نور پردازی دیواره های مختلف

نوشته شده در : 1396/3/13 15:0 (348 نمایش)

در این نوشتار به بررسی و ارائه راهکار برای نور پردازی بر سطوح با جنس های مختلف می پردازیم

 

گچ

زمانی که بحث درمورد نور پردازی به سطح گچ می رسد دغدغه اصلی در مورد کیفیت کار شروع می شود چرا که تابش زاوایه دار نور بر سطح گچ جذابیت خاصی را ایجاد نمی کند و عیوب و ناصافی های گچ را نیز نمایان می سازد. همچین نور محو کننده و نور عمود نیز ممکن است برخی از ظرافت های ایجاد شده در ابزار زنی های گچ را محو کند. پس باید از نور پردازی محیطی استفاده کرد. همچنین نور پردازی نقطه ای نیز درصورتی که نور کافی وجود داشته باشد به نشان دادن ابزارها و ظریف کاری های سطح گچی کمک می کند.

 

نورپردازی بر گچ

 

سنگ

در سطوحی که از جنس سنگ می باشند حتماً طراح باید با توجه به وجود گزینه های مختلف نورپردازی، از نوع معماری و اهداف نورپردازی مطلع باشد. اگر در نمای داخلی یا خارجی ساختمان از سنگ های طبیعی استفاده شده است، می توان از نورهای نزدیک به سطح سنگ استفاده کرد تا سطح کار شده با سنگ از محیط اطراف روشن تر به نظر برسد و محیط را دراماتیک کند. همچنین باعث می شود تا رگه های سنگ کاملاً مشخص شوند. سنگ های طبیعی با نور پردازی محیطی کم تر دراماتیک به نظر خواهند رسید.

سنگ های براق و پر جلا با توجه به تعمیر و نگهداری راحت تر در بسیاری از نورپردازی ها و معماری ها کاربرد دارند. در این موارد برای نور پردازی باید مراقبت های ویژه ای صورت پذیرد، استفاده از نورپردازی با زاویه  مناسب بوده و از انعکاس زننده نور در این سنگ ها جلوگیری می کند. سنگ های مات و یا (honed finishes) یک پیشنهاد عالی برای طراحان داخلی است که می توانند مشکل بازتاب نور را در سنگ های براق حل کند.

 

نور پردازی بر سنگ

 

 

 

فلز

مواد فلزی با روکش اسپکولار اغلب برای ایجاد یک سطح فریبنده روشن بدون نور مستقیم استفاده می شوند. اگر در استفاده از آن ها دقت نشود از آنجایی که کیفیت آن ها همانند آینه است می تواند در نور پردازی به دلیل تابش زیاد مشکل ساز شوند. علاوه بر این، نور منعکس شده از سطوح فلزی، به جهات مختلف پخش می شود و در نتیجه سطح آن در بعضی از نقاط خیلی روشن به نظر می رسد. در نور پردازی یک عنصر فلزی در صورت استفاده از یک زمینه با بافت زبر کل سطح روشن تر و در مجموع بسیار زیباتر به نظر می رسد.

 

نور پردازی بر فلز

 

 

 

پارچه

در نورپردازی به پارچه باید رنگ، اندازه و کیفیت بازتاب از بافت در نظر گرفته شود. وقتی قصد نور پردازی پارچه هایی همچون کناف یا نخی را دارید لبه دوزی های انجام شده با پارچه های براق یک فرصت در نور پردازی به حساب خواهد آمد. استفاده از نور پردازی محیطی در این موارد کمک خیلی مهمی در بهتر شدن نتیجه کار دارد.
 

نور پردازی اتاق خواب

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

اهمیت نور پردازی نما ساختمان

تعاریف نور پردازی

اصول نور پردازی در فضای محوطه باز

انواع نور پردازی

نمونه ای از نور پردازی طراحی شده

معیارهای انتخاب سنگ ساختمانی

نکات کلیدی در طراحی حمام

چهار توصیه برای تزئین حمام و سرویس بهداشتی

مُد در صنعت سنگ طی سال 2017 به کدام سو می رود؟

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

 

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

کلیدواژه ها: نحوه نور پردازي بر سطوح مختلف