نور پردازی نمای ساختمان

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/3/13 0:44 (5812 نمایش)

نورپردازی نمای ساختمان مهمترین آیتم در زیبا سازی یک پروژه است. بسیاری از معماران بر این باورند که پس از مرحله طراحی، انتخاب متریال مهم ترین تصمیمی است که در طول پروژه باید به آن توجه داشت. ولی  بدون نور پردازی همراه با افکت های لازم، نمی­ توانیم ویژگی ها و زیبایی های متریال استفاده شده در نما را در طول شب نمایش دهیم، بنابراین نورپردازی نمای ساختمان، ضروری و در به حداکثر رساندن نمایش طراحی صورت گرفته در نمای ساختمان ما را کمک می­ کند. در ادامه این مطلب رنگ های مناسب برای استفاده در نمای ساختمان را به شما پیشنهاد خواهیم کرد تا با مشکل نورپردازی نما در طول شب مواجه نشوید و ناچار به مصرف انرژی بیشتر در نورپردازی نما برای جبران اشتباه در انتخاب رنگ مصالح نشوید. اهمیت زیبایی ساختمان در طول شب بسیار مهم است و بسیاری از ساختمانها صرفا به خاطر نورپردازی خاصشان  به شهرت رسیده اند. با یک نورپردازی نمای ساختمان صحیح می توان دل مردگی حاصل از تاریکی شب را تبدیل به شور و هیجان نمود و روح حیات و پویایی را به ساختمان آورد. امروزه معماران موفق در پروژه های خود در کنار طراحان از حضور متخصصین صنعت روشنايي و اپتيک نیز یاری می گیرند تا بتوانند با یک نورپردازی منحصر به فرد زیبایی ساختمان را علاوه بر طول روز در طی شب نیز حفظ نمایند. متخصصین نورپردازی با اشراف خود بر آخرین دستگاه های نورپردازی و میزان برد و شعاع نورپردازی می توانند محاسبات لازم را برای استفاده از مناسبترین دستگاه های روشنایی انجام و  نقشه نورپردازی را ارائه کنند و در بسیاری از موارد مشاهده می شود که در نقشه نورپردازی با حذف نورهای اضافی، تعداد چراغ های مورد نیاز کاسته و موجب کاهش هزینه مصرف انرژی در طولانی مدت می شوند و زیبایی ساختمان در طول شب نیز چندین برابر می شود. سالیانه  با شروع جشن های کریسمس از آخرین دستگاه ها و ادوات نورپردازی و روش های جدید نورپردازی توسط شرکت های بزرگ تولید کننده وسایل روشنایی رو نمایی می شود و با توجه به افزایش بهاء انرژی رقابت قول های سازنده دستگاه های روشنایی بر سر اختراع  دستگاه هایی است که بتوانند با حداقل انرژی، بیشترین میزان نور را تولید کنند و پس از  آن به دوام و کیفیت نور تولیدی چراغ ها توجه می شود. ولی در نورپردازی نمای ساختمان به علت شرایط سخت تعویض چراغ  یکی از اهداف  مهم شرکت های تولید کننده ادوات روشنایی داشتن دوام بالای محصولات  است.

 

نورپردازی نما

 

رشد تکنولوژی و کشف برق توسط اديسون و اختراعات پس از آن، باعث شد تا ابتکار عمل و خلاقیت در توليد انواع لامپ، نورافکن، پروژکتور و چراغ روشنايي نیز افزایش یابد و به همراه خود کیفیت نورپردازی نمای ساختمان در طول شب نیز ارتقاع یابد. که حاصل آن نمایش زيباتر نما و محوطه اطراف ساختمان شد به نحوي که در مورد بناها و ساختمانهای دارای نما با نورپردازی مهندسی به جرعت می توان اذعان داشت که چشم انداز آنها در طول شب با تنوع و ترکيب نورهاي رنگي به کار برده شده، قشنگ تر و دل نشين تر از طول روز می باشد.

