مزایا و معایب خانه­ سنگی

نوشته شده در : 1396/3/11 12:33 (390 نمایش)

آیا می­توانم خانه­ ای از سنگ بسازم؟ بله، اگر مصمم هستید که خانه­ ای سنگی بسازید حتماً می­توانید. با ساخت خانه ای سنگی در زندگی مدرن امروزی، سنت­های باستانی ساخت سرپناه و دوست دار محیط زیست را با هم ترکیب خواهید کرد.

 

مزایا و معایب خانه­ سنگی

 

این خانه ­ها برای چند هزار سال و تقریباً در هر منطقه ­ای از جهان توسط بشر ساخته شده اند. سنگ را قدیمی­ترین ماده­ ساختمانی­ می توان دانست که بشر با آن آشنایی دارد. سرپناه ­های قدیمی از سنگ­هایی ساخته شده اند که به دقت روی هم چیده می شدند، یک سنگ روی دیگری. برخی از سازه ­های سنگی خشک هنوز هم مورد استفاده قرار می­ گیرند. دیوارها و ساختمان­های این سازه­ ها بادوام بوده و در برابر آتش، آب و حشرات مقاوم هستند؛ به نظر می ­رسد این سازه ­ها تا ابد باقی خواهند ماند. یک خانه­ سنگی، آری یا خیر؟ بسیاری از افراد مدرن قصد دارند به مواد ساختمانی قدیمی ­تر و بادوام ­تر مانند خانه ­های سنگی بازگردند. ساخت این نوع خانه دارای مزایای خاصی بوده و البته معایت بالقوه ­ای هم وجود دارد. اجازه دهید هر دو روی سکه را با هم بررسی کنیم.

 

مزایا و معایب خانه­ سنگی

 

مزایای ساخت خانه­ سنگی:

  • دوام و پایداری: کمتر ماده­ ساختمانی ­ای را می­توان یافت که بادوام ­تر و پایدارتر از سنگ باشد.
  • ضد آسیب بودن: همانطور که قبلاً اشاره شد، سازه­ های سنگی در برابر آتش، آب و حشرات مقاوم هستند.
  • جذابیت ذاتی: سنگ به دلیل جذابیت ذاتی­ اش اغلب جزء گزینه های انتخاب­ اول است. خانه­ ی سنگی در واقع بزرگنمایی زیبایی ذاتی سنگ است.
  • تعمیر و نگهداری کمتر: خانه­ هایی که دارای سطوح گچی (داخلی یا خارجی) نیستند نیازی به رنگ ­کاری ندارند و تمیز کردن آن­ها به سادگی با استفاده از آب انجام می­ شود.
  • سرمایش و گرمایش آسان: اگر خانه ­ها با طراحی خورشیدی منفعل ساخته شده باشند آن­ها را می­ توان به راحتی سرد یا گرم کرد.

 

مزایا و معایب خانه­ سنگی

 

معایب ساخت خانه­ سنگی:

  • هزینه: ساخت یک خانه­ سنگی بسته به عوامل زیر می­تواند مقرون ­به ­صرفه یا چالش ­برانگیز باشد؛

(1) منبع: هرچه­ فاصله­ منبع سنگ­ ها از محل سازه دورتر باشد هزینه­ ساخت خانه­ سنگی افزایش می­ یابد

(2) نیروی کار: بسته به کسی که خانه­ شما را می ­سازد متفاوت است، هزینه­ طراحی تخصصی و ساخت یک خانه­ سنگی می­ تواند بیشتر از ساخت یک خانه­ مدرن معمولی باشد.

 

  • اتلاف انرژی: اگر از یک طراحی خورشیدی منفعل باکیفیت استفاده نکنید احتمالاً گرمای زیادی را در زمستان تلف و در تابستان نگه خواهید داشت.ولی با عایق­ بندی مناسب تا حدودی مشکل انتقال دما و  جذب رطوبت را می توانید بر طرف کنید.
  • تعمیر و اصلاح: در انتخاب سنگتان دقت کنید. سنگ باید به اندازه­ کافی مستحکم باشد تا بتواند وزن زیاد ساختمان را تحمل کند؛ اگر سنگ­های داخلی قادر به تحمل وزن نباشند منجر به آسیب و فرو ریختن ساختمان شما می­ شود. اصلاح ساختار ساختمان نیاز به طراحی و هزینه­ اضافی و همچنین صرف وقت در اجرا دارد. یافتن سنگ جایگزین برای تعمیرات در سال­های بعد ممکن است دشوار باشد.
  • تجهیزات و تخصص: برای ساخت ساختمان با سنگ­های برش ­یافته نیازمند ابزار ویژه ­ای برای برش دادن سنگ­ها به شکل بلوک خواهید بود. روی هم چیدن سنگ­ها، چه به صورت خشک و چه با استفاده از ملات، شبیه ساختن یک پازل است که سنگ­ها باید به خوبی روی هم منطبق شوند.

 

 

مزایا و معایب خانه­ سنگی

 

داشتن اطلاعات اصلی در مورد خانه­­ سنگی می­ تواند برای تصمیم ­گیری شما بسیار مفید باشد. قبل از اینکه تصمیم به ساخت خانه­ سنگی خود بگیرید با افرادی که خانه­ سنگی دارند صحبت کنید و از آن­ها بخواهید تا تجربیاتشان را با شما به اشتراک بگذارند. تا جایی که امکان دارد در مورد فرآیند ساخت انواع سنگ­ها، چگونگی استفاده­ بهتر از منابع انرژی منفعل، طراحی و هر چیز مرتبط با خانه­ سنگی، اطلاعات کسب کنید. امید است خانه­ سنگی شما محفلی راحت و گرم و دارای لذت زیباشناختی برای سال­ها زندگی شاد شما باشد.

 

مزایا و معایب خانه­ سنگی

 

 

 

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

 

12 ایده طراحی با استفاده از سنگ طبیعی

تبدیل حمام به فضایی آرام بخش با استفاده از سنگ طبیعی

ده ایده برای طراحی باغ با استفاده از سنگ ریزه

پنج مزیت راه پله های سنگی

معیارهای انتخاب سنگ ساختمانی

نکات کلیدی در طراحی حمام

چهار توصیه برای تزئین حمام و سرویس بهداشتی

بازیافت سنگ به وسیله تخریب انتخابی ساختمان

هفت مزیت ساختمان های سنگی

تاثیر استفاده از سنگ تولید داخل بر محیط زیست

تمهیدات لازم برای نظافت و محافظت از سنگ

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

چه سنگی برای نمای خارجی ساختمان مناسب است؟

 

 

 

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

کلیدواژه ها: مزايا و معايب خانه­ سنگي