هفت مزیت ساختمان های سنگی

نوشته شده در : 1396/3/7 17:14 (345 نمایش)

ساخت و ساز با سنگ دارای مزایای فراوانی است که در اینجا به هفت مزیت برتر آن پرداخته می شود هر کدام از مصالح ساختمانی و یا سبک های ساختمان سازی ، در شرایط مختلف ممکن است بهترین گزینه باشند و هرکدام مزایای مربوط به خود را دارند ولی با این حال ، استفاده از سنگ در ساختمان برتری هایی دارد که توصیه می شود بیش‏تر از سنگ طبیعی در ساختمان‏ سازی استفاده شود که در ادامه به هفت مورد از آن‏ها اشاره می کنیم

 

یک - سنگ های ساختمانی انواع مختلفی دارند و برای ساختمان سازی از انواع مختلف سنگ می توان استفاده نمود، بعضی از آنها تقریبا در همه جا به راحتی یافت می شوند و جمع ‏آوری آن‏ها نیز معمولاً بدون هزینه است حتی امکان جمع‏ آوری رایگان سنگ از زمین‏های دولتی نیز وجود دارد. با این حال ، از آنجا که یافتن و جستجوی سنگ در حال حاضر روشی معمول نیست ، مقررات حاکم پیرامون چنین فعالیت‏هایی معمولا مبهم است و یا اصلا وجود ندارد؛ بنابراین قبل از اقدام به جمع ‏آوری سنگ حتما تحقیقات محلی را انجام دهید. همچنین برخی معادن نیز به شما اجازه می‏ دهند تا از میان توده سنگ‏های تراشیده نشده ،که قیمت زیادی ندارند ، دستچین کنید یا اینکه با قیمت مناسبی مصالح را به محل ارسال می کنند. البته در صورتی که یک قطعه زمین سنگی داشته باشید بهترین منبع سنگ ساختمان می تواند زمین شخصی خودتان باشد .

علاوه بر سنگ ، تنها به سیمان ، شن و ماسه و مقداری فولاد برای ساخت گوشه ها و سردرها نیاز دارید. قیمت سیمان و میلگرد رو به افزایش است و می توان با هزینه ا‏ی خیلی کم دیوارهای سنگی ساخت .

 

هفت مزیت ساختمان های سنگی

 

دو - بر خلاف باور رایج ، ساختمان‏ سازی با سنگ ساده است . با کمک از روش‏های مدرن سنگ بری ، دیگر نیازی به تجربه سنگ تراشی با دست نیست . راهنمای استفاده از سیستم‏های سنگ تراشی را می توان در کتاب هایی مانند نمونه های زیر بیاموزید.

هفت مزیت ساختمان های سنگی

 

سه - سنگ‏ها با دوام ، نسوز ، مقاوم در برابر حشرات و جانوران موذی بوده و پوسیده نمی‏شوند . در حالی که برخی قطعات چوبی یا اسکلت چوبی ساختمان ، پس از گذشت حدود 50 سال شروع به پوسیدگی و خراب شدن می‏کنند ، سازه‏ های سنگی محکم برای قرن‏ها وضعیت خود را حفظ می‏کنند . ( البته شما برای چنین مدت طولانی در خانه خود زندگی نخواهید کرد اما نوه و نتیجه ‏های شما ممکن است در آن‏جا بمانند، که قطعا کمکی به صرفه جویی در مصالح ساختمانی گرانبها برای دیگران است . )

به احتمال قوی خانه ‏ی سنگی در آتش از بین نمی‏ رود ، اما حتی اگر ساختارهای داخلی چوبی با آتش سوخته شد ، می توان از بدنه‏ سنگی ساختمان مجدداً شروع به ساختن کرد .

و در حالی که دیگران ممکن است درگیر مشکلاتی از قبیل زمان ، هزینه ، مبارزه با موریانه و جوندگان و پوسیدگی ساختمانشان باشند، ولی شما می توانید تا ده‏ ها سال بعد، پشت دیوارهای سنگی غیر قابل نفوذ خود بنشینید و در ساختمان خود استراحت کنید .

