکس می باشد معماران به دلیل ظاهر لاکچری و لوکس سنگ طبیعی، استفاده از سنگ طبیعی را بر سنگ مصنوعی ترجیح می دهند چرا که تنها سنگ های طبیعی می توانند چنین فضای تشریفاتی را ایجاد کنند.

از سوی دیگر شرکت های تولید کننده سنگ مصنوعی نیز بی کار نبوده و در بازار سنگ بسیار فعال می باشند از جمله با ساخت شو روم های مجلل و ارائه نتایج تست آزمایشگاهی محصولات خود، اقدام به بازار یابی می کنند.

بازاریابان سنگ مصنوعی با درک این مطلب که معماران با اطلاع یافتن از نتایج تست آزمایشگاهی بیشتر مایل به خرید هستند از این مزیت استفاده کرده و مشخصات علمی محصولات خود را به صورت دقیق به مشتریان معرفی و خواص سنگ مصنوعی تولید خود را با سنگ طبیعی مقایسه می کنند.

بازاریابان سنگ  اعتقاد دارند که معماران هرگز سنگی که نتیجه تست آزمایشگاهی آن را ندیده باشند، خرید نمی کنند.

 

 

استقبال از سنگ مصنوعی در بازار آلمان

 

پس از آن به سراغ شرکت ROSSITTIS رفتیم که یکی از مشهورترین شرکت های وارد کننده سنگ در آلمان است و بزرگترین شرکت در زمینه تولید سنگ های طبیعی نیز می باشد. این شرکت سه انبار بسیار بزرگ در شهر های والدورف، برینکوم و هولتزویکده دارد. این شرکت همچنین یک معدن سنگ در برزیل دارد. Gerhard Rossittis رئیس این شرکت با سابقه طولانی در زمینه صنعت سنگ ساخاتمان به طور رسمی بازنشسته شده ولی همچون یک جوان با انرژی به مشغولیت خود در این شرکت ادامه میدهد و در خصوص آینده سنگ طبیعی بسیار خوشبین است. وی می گوید: در طی سالهای اخیر تقاضا برای سنگ های طبیعی ثابت مانده و افزایش چشم گیری نیافته و علت آن عدم توجه کافی به بازاریابی سنگ طبیعی است. بازاریابی در دنیای امروز مهم است و تولید کنندگان سنگ های مصنوعی به خوبی به این موضوع واقف می باشند و در بخش تبلیغات و فروشگاه ها بسیار قوی ظاهر شده اند. وی معتقد است که سنگ مصنوعی بخشی از یک مد می باشد که عمری بیش از 10 تا 12 سال نخواهد داشت و از مزیت های سنگ طبیعی میتوان به قابلیت چرم کاری، واتر جت، شعله کاری (فلیم) و سایر کارهایی از این قبیل اشاره نمود که صرفا بر روی سنگ های طبیعی انجام پذیر است و امکان اجرای آن بر روی سنگ های مصنوعی نمی باشد.

وی اعتراف کرد که در طی سالهای اخیر در مصارف داخلی ساختمان، سنگ های مصنوعی بیشتر مورد استفاده قرار گرفته اند ولی سنگ های طبیعی جایگاه خود را حفظ خواهند کرد و با گذر زمان این سنگ طبیعی است که بازار را مجدداً در دست خواهد گرفت.

بازار ساخت و ساز آلمان طی دو سال اخیر دوباره احیا شده است. ساخت و ساز هم در بخش ساختمان های تجاری و هم در بخش ساختمان های مسکونی دارای رشد خوبی بوده.

