سنگ، هدیه طبیعت به ایرانیان

نوشته شده در : 1396/2/29 20:52 (305 نمایش)

دانش سنگ

حسین جعفریان

کارشناس عمران

 

 

هر کشوری دارای شمایل و نشانه ­ای است که معمولاً آن کشور را به همان می­شناسند. به عنوان مثال اگر قرار باشد که عکس یا فیلمی درباره­ فرانسه به نمایش گذاشته شود و یا پوستری ارائه شود که معرف فرانسه باشد؛ به احتمالی قریب به یقین، توأم با تصویری از "برج ایفل" خواهد بود. برج ایفل نماد انقلاب صنعتی و متناسب با شرایط روز فرانسه است. مجسمه ­ی آزادی در کشور آمریکا، اهرام ثلاثه ­ی مصر، سالن اپرای سیدنی در استرالیا و... هر یک نشانی است که نمایشگر ساختار، فرهنگ و رویکرد کشور مربوطه می ­باشد. ماندگاری و طول عمر بالا از شاخصه­ های اصلی نشانه ­های یک کشور هستند، متناسب با همان کشور طراحی شده و دنیا می­پذیرد که این نماد نشانه­ ی آن کشور است.

حال سوالی اینجاست که در تبلیغات جذب توریست به ایران، از چه نماد و نشانی برای معرفی ایران استفاده می­ شود. نشان ایران یا تخت جمشید است و یا کارهای زیبای آجری مانند مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان و در بین معماری ­های جدید هم برج آزادی در تهران ... این نشانه ­های ایرانی از نظر جنس و مواد، یا از آجر و یا از سنگ هستند.

شاید بتوان گفت که از ۲۵۰۰ سال پیش تا کنون، ایران در دنیا به داشتن منابع غنی سنگ و هنر و استفاