تاثیر استفاده از سنگ تولید داخل بر محیط زیست

نوشته شده در : 1396/3/7 1:44 (334 نمایش)

مقدمه نویسنده: متاسفانه شاهد واردات بی رویه انواع سنگ های برزیلی،  ترکی ، ایتالیایی و....به کشورمان هستیم و افراد متمول فراوانی هستند که برای پروژه های ساختمانی خود صرفاً از سنگ های خارجی استفاده می کنند و این تجمل گرایی و چشم و هم چشمی حتی تا آخرین لحظات حیاتشان نیز همراهشان بوده و گریبان گیر وراث آنها نیز شده تا حدی که حاظر به استفاده از سنگ قبرهای مرغوب ایرانی نیستند و حتما می بایست از سنگ های خارجی برای مزار تازه از دست داده خود استفاده نمایند و پای چینی ها حتی تا به اینجا نیز کشیده شده و سالهاست که اکثر سنگ قبرهای مصرفی در کشورمان چینی هستند که به تازگی سنگ قبرهای قرآن خوان چینی نیز به بازار آمده اند که  تهاجم سنگ های خارجی به بازار سنگ ایران و یکه تازی آنها در کشوری با قدمت هفت هزار ساله در صنعت حجاری ناشی از فرهنگ رواج یافته در بین هم وطنان مان می باشد که صدای تولید کننده و کارگر ایرانی را در آورده، در همین حین بود که مقاله ای از کشور استرالیا نظر من را به خود جلب نمود. در این مقاله به آسیب های وارده به محیط زیست که ناشی از استفاده سنگ های خارجی است پرداخته شده است و این در صورتی است که میزان تنوع و کیفیت سنگ های ایرانی با هیچ نقطه از جهان از جمله استرالیا قابل قیاس نمی باشد.لذا وظیفه خود دانستم که ترجمه این مقاله را با شما دوستان به اشتراک بگذارم تا به یکی دیگر از علت های لزوم حمایت از تولید سنگ داخل که کمتر به آن پرداخته شده است توجه شود.

 

تاثیر استفاده از سنگ تولید داخل بر محیط زیست

 

باید بدانیم که تولید هر نوع از مصالح مورد استفاده در ساختمان سازی، چه طبیعی باشد و چه ساخته ی دست بشر، چه محصول داخلی باشد و چه محصول وارداتی ، چه مواد دسته اول باشد و چه مواد بازیافت شده، همگی با صرف هزینه از محیط زیست ساخته شده است. هنگام انتخاب یک مصالح برای سنگ فرش خیابان از میان گزینه های فراوان موجود در بازار، این مهم است که احساس اطمینان کنید که تصمیمی که می گیرید از تمامی جهات بررسی شده و تنها از روی زیبایی شناسی و یا قیمت نیست.

یکی از مسائلی که هر خریداری باید آن را در نظر بگیرد محیط زیست و پایداری طولانی مدت منابعی است که در فرآیند تولید محصول خریداری شده مصرف شده است، در نظر گرفتن و توجه به محیط زیست هرگز محدود به شهر و یا کشور خودمان نمی شود و باید دانست که رفتار هر یک از ساکنین این سیاره خاکی بر محیط زیست تاثیری بر خود و دیگر ساکنین این سیاره خاکی می گذارد و با هیچ مرز بندی نمیتوان محیط زیست را تفکیک نمود.

همانطور که می دانید یک رابطه معکوس بین قیمت مصالح و میزان تخریب صورت گرفته  محیط زیست برای تولید آن می باشد و در فرآیند تولید هرچه بر محیط زیست تخریب بیشتری ایجاد شود، باعث کاهش قیمت محصول می شود ( و متاسفانه بر عکس این رابطه نیز صادق است ).

خب تعادل در کجا قرار دارد؟ چگونه می توانیم مطمئن باشیم که مصالحی که انتخاب می کنیم یک مصالح پایدار و دوست دار محیط زیست است؟ در چه نقطه ای دیگر پول ارزش محسوب نمی شود؟

هر جا که امکان دارد از مصالح محلی استفاده شود. این به این معنی است که در زمان و انرژی که برای حمل و نقل مصالح استفاده می شود صرفه جویی شده. در استرالیا قوانین استخراج سنگ های طبیعی بسیار سخت گیرانه تصویب شده است و نمی تواند خارج از این قوانین سخت گیرانه استخراج سنگ صورت گیرد و با نظارت شدید دولت این کار صورت می گیرد. این امر باعث شده تا کمترین میزان آلایندگی برای محیط زیست ایجاد شود. سنگ های تولیدی در استرالیا برای مصرف در داخل استرالیا مسافت کمتری را طی می کنند و این خودش کاهش انتشار گازهای کربنی را به دنبال دارد که باعث اثر گذاری کمتر بر روی محیط زیست می شود و همچنین هزینه کمتری نیز پرداخت می شود.

استفاده از سنگ های طبیعی تولید شده در استرالیا برای استفاده در پروژه های داخل استرالیا این فرصت را می دهد تا از مصالح خوب و دوست دار محیط زیست استفاده شود و در عین حال هزینه زیادی نیز پرداخت نشود.

 

 

 

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

مصاحبه با یک کارآفرین موفق انگلیسی در صنعت سنگ

تمهیدات لازم برای نظافت و محافظت از سنگ

نظام حقوقی حفاظت از محیط زیست در معادن

تجارت سنگ گرانیت در فنلاند

مُد در صنعت سنگ طی سال 2017 به کدام سو می رود؟

یازده نکته از بازار سنگ امریکا

سنگ، هدیه طبیعت به ایرانیان

بررسی های زمین ­شناسی و خاستگاه سنگ­های تزئینی در اکتشاف

صادرات سنگ به روسیه

ایران بازنده بزرگ در بازار جهانی سنگ!!

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

علت رکود در صنعت معدن داری

تنوع معادن سنگ ساختمانی در ایران
 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

 

کلیدواژه ها: تاثير استفاده از سنگ توليد داخل بر محيط زيست