دوام کف پوش های سنگی در مناطق پر ترافیک

نوشته شده در : 1396/3/8 21:11 (362 نمایش)

سنگ طبیعی، قرن‌ها به عنوان مصالح کف‌پوش در تمام دنیا مورداستفاده قرارگرفته است. علاوه بر زیبایی بی‌انتها، دوام سنگ طبیعی، نیاز کم به نگهداری و بازیافت پذیری آن باعث شده به عنوان یک گزینه پایدار برای کف‌پوش مطرح شود. در این مقاله، مزایای مربوط به استفاده از سنگ طبیعی به عنوان کف‌پوش در مناطق پرترافیک بررسی می‌شود.

 

سنگ کف پوش

 

قابلیت دوام و عمر مورد انتظار

مصالح کف‌پوش به طور متفاوت و با سرعت مختلف مستهلک می‌شوند. گزینه‌های کف‌پوش، مانند کاشی‌های سرامیکی گاه‌وبیگاه به پرداخت مجدد نیاز دارند و کیفیت سطح آن‌ها نسبتاً به سرعت از دست می‌رود. در مقابل، کف‌پوش‌های سنگ طبیعی به زیبایی فرسوده می‌شوند و می‌توانند تا قرن‌ها دوام داشته باشند؛ مثال‌های تاریخی زیادی این موضوع را تائید می کنند. انجمن ملی سازندگان خانه، عمر سنگ طبیعی به‌خصوص گرانیت، مرمر و اسلیت را در صورت نگهداری مناسب، در حدود 100 سال پیش‌بینی می‌کند.

باوجود اینکه کف‌پوش سنگ طبیعی تا پایان عمر ساختمان دوام دارد، عمر مفید آن با پایان یافتن عمر ساختمان تمام نمی‌شود. قابلیت دوام سنگ طبیعی، آن را به یک ماده ایده آل برای مرمت و استفاده مجدد در کاربردهای گوناگون تبدیل کرده است.  این قابلیت، نه تنها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های نصب می‌شود، بلکه هزینه‌های زیست‌محیطی را نیز کاهش می‌دهد. وقتی به سنگ عمر مجدد داده می‌شود، از مصرف انرژی، آب و مواد مورد نیاز برای استخراج و فرآوری اجتناب می‌گردد. هزینه‌های منابع طبیعی در جدول 1 توصیف‌شده است. این اعداد از مطالعه سنگ طبیعی که توسط دانشگاه تنسی در سال 2006 انجام‌شده، به‌دست‌آمده است. توجه کنید که ارقام شامل حمل‌ونقل بین معدن و کارخانه فرآوری نیست.

 

جدول 1- متوسط انرژی و آب مصرفی در حین عملیات استخراج و فرآوری سنگ طبیعی

نوع سنگ

عملیات استخراج

عملیات فرآوری

 

 

 

انرژی (بی تی یو)*

آب (گالن)*

انرژی (بی تی یو)*

آب (گالن)*

گرانیت

1/3 میلیون

190

4/3 میلیون

8600

سنگ‌آهک

0/28 میلیون

640

0/64 میلیون

19000

ماسه‌سنگ

0/22 میلیون

3/2

در دست نیست

در دست نیست

 

 

 

 

 

 

 

 

*مقادیر به ازای سنگ استخراج‌شده ) برای عملیات استخراج( و تولیدشده )برای عملیات فرآوری( گزارش‌شده است.
 

 

سنگ کف پوش

 

تعمیر و نگهداری

سنگ طبیعی، برخلاف کف‌پوش وینیل، بتن پوشش‌دار یا کاشی سرامیک، دارای رنگ یکنواخت و ساختار سراسری است. این پرداخت کامل، قابلیت دیده شدن خراش‌ها یا آسیب‌های سطحی را کاهش می‌دهد. مواد با پرداخت کامل به‌آسانی قابل تعمیر هستند و در نتیجه در مقایسه با مواد با پرداخت سطحی، عمر طولانی‌تری دارند. همراه باقابلیت دوام، این ویژگی به معنای تعمیر و نگهداری کمتر محصول است.

با این‌حال، سنگ طبیعی که در مناطق پر رفت‌ و آمد کار گذاشته‌شده است، درنهایت به دلیل عبور و مرور و گرد و خاک، کدر می‌شود. با  این‌وجود، کف‌پوش‌های سنگی، برای پاک‌سازی عوامل ساینده که باعث کدر شدن می‌شوند، به نظافت منظم نیاز دارند.  توصیه می‌شود به‌منظور جلوگیری از ورود ذرات ساینده به ساختمان، از پادری استفاده شود.  کف‌پوش‌های سنگی همچنین در صورت لزوم می‌توانند با محلول‌های شیمیایی به صورت کامل‌تر تمیز شوند. و زمانیکه نیاز به کف پوش دارای جلای بیشتر بود میتوان با ساب مجدد چنین سطحی را ایجاد نمود.

 

سنگ کف پوش

 

هزینه نصب سنگ

هزینه‌های نسبتاً بالای اجرای کف پوش سنگی باعث می شود تا برخی طراحان از انتخاب گزینه سنگ بر حذر شوند و به دنبال انتخاب  گزینه دیگری به جای سنگ باشند ولی با این حال به دلیل طول عمر بالا و نیاز کم به نگهداری، سنگ طبیعی ازنظر اقتصادی به صرفه تر است.  مطالعه کل هزینه‌های انجام‌شده، به سفارش انجمن کاشی آمریکای شمالی نشان داد، باوجود اینکه سنگ باکیفیت بالا، مانند مرمر و تراورتن ترکیه، به ترتیب دارای هزینه نصب 21 و 12/50 دلار بر فوت مربع است )بر خلاف هزینه 10 دلار بر فوت مربعی برای سایر محصولات(، مخارج سالانه آن‌ها کمتر از مصالح مشابه می‌باشد. در حقیقت، هزینه‌های وینیل ورقه‌ای و کاشی با ترکیب وینیل بیشتر از دو برابر تراورتن و مرمر است. این نتایج، در جدول 2 ارائه شده است.