 

تاثیر نورپردازی صحیح بر مصرف انرژی

متاسفانه علی رغم اهمیت نورپردازی نمای ساختمان در طول شب ولی معماران به زیبایی نمای ساختمان در روز اهمیت بيشتري می دهند و با دقت در مقياس ها و زوايا اقدام به انتخاب نوع و طرح مصالح مورد نیاز خود می کنند ولی  با انتخاب رنگ هاي نادرست، جلوه نمای ساختمان را در طول شب مخدوش می کنند و باعث محدودیت طراح نورپردازی در انتخاب رنگ نورپردازی و به کارگیری سیستم های نورپردازی قوی تر می شوند، به طور مثال نمای ساختمان هایی که با سنگهای به رنگ فيلي، طوسي، قرمز، سیاه، ساخته شده اند، نورپردازي آنها در شب بسیار مشکل بوده و امکان به کار گيري نورهای ترکیبی برای نمایش آنها وجود ندارد و طراح ناچار است از چراغ های قویتری استفاده کند که موجب افزایش مصرف انرژی و کاهش چشم اندازهای زیبای بصری در شب می شود.

 

نورپردازی نما

 

امکان دارد در تصور شما نورپردازی نمای ساختمان، تنها نصب چندين المان روشنايي باشد ولی هر یک از المانهای روشنایی و چراغ های نصب شده ابزاری برای اجرای نقشه نورپردازی کل ساختمان و ایجاد سيماي شبانه مد نظر طراح می باشد که برای انتخاب آن طراحی و محاسبات دقیق انجام گرفته است.  امروزه در سراسر جهان طراحان، بخش اعظمي از هنر و سليقه خود را معطوف به زيبايي نور پردازی نمای ساختمان در طول شب مي نمايند که در همين راستا متخصصين طراح صنعت روشنايي و اپتيک به ياري آنها شتافته و با  کار مشترک تیمی آنها با یک نورپردازی محاسبه شده باعث زیبایی صد چندان نما و محوطه يک بنا در طول شب می شوند.

 

برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات متداول در صنعت نورپردازی لازم دانستیم تا به توضیح چند مورد از آنها بپردازیم:

سایه روشن 

سایه روشن که ناشی از تغییرات و تضادها در بافت سطح متریال است، اجازه می دهد که بیننده درک عمیق تری از متریال داشته باشد. موقعیت منبع نور در تعیین طول سایه ناشی از تابش به متریال نقشی اساسی بازی می­کند و با تغییر موقعیت منبع نور میتوانیم ویژگی­ های بافت سطح را با درجات مختلفی نمایش دهیم.

 

بازتاب سطح

بازتاب حاصل از نورپردازی نمای ساختمان ذهنیت بیننده را از متریال استفاده شده در آن شکل می دهد. اگرچه یک سطح صیقلی و یا بسیار صاف، قادر است روشنایی بهتری را بازتاب کند، اما اگر تاثیرات محیط اطراف در آن لحاظ شود، حتی اگر نور کافی به یک سطح صاف و صیقلی تابیده شود باز نیز شاهد بازتاب نور تیره هستیم. از تابش نور به نمای ساختمانهای با سنگ حفره دار و ساب نخورده نوعی بازتاب شاهد خواهیم بود که از سطوح نسبتاً ناهموار حاصل می شود و در آن پرتوهای بازتابی در همه جهات پراکنده می شود که به این گونه بازتاب، بازتاب پخشی گفته می شود. این نوع از سنگ ها، پرتوهای دریافتی را در جهات مختلف باز می تابانند.

 

رنگ

رنگ هر جسم بستگی به نوری دارد که به آن برخورد کرده و جذب می ­شود. رنگ دانه های یک سطح، اجزای طیف مرئی رسیده به چشم را مشخص می کنند. به طور کلی، رنگ های تیره نور بیشتری از رنگ­های روشن به خود جذب می­ کنند
 

انتقال نور

 مواد شفاف اجازه می دهند که نور از میان آن ها عبور کند. ترکیب داخلی مواد بر مقدار و کیفیت نور انتقال یافته تاثیر می گذارد.

 

روشهای نورپردازی نما ساختمان

با توجه به موقعیت قرار گیری منبع نور نسبت به عناصر محیطی انواع روشهای نور پردازی را داریم که در یک نقشه نور پردازی بنا بر ماهیت و هدف تعریف شده در قسمت های مختلف از یک و یا ترکیبی از مدل های مختلف نور پردازی استفاده می شود. در این نوشتار به توضیح هدف از انجام نورپردازی با هر یک از این روشها می پردازیم.

 

نور پردازی عمودی از پایین به بالا:

 در این روش، نور در یک زاویه کاملا عمود تابانده می شود. در نور پردازی از پایین معمولاً چراغ در سطوح افقی نصب می شود و این روش برای نور پردازی احجامی چون فواره ها، درخت و ندرتاً مجسمه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از نورپردازی برای سطوح افقی نیز کار برد دارد که در آن با نصب چراغ های چشم گربه ای در کف در جهت دهی به مسیر و یا تقسیم سطح استفاده می شود. همچنین در مواردی که حجم مورد نظر از همه ی جهات قابل رؤیت باشد، نورپردازی از پایین و به صورت مخروطی بسیار کاربرد دارد که نمونه آن استفاده از این حالت در نورپردازی فواره ها، خصوصاً به صورت رنگی، تصویر زیبایی از فوران قطرات آب را ایجاد می نماید. این روش به خاطر ایجاد سایه های تند و نامطلوب، در نورپردازی مجسمه ها کمتر کاربرد دارد، اما در نورپردازی پوشش گیاهی، خصوصاً درختان بسیار متداول است. در این حالت باید چراغ روی زمین و در نزدیکترین فاصله به تنه درخت قرار داده شود. قرار دادن چراغ در فاصله ی بین دو درخت مناسب نیست، چراکه در این حالت نور به تنه ی درخت برخورد نمی کند و مخصوصاً اگر درخت از نوع خزان پذیر باشد در زمستان منظره ی نامطلوبی ایجاد می کند. با توجه به زاویه ی رو به بالای نورپردازی از پایین و امکان خیرگی و آلودگی نوری ناشی از آن، در کاربرد آن می بایست دقت و حساسیت بسیاری به خرج داد و تاحد ممکن چراغ باید به صورت مخفی کار گذاشته شود. چراغ هایی که در این نوع از نور پردازی مورد استفاده قرار می گیرند معمولاً به صورت نقطه ای و حائل دار بوده و به جز پوشش سطحی، بقیه ی اجزای چراغ باید از چشم پنهان باشد. این نوع از چراغ ها در اصطلاح به چراغ های دفنی معروف می باشند.

 

نورپردازی نما ساختمان

 

نورپردازی از پایین با زاویه

این حالت از نورپردازی برای روشن نمودن سطوح عمودی و احجام به صورت تأکیدی به کار می رود. زمانی که عنصر مورد نورپردازی تنها از یک جهت قابل رؤیت باشد نورپردازی بدین روش قابل استفاده است. سطوح عمودی مانند جداره های دارای ارزش بصری، خصوصاً نماهای تاریخی و همچنین سطوح تبلیغاتی که به منظور تأکید بیشترنیاز به نورهای تبلیغاتی بیشتر دارند معمولاً با این روش نورپردازی می شوند.تابش نور با این روش به جداره ی تونل و استفاده از بازتاب آن برای روشن نمودن کل فضا از کاربردهای خاص این روش می باشد. علاوه بر این، در نورپردازی گیاهان، مجسمه ها و آب نماها نیز بسیار کاربرد دارد.

 

نورپردازی

 

نور پردازی موضعی از بالا به پایین :

 برای روشن کردن فضاهایی مانند فضای صندلی انفرادی برای مطالعه و یا نشان دادن یک نقطه برجسته از نمای بیرونی بر روی دیوار از چنین نورهایی استفاده می شود. چراغ های دیوارکوب با بازوی چرخشی نمونه ای از این نوع نورپردازی می باشند که برای نمایش بهتر تابلوهای دیواری بسیار متداول می باشند. از دیگر مثالهای این سبک نور پردازی چراغ های مورد استفاده برای روشن کردن فضای مطالعه می باشد، بدین منظور از چراغ های رومیزی میتوان استفاده نمود و همچنین از چراغ های دیوارکوبی که در مجاورت صندلی قرار دارند اما باید به این نکته توجه کرد که نور کافی برای مطالعه در این محیط وجود داشته باشد.

