انتخاب سنگ ساختمانی مناسب

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/3/10 11:48 (3976 نمایش)

سنگ ساختمانی یکی از مصالح اصلی ساختمان سازی است و  حاصل تلاش گروه های مختلف در پروژه های عمرانی در نهایت با پوشش سنگ ساختمانی نمایش داده می شود که در صورت اشتباه در انتخاب سنگ مناسب، حاصل زحمات گروه های مختلف بی اثر خواهد شد. در این مطلب سعی شده به معرفی مشخصات مهم سنگ ساختمانی پرداخته و مواردی که می بایست در انتخاب به آن توجه داشت را معرفی نموده ایم. سنگ ساختمانی جسمی است طبیعی که از اجتماع یک یا چند کانی در کنار هم  تشکیل می شود. مهم‌ترین موارد استفاده سنگ در ساختمان سازی را می‌توان به شرح زیر دسته بندی کرد:

1) سنگ‌های ساختمانی که برای مصارف تزئینی و نمای ساختمان استفاده می‌شوند.

2) سنگ‌های ساختمانی که به شکل بلوک در ساخت دیواره باغ ها، سدها، باراندازها و از این قبیل موارد استفاده می‌شوند.

3) سنگ‌های ساختمانی که برای سنگ‌فرش استفاده می‌شوند.

در فیلم زیر خلاصه ای از روند تولید سنگ ساختمانی، از نحوه پیدایش، استخراج و فرآوری آن را مشاهده می کنید:

 

 

 

 

 

 

 

 

عوامل مؤثر در انتخاب سنگ ساختمانی

در انتخاب سنگ ساختمانی مناسب، می بایست ابتدا کاربرد سنگ مشخص شود تا بتوان انتظارات و توقعات خود را از آن مشخص نمود، مشخصات ذاتی سنگ همچون میزان دوام، رنگ و مشخصات فنی باعث ایجاد تفاوت بین سنگ های مختلف می شوند که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.ملاک اصلی برای انتخاب سنگ ساختمانی مناسب از بین انواع مختلف، نوع کاربرد آن می باشد.

 

یک- دوام

منظور از دوام، پایداری سنگ ساختمانی در مقابل تهاجم شیمیایی و عوامل هوازدگی است. متأسفانه دوام سنگ که باید مهم‌ترین عامل در انتخاب سنگ باشد، اغلب مورد توجه کافی قرار نمی‌گیرد. ساختمان‌های گران‌قیمت فراوانی وجود دارند که در انتخاب سنگ به این موضوع توجه نکرده و متضرر شده ­اند. عوامل ذاتی سنگ که بر دوام آن تاثیر می گذارند شامل ساختار، بافت و ترکیب کانی‌ های آن می باشد و از عوامل خارجی تاثیر گذار بر دوام سنگ، می توان به محل نصب و نحوه به کارگیری آن اشاره کرد و از دیگر عوامل تاثیر گذار شرایط آب‌وهوایی است که بیشترین تخریب در آب‌ وهوای گرم و مرطوب، را هوازدگی شیمیایی و در آب‌وهوای سرد و خشک، هوازدگی فیزیکی، ایجاد می کنند.

 

الف- ساختار:

وجود هر ضعفی در ساختار سنگ ساختمانی، باعث کاهش مقاومت آن در برابر تهاجم عوامل خارجی می شود. بنابراین، درزها، سطوح لایه‌بندی، گسل ها  یا هر نوع شکاف ناشی از گسل یا چین‌خوردگی )شامل ترک‌های برشیهمگی، باعث ایجاد شرایط تاثیر پذیری بالای سنگ ساختمان در مواجهه با هوازدگی و یخبندان و کاهش دوام آن می شوند.

 

ب- بافت:

سنگ ممکن است دارای دانه‌های هم‌اندازه از نوع درشت‌دانه یا ریزدانه و یا دارای بافت پرفیری )دانه‌های نامساوی( باشد. سنگ‌های ساختمانی درشت دانه، زودتر از سنگ‌های  ساختمانی دارای دانه های ریز تخریب می‌شوند؛ به خصوص نسبت به تغییرات دما حساس‌ تر هستند  گسستگی سنگ های دانه درشت به علت تفاوت درضریب انبساطی کانی‌های سازنده آن می باشد  از دیگر عوامل تاثیر گذار در بافت سنگ ساختمانی میزان تخلخل آن می باشدسنگ‌ ساختمانی ممکن است متراکم و یا متخلخل باشد. سنگ ساختمانی متراکم دیرتر از سنگ متخلخل متلاشی می‌شود. سنگ‌های متراکم تقریباً غیرقابل نفوذند، لذا عوامل هوازدگی نمی‌توانند سریعاً عمل نمایند و از طرف دیگر سنگ‌های متخلخل، آب را به سادگی جذب و بر اثر یخ بندان دچار ترک‌خوردگی می‌شوند.

 

ج- ترکیب شناسی:

از آنجا که کانی‌های مختلف دارای مقاومت‌های متفاوتی در برابر هجوم عوامل خارجی هستند، طبیعی است که سنگ‌های تشکیل شده با کانی های مختلف نیز به همین ترتیب دارای مقاومت‌های گوناگونی باشند و سنگ های ساختمانی که دارای کانی‌هاای با مقاومت کم هستند، زودتر بر اثر عوامل جوی آسیب می‌بینند.

 

معیارهای انتخاب سنگ

 

دو- رنگ:

تاثیر رنگ در انتخاب سنگ بیشتر از دید طراحان مهم است، اگرچه مهندسان نیز حتماً روی رنگ سنگ نظر دارند. معمولاً رنگ‌های روشن نسبت به رنگ‌های تیره ترجیح داده می‌شوند.  این موضوع خصوصاً در سنگ‌های آهکی مهم‌تر است، زیرا اکثر رنگ‌های تیره سنگ‌های آهکی در نمای بیرون ساختمان بر اثر نور خورشید و آلودگی هوا دوام ندارند. رنگ سنگ از ویژگی‌هایی است که بر قیمت گذاری سنگ نیز تاثیر زیادی می گذارد. سنگ‌هایی با رنگ سبز، لاجوردی و قرمز که کم یاب هستند، دارای قیمت بالاتری هستند. یکی از مواردی که در تشخیص رنگ سنگ تاثیر می گذارد فاصله دید می باشد، به طور مثال یک نمونه از سنگ گرانیت با دانه‌بندی متوسط که دارای فلدسپات های صورتی است، در فاصله دور به این رنگ دیده نخواهد شد. همچنین یک قطعه چند رنگ از سنگ گرانیت در فاصله دور به صورت تک رنگ مشاهده می شود. بنابراین، باید تک رنگ یا چندرنگ بودن سنگ را در فاصله‌ای حدود ۲۰ تا ۵۰ سانتیمتر از چشم بررسی کرد. فلدسپات های تشکیل‌ دهنده سنگ ساختمانی تعیین کننده رنگ آنها می باشد به طوری که بر حسب نوع فلدسپات می‌تواند رنگ‌های صورتی، کرم، قرمز، سبز و سفید به خود بگیرند.

در سنگ های تراورتن کانی‌های اصلی معمولاً بی رنگ هستند  )مانند کوارتز و کلسیت(، اما وجود مقدار اندکی ناخالصی‌ باعث رنگی شدن آنها می‌شود که از مهم‌ترین این عناصر، کربن و اکسیدهای آهن است  کهرنگ‌های سیاه و آبی بر اثر وجود کربن آلی و رنگ‌های سبز و قرمز و زرد بر اثر وجود اکسیدها و هیدروکسیدهای آهن به وجود می آیند. ثبات رنگ سنگ‌های ساختمانی یکی از ویژگی‌های مهم و کاربردی آن‌هاست. رنگ بعضی از سنگ‌ها تغییر می‌کند و آن‌هایی که دارای رنگ های خاکستری و سیاه می باشند، تغییرات بیشتری خواهند داشت. رنگ سیاه سنگ گرانیت با وجود کانی‌های پیروکسن با دوام است، اما رنگ سیاه سنگ های آهکی مانند تراورتن که مواد هیدروکربور دارند، دارای دوامی کمتر هستند. رنگ صورتی  سنگ گرانیت حاصل از فلدسپات بوده و با دوام است، اما رنگ سبز موجود در  سنگ سند استون  اگر بر اثر وجود ترکیبات آهن باشد، با دوام نخواهد بود. ثبات رنگ بستگی به مکانی که سنگ در آن به کار می‌رود دارد به طور مثال  سنگ‌ تراورتن سیاه رنگ اگر در داخل ساختمان به کار رود، رنگ آن برای مدت زیادی تغییر نخواهد کرد، اما اگر در بیرون، در معرض شرایط جوی ویژه با رطوبت زیاد قرار بگیرد، تغییر رنگ آن بسیار سریع رخ می‌دهد. با قرار گرفتن سنگ ساختمانی در معرض شرایط جوی امکان تغییر رنگ و یا حتی محو شدن رنگ وجود دارد.سنگ‌های آهکی سیاه به مرور زمان به خاکستری یا خاکستری زرد کمرنگ میل می‌کنند و سنگ های خاکستری رنگ به مرور زمان سفید می‌شوند،. در سند استون ها  رنگ لاجوردی و سبز که بر اثر سولفور آهن به وجود می‌آید، به وسیله اکسیداسیون ابتدا به زرد مایل به سبز و سپس به زرد یا قرمز تبدیل می‌شوند. یکی از علل دیگر در تغییرات رنگ که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، وجود کانی‌های ناپایدار است که به سهولت به کانی‌های دیگر تبدیل می‌شوند. تغییرات رنگ در سنگ‌های سفید نیز رخ می‌دهد. معمولاً این سنگ‌ها کدر می‌شوند و بر اثر فعل‌ و انفعالات شیمیایی در مجاورت رطوبت، لکه‌هایی در سطح آن‌ها به وجود می‌آید. تغییر رنگ سنگ‌های ساختمانی بیشتر در شهرهای صنعتی و اقلیم‌های گرم و مرطوب پدید می‌آید، در صورتی که در هوای خشک و تمیز دوام آنها بیشتر خواهد بود. کدر شدن رنگ سطح سنگ به صورت یکنواخت نمی باشد، در محل درزها و حفره‌ها این اتفاق بیشتر رخ می دهد. از دیگر عوامل موثر در تغییر رنگ سنگ‌های ساختمانی شوره‌زدگی است که به صورت لکه‌های سفیدرنگ سطح سنگ را می‌پوشاند. این لکه‌ها معمولاً از ذرات کربنات کلسیم یا سولفات کلسیم تشکیل‌شده‌اند و گاهی با کلرورها و نیترات‌ها نیز همراه‌اند. شوره‌زدگی پیش از آنکه به نوع سنگ مورداستفاده مربوط باشد، به بی‌توجهی در نصب آن برمی‌گردد. در صورت انجام تبخیر سطحی بر روی سطح سنگ بلورهای نمک تشکیل می‌شود و چنانچه تبخیر در سطح زیرین سنگ پیش آید، نمک در درون سنگ انباشته می‌شود. تغییر رنگ سنگ به اهداف طراح و زیبایی آن آسیب می‌زند، بنابراین در زمان انتخاب سنگ باید به این نکات توجه کرد:

الف( به هنگام انتخاب سنگ موردنظر به کارکرد آن در شرایط اقلیمی مختلف توجه شود. معدن کاران و شرکت‌های سنگ‌بری که با سنگ موردنظر سروکار دارند، می‌توانند مشاوران خوبی در این زمینه باشند.

ب( اغلب سنگ‌های آهکی سیاه در بیرون ساختمان در معرض شرایط جوی و نور آفتاب تغییر رنگ می‌دهند.

ج( کانی‌های ناپایدار حتی به میزان کم باعث تغییر رنگ سنگ ساختمانی در گذر زمان می‌شوند. بنابر این پیش از انتخاب سنگ، این موضوع را می‌توان به وسیله مطالعه پرتوگرافی بررسی کرد .

د( صیقلی نمودن سنگ ساختمانی به دوام رنگ آن کمک خواهد کرد.

 

سه- مشخصات فنی:

در سنگ ساختمانی وجود برخی از کانی‌ها مانند )سولفورهای آهن)  را باید به عنوان کانی‌ مضر در نظر گرفت، درحالی‌که برخی کانی‌های دیگر مانند میکا فقط در مقادیر زیاد و در برخی از سنگ‌ها مانند سند استون ها و مرمرها مضر هستند. یکی از علل تغییر رنگ در سنگ‌ها که کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد، وجود کانی‌های ناپایدار است که به سهولت به کانی دیگری تبدیل می‌شوند.  اینکانی‌ها اغلب از نوع سولفورهای آهن هستند و در مجاورت رطوبت اکسیده می‌شوند و به هیدروکسید تبدیل می‌گردند که نتیجه آن لکه‌دار شدن سنگ است.

 

آیا سنگ ساختمانی یک عایق صوتی است؟

داشتن محیطی آرام و به دور از سر و صدای شهری یکی از دغدغه های مهم است، آیا میتوان از سنگ ساختمانی به عنوان یک مصالح عایق صدا استفاده کرد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که از بین انواع مصالح ، سنگ ساختمانی دارای خاصیت بیشتری از لحاظ جذب صدا می باشد ولی توصیه می شود برای بهبود این خاصیت قبل از نصب سنگ در کف و یا دیواره ها از موادی مانند پشم سنگ، اسفنج پلی استایرن و دیگر لایه های عایق صوتی به عنوان زیر کار استفاده نمایید.

 

اگر به علت استفاده از اسید قوی سنگ ساختمانی تخریب شود چه باید کرد؟

بهترین راه تعویض سنگ است ولی در صورتیکه این کار برای شما مقدور نیست میتوانید از رزین های اپکسی بی رنگ که در فروشگاه های ابزار موجود است استفاده کنید با این کار یک لایه پوشش بی رنگ بر روی سطح سنگ ایجاد می شود که باعث تقویت و مانع تخریب بیشتر آن می شود.

 

در شرایط جوی گرم و مرطوب جنوب چه سنگی را توصیه می کنید؟

خوشبختانه کشور ما دارای بیشترین تنوع در نوع سنگ می باشد و با توجه به شرایط جوی مختلف در کشورمان برای هر نوع از شرایط جوی امکان انتخاب سنگ مناسب نیز وجود دارد. از آن جمله برای مناطق گرم و مرطوب کشورمان که دارای شوری آب و خاک نیز می باشد توصیه می شود از سنگ های کریستال لایبید و تراورتن تجره استفاده شود. این نوع از سنگ ها دارای بافتی بسیار فشرده می باشند و میزان جذب رطوبت آنها بسیار پایین است و نمک همراه با آن نیز نمی تواند به این نوع از سنگ ها آسیب وارد کند. حتی از این سنگ های نامبرده برای ساخت جدول سنگی باغچه نیز استفاده می شود.

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: سنگ ساختماني