هفت مزیت ساختمان های سنگی

 

چهار - سنگ‏ها جذاب بوده و نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند . سنگ طبیعی به اشکال ، اندازه‏ ها ، رنگ‏ها و تکسچرهای مختلفی در می‏ آید؛ ظاهر نهایی سنگ در ساختمان، توسط ابتکار ، تلاش و خلاقیت سازندگان آن قابل تغییر است. یکی دیگر از مزیت‏های بزرگ استفاده از سنگ در ساختمان ، این است که پس از اتمام ساخت و ساز ، دیگر هیچ نگرانی درباره تعمیر و نگهداری آن وجود ندارد، نیازی به رنگ کردن مجدد ، نصب ناودان‏های گران‏قیمت ، تعمیر سطح و... نیست و برای سال‏ها همان زیبایی و رنگ اولیه خود را حفظ می کند و ساختمان شما همچون روز اول زیبا می ماند.

 

هفت مزیت ساختمان های سنگی

 

پنج - سنگ می تواند به عنوان یک عایق بسیار خوب در ساختمان شما عمل کند. با وجود بحران انرژی رو به رشد ، بعضا با استفاده از سنگ در ساختمان مخالفت می شود ، چرا که سنگ به عنوان یک عایق خوب در نظر گرفته نمی شود . اما، حداقل در آب و هوای معتدل، دیوار سنگی باعث راحتی بیش‏تر می شود . سنگ‏ها در طول روز به آرامی گرم می‏شوند و تا ساعات اولیه شب گرما را از خود ساطع می‏کنند. همچنین دیوارهایی که دو طول شب سرد شده‏ اند نیز در طول روز قسمت‏های داخلی ساختمان را خنک نگه می‏دارند و ساختمان شما در تمام ایام شبانه روز دارای شرایط و دمایی متعادل است. البته در مناطقی با گرما و یا سرمای شدید، با کمی هزینه میتوان عایق محافظتی اضافه تری برای ساختمان ایجاد نمود، که این‏گونه عایق های حرارتی در ساختمان های ساخته شده با مصالح دیگر نیز لازم اند.

باید توجه داشت که اگر اطراف در و پنجره‏ های ساختمان به خوبی درزگیری شوند، تاثیر زیادی در حفظ دمای ساختمان گذاشته و هیچ چیز از آن حجم سنگ و بتن به داخل ساختمان نفوذ نخواهد کرد .

 

هفت مزیت ساختمان های سنگی :

 

شش - ساختمانهای سنگی در سلیقه و نظر عموم پسندیده و زیبا شناخته شده اند. با این‏که ساختمان های تمام سنگی کمی وجود دارند، ولی قدمت طولانی این بنا ها باعث شده که قابل احترام باشند .

 

هفت مزیت ساختمان های سنگی :

 

هفت - خانه های سنگی می توانند قیمت فروش بالایی داشته باشند. وقتی که با تلاش بی وقفه توده ای از سنگ را به یک خانه و ساختمان شخصی خود تبدیل می‏ کنید، ممکن است به هیچ وجه قصد کنار گذاشتن آن ساختمان را نداشته باشید ولی با این حال، اهداف و شرایط زندگی می تواند تغییر کنند؛ و در صورتی که تصمیم به فروش گرفته شود ، می تواند کمک شایانی به شما کند.

همان‏طور که قبلا گفته شد ، خانه سنگی به ندرت یافت می شود . این کمیابی ، در بازار یک مزیت برای شماست؛ و یک ساختمان سنگی ( که به خوبی ساخته شده باشد ) واقعا زیبا و با دوام است .

 

 

 

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

تاثیر استفاده از سنگ تولید داخل بر محیط زیست

مصاحبه با یک کارآفرین موفق انگلیسی در صنعت سنگ

تمهیدات لازم برای نظافت و محافظت از سنگ

ایران بازنده بزرگ در بازار جهانی سنگ!!

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

چه سنگی برای نمای خارجی ساختمان مناسب است؟

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

 

کلیدواژه ها: هفت مزيت ساختمان هاي سنگي