باید به این نکته توجه کرد که به دلیل انعطاف پذیر بودن نورپردازی به سبک نورپردازی از بالا به پایین به صورت نقطه ای، بهتر است از کلیدهای کم کننده نور (دیمردار) استفاده کرد. با استفاده از کم کننده های نور می توان نورپردازی اتاق را به تناسب کیفیت مطلوب هر وضعیت تنظیم کرد به طور مثال نور های موجود درمحیط در هنگام تماشای تلویزیون باید به صورتی تنظیم شوند که باعث خیرگی نشوند.

 

 

نورپردازی ساختمان

 

نور پردازی زاویه دار از بالا به پایین:

در این روش روشنایی یک شیء یا سطح توسط تابش نور از یک زاویه بین 30 تا 45 درجه از محور عمودی  صورت می گیرد. این حالت از نورپردازی که معمولاً با منابع نور نقطه ای یا خطی و معمولاً بدون پنهان نمودن منبع نوری صورت میگیرد به دلیل عادت چشم به این نوع از نورپردازی (هم جهتی با نور خورشید) بسیار معمول است. این روش قابلیت آن را دارد که در نورپردازی کلیه ی سطوح عمودی، افقی، احجام مختلف و فضاها مورد استفاده واقع شود. سطوح عمودی مانند سطوح نیازمند به نور های تبلیغاتی برای متمایز شدن از محیط اطراف، نمای ساختمانها و سطوح افقی مانند استادیوم و احجامی مانند مجسمه با این روش به نحو مطلوبی نورپردازی می شوند. نورپردازی فضاهایی چون انواع مسیرهای داخل حیاط، از طریق قرارگیری منبع نوری به واسطه ی یک بازوی کوتاه بر یک تیر شبیه به تیر چراغ برق شایع ترین مدلی است که در نورپردازی فضاهای بیرونی به چشم می خورد. چنانچه زاویه ی انتشار نور کنترل شده نباشد، احتمال آلودگی نوری و روشن نمودن آسمان در این روش بسیار زیاد است. به منظور پیشگیری از خیرگی چشم توصیه می شود منبع نور بالاتر از چشم انسان قرار داده شود.

 

 

نورپردازی

 

نور پردازی محو کننده:

در این نوع پردازش، نور از لبه کناری سقف به دیوار تابیده می شود، که در آن عیوب دیوار و نواقص آن پنهان می ­شود. روشن بودن دیوار به عنوان یک پس زمینه روشن برای مبلمان استفاده می­ شود و باعث می شود اتاق بزرگتر و جادار تر به نظر برسد.

 

نورپردازی ساختمان

 

نورپردازی مستقیم

نورپردازی مستقیم نیز برای نورپردازی سطوح عمودی مانند نمای ساختمان، نقاط برجسته نما و احجام (مانند مجسمه و گیاهان) در فضاهای بیرونی کاربرد دارد. اگر هدف از نورپردازی جلب توجه بیننده به موضوع خاصی باشد تا به خوبی دیده شود و موجب کشش بصری وی گردد، می توان از این روش نورپردازی استفاده نمود.

در نورپردازی مستقیم از نورهای موضعی استفاده می شود و یا در نقشه نورپردازی چراغ مجزایی را برای ایجاد تمایز موضوع مد نظر اختصاص می دهند. این امر باعث تأکید بیشتر بر فرم و رنگ قسمت مد نظر شده و جلوە خاصی را در تیرگی شب پدید می آورد. مهمترین اصل نورپردازی مستقیم، ایجاد تضاد بین جسم و فضای اطرافش است.

در نورپردازی مستقیم، گاه با نورپردازی از پشت و با ایجاد حالت ضد نور، تأکید انجام می شود. در حالت ضد نور، نوری از پشت به جسم تابیده، به نحوی که تنها خطوط اطراف آن دیده می شود.در این روش از نورپردازی به وسیله نور نقطه ای و یا نور سطحی با اشعه های متمرکز استفاده می شود و شدت تابش نور رابطه ی مستقیم با فاصله ی منبع نور تا جسم دارد. اگر فاصله منبع نوری تا سطح مورد نظر زیاد باشد، ایجاد تضاد لازم بین نور و تاریکی به سختی انجام می شود و می بایست شدت تابش را افزایش داد که در نورپردازی به این روش احتمال خیرگی چشم بسیار زیاد است، که در تعیین فاصله ی منبع نور و تنظیم شدت نور باید به این موضوع توجه داشت.