 

جدول 2- نتایج مطالعه هزینه‌های دوره عمر برای کف‌پوش‌های مختلف به سفارش انجمن کاشی آمریکای شمالی

نوع کف‌پوش

کاشی سرامیکی*

چوب جنگلی*

تراورتن(ترک)*

مرمر*

موزاییک

وینتل ورقه‌ای

وی سی تی

هزینه‌های دوره عمر (دلار بر فوت مربع بر سال)

0/33

0/42

0/44

0/61

0/81

1/10**

1/39

1/83

 

 

 

 

 

 

*عمر مورد انتظار 50 سال/ عمر مورد انتظار 10 سال/ موزاییک سیمان پرتلند عمر مورد انتظار 30سال  **موزاییک رزینی عمر مورد انتظار 15 سال

 

جدول 2 نشان می‌دهد که هزینه نگهداری سنگ در طول عمر مورد انتظار خود مناسب است و با در نظر گرفتن مزایای اقتصادی و فیزیکی کف‌پوش سنگی، یک گزینه عالی برای مناطق پر رفت‌وآمد محسوب می‌شود. با این‌حال، ویژگی‌های مثبت سنگ طبیعی به اینجا ختم نمی‌شود. در حقیقت، یک مزیت سوم نیز برای سنگ طبیعی وجود دارد: حفظ سلامت هوا در فضاهای بسته دارای کف پوش سنگ .

 

کیفیت هوای داخل ساختمان

بعضی محصولات کف‌پوش، به دلیل ایجاد گرد و غبار، مواد آلرژی‌زا و ترکیبات ارگانیک فرار برای استفاده در محیط های بسته مناسب نمی باشند و باعث ایجاد آلودگی هوای داخل ساختمان می شوند. گرد و غبار و مواد آلرژی‌زا می‌توانند موجب مشکلات تنفسی، پوستی و چشمی شوند. تأثیر تنفس ترکیبات ارگانیک فرار از سردرد تا تحریک تنفسی متغیر است و برخی نیز سرطان‌زا تشخیص داده‌شده‌اند.

ترکیبات ارگانیک فرار که از کف‌پوش‌ها منشأ می‌گیرند، بیشتر با مواد استفاده‌ شده در تولید، نصب و نگهداری یا تعمیر ارتباط دارند تا خود مواد کف‌پوش. چنین محصولاتی شامل چسب‌ها و نیز پرداخت‌های شیمیایی مانند پلی اورتان برای چوب جنگلی است.

 استفاده از سنگ طبیعی از تجمع ذرات ریز و تولید ترکیبات ارگانیک فرار جلوگیری می‌کند. گردوغبار و مواد آلرژی‌زا ، به خصوص زمانی که یک برنامه منظم نظافت پیگیری شود، بر روی سطح سنگ جمع نمی‌شوند. نظافت می‌تواند با یک محلول صابون ملایم )غیر اسیدی( و آب انجام شود. به علاوه، برای دستیابی به یک سطح پر جلا، پرداخت سطح سنگ طبیعی تنها نیازمند سایش است؛ و سنگ به خودی خود فاقد ترکیبات ارگانیک فرار است. حتی ملات و دوغاب مورد نیاز برای مهار سنگ، باعث نقصان کیفیت هوای داخل ساختمان نمی‌شود. بتونه‌کاری سنگ، که غالباً غنی از ترکیبات ارگانیک فرار است، تقریباً همیشه برای حفاظت در برابر لک و خراش استفاده می‌شود، اما گزینه‌های دارای ترکیبات ارگانیک فرار کمتر، هم در دسترس می باشند.

 

خلاصه

سنگ طبیعی دارای مزیت‌هایی نسبت به سایر کف‌پوش‌های جایگزین است. دارای هزینه نگهداری حداقل است؛ همچنین صرفه اقتصادی دارد. طول عمر سنگ این امکان را فراهم می‌کند تا بازیافت شده و مورداستفاده مجدد قرار گیرد. مهم‌تر از همه، اگر از بتونه‌کاری با ترکیبات ارگانیک فرار پایین استفاده شود، کف‌پوش سنگ طبیعی باعث افت کیفیت هوای داخل ساختمان نمی‌شود.  این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا سنگ طبیعی به یک گزینه معقول برای پوشش مناطق پر رفت‌وآمد تبدیل شود. 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

هفت مزیت ساختمان های سنگی

تاثیر استفاده از سنگ تولید داخل بر محیط زیست

جدیدترین تکنولوژی های اکتشاف معدن سنگ ساختمانی

تمهیدات لازم برای نظافت و محافظت از سنگ

مُد در صنعت سنگ طی سال 2017 به کدام سو می رود؟

نیاز مبرم صنعت سنگ به تجارت الکترونیک

نما ساختمان با طراحی به سبک رمی

موانع ورود سرمایه گذاران خارجی به معدن داری

ایران بازنده بزرگ در بازار جهانی سنگ!!

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

چه سنگی برای نمای خارجی ساختمان مناسب است؟
 

 

 

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

کلیدواژه ها: دوام کف پوش هاي سنگي در مناطق پر ترافيک