 

 

استقبال از سنگ مصنوعی در بازار آلمان

 

Albert Platte مدیر بازاریابی شرکت NATURSTEIN RISSE واقع در Anrochte می گوید: بازار آلمان در حال رشد می باشد و علت آن را میزان بهره پایین بانکی می داند. او همچنین اعتقاد دارد که علاوه بر سنگ ساختمانی بازار مصرف سرامیک نیز در آلمان رو به افزایش است. وی اعتقاد دارد که بزرگترین معضل برای شرکت او کمبود نیروی متبحر است و دیگر مالکین شرکتهای فرآوری سنگ ساختمانی نیز بر این موضوع اتفاق نظر دارند. آلمانی ها شغل های دیگر را ترجیح می دهند و بیشتر خارجی ها در کارخانه های سنگ بری مشغول به کار می شوند، چرا که نیروی بومی برای این کار کم است.

 

 

استقبال از سنگ مصنوعی در بازار آلمان

 

Albert Killing از شرکت ALBERT KILLING NATURSTEINBETRIEB GmbH که آن هم در Anrochte واقع است، معتقد است که سرانه مصرف سنگ های طبیعی به همین روال ادامه خواهد یافت اما از سهم آن در بازار کاسته خواهد شد. او معتقد است فروش سرامیک و سنگ مصنوعی به جای سنگ های طبیعی افزایش خواهد یافت. وی دلایل خود را نیاز کمتر سنگ های مصنوعی به تعمیرات و نگهداری میداند همچنین استفاده از سنگ مصنوعی و سرامیک در واحد های مسکونی که از ابتدا با هدف واگذاری به صورت اجاره ساخته می شوند از استقبال بیشتری برخوردار می باشند.

وی ادامه می دهد که به علت سهولت کار کردن با سنگ مصنوعی استفاده از آن در فضا های باز نیز رو به افزایش است.وی همچنین افزود که نوآوری های تکنولوژی به جایی رسیده است که تنوع در ظاهر ، شکل و رنگ سنگ های مصنوعی به شدت افزایش یافته و هرگونه سلیقه مشتری را در انتخاب برآورده میسازد.

 

 

استقبال از سنگ مصنوعی در بازار آلمان

 

Reiner Krugg مدیر موسسه سنگ آلمان نیز روند مثبت بازار ساخت و ساز آلمان را تایید می کند وی نرخ بهره پایین بانکها را عاملی بر می شمارد که بسیاری از مردم را تشویق کرده تا در بخش ساخت و ساز خانه های جدید سرمایه گذاری کنند و این خانه ها را اجاره دهند و این امر بازگشت سرمایه خوبی را برایشان به همراه دارد. همچنین تعداد ساخت و ساز ساختمان های دولتی در سراسر کشور به شدت در حال افزایش می باشد. همچنین با رونق وضعیت اقتصادی اقشار مختلف جامعه بازسازی و تغییر دکوراسیون خانه ها نیز در حال افزایش است و در ساخت ویلاهای خصوصی نیز استفاده از سنگ طبیعی همچنان مرسوم می باشد.

در آلمان استفاده از سنگ طبیعی به عنوان سنگ کابینت آشپزخانه سهم بالای 50 درصدی را دارد.

استفاده از سنگ های سند استون هم اکنون در آلمان، ایتالیا و اسپانیا بسیار متداول شده است و استفاده از سنگ های تراورتن از ترکیه تا ایتالیا رو به افزایش است. سلیقه معماران اروپایی در طراحی های خود استفاده از سنگ های تک رنگ می باشد. بنابراین سنگ هایی که سندبلاست ، حرارت دیده و یا تیشه زنی شده اند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند که این امکان برای سنگ های مصنوعی وجود ندارد.

به صورت کلی فضای مثبتی برای افزایش ساخت و ساز و رونق صنعت ساختمان در آلمان وجود دارد. اما سنگ طبیعی با یک چالش بزرگ رو به رو است و آن هم سنگ های مصنوعی و نحوه مقابله سنگ طبیعی با این چالش نشان خواهد داد که در آینده به حیات خود ادامه خواهد داد و یا خیر.

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با انتقادات و پیشنهادات خود ما را در ارائه بهتر خدمات یاری کنید

 

کلیدواژه ها: سنگ مصنوعي, بازار سنگ آلمان, بازار سنگ مصنوعي در آلمان, سنگ در آلمان