 

نورپردازی نما

 

نور پردازی محیطی:

در این روش از نور غیر مستقیم منعکس شده از سطحی دیگر  استفاده می شود.

 

نورپردازی از بالا

حالت نورپردازی از بالا برای نورپردازی سطوح افقی، احجام و گاهاً فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که هدف روشن نمودن سطوح افقی مانند سطح فلکه ها، پارکینگهای عمومی و یا زیرگذرها باشد از این نوع نورپردازی استفاده می شود. در این روش با استفاده از منابع نوری با شدت روشنایی زیاد و به صورت متمرکز در ارتفاع بلند به وسیله چراغ های هکتاری انجام می شود. در موارد معدودی  نیز شاهد نورپردازی مجسمه یا المانهای حجمی با این روش نورپردازی هستیم. منابع نوری از طریق استقرار بر یک بازو با زاویه قائم بر تیر، کل فضای میدان و یا از طریق استقرار بر سقف، کل فضای تونل یا زیرگذر را نورپردازی می کند. استفاده از منبع نور بر روی سایر عناصر مستقر در فضا مانند درختان نیز میتوان این حالت را ایجاد نماید.

 

 

نورپردازی

 

نورپردازی از درون

قراردادن منبع نور داخل و یا بر روی عنصر مورد نور پردازی چنانچه به درستی و به جا انجام گیرد، اثرات بدیع و مطلوبی را موجب می شود. این حالت نورپردازی برای سطوح عمودی، احجام و فضاها کاربرد دارد. جانمایی منابع نوری درون تابلوهای تبلیغاتی بسیار شایع است که چنانچه به درستی و با شدت نور مناسب انجام نگیرد، خیرگی چشم را به همراه خواهد داشت. نور ناشی از روشنایی داخل ساختمان های تاریخی، تجاری و اداری، که شب هنگام باعث روشنایی نمای آنها می شود، از موارد نورپردازی سطوح عمودی با این  روش به شمار می رود.

منابع نوری که به دقت در لا به لای درختان جاسازی شده اند، سایه های بسیار زیبایی را از شاخ و برگ درختان ایجاد می نمایند و درخت را طوری روشن می کند که به نظر می رسد با نور مهتاب روشن شده است. همچنین، گاه نور پردازی یک برج اعم از نور پنجره ها و چراغ های واقع در نمای آن چنان است که به نظر می رسد کل آن به صورت یک حجم از درون نورپردازی شده است. در موارد بسیاری نیز منبع نور به صورت استوانه ای در یک فضا خصوصاً فضای پیاده رو، کل فضا را از درون خود روشن میکند. در چنین مواردی با توجه به اینکه غالباً منبع نور ارتفاع زیادی ندارد استفاده از حائل و لفافه برای پیشگیری از خیرگی ضروری است. نوع چراغ ها نیز باید به گونه ای باشد که حداقل آلودگی نوری ایجاد شود.

نورپردازی به روش از درون برای نماهای ساختمان از اهمیت به سزایی برخوردار است. چنانچه نورپردازی در این حالت به درستی صورت نگیرد، علاوه بر وارد ساختن صدمه ی شدید به حال و هوای کلی محیط، ممکن است موجب شود فضا را به دریایی از نورهای خیره کننده تبدیل سازد که موجب گریزان شدن افراد از توقف و استفاده از فضا می نماید. هم خوانی نور پردازی با شخصیت کلی محیط و پرهیز از تضاد بیش از حد در این روش از نور پردازی به شدت توصیه شده است.

 

نورپردازی نما ساختمان

 

در نهایت انواع حالت های نورپردازی بر اساس تغییر سه مولفه ی اصلی هدف نورپردازی، موقعیت منبع نور و ویژگی منبع نور تعریف می شوند. لازم به ذکر است، در هر حالت مهمترین مورد، مولفه ی هدف نورپردازی می باشد. البته بدیهی است که در نورپردازی یک فضای بیرونی برای دستیابی به اهداف طراحی نورپردازی، معمولاً نه یک حالت نورپردازی، که ترکیبی از حالات مختلف نورپردازی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: نور پردازي نما ساختمان, نورپردازي نماي ساختمان, اهميت نور پردازي, طراحي نور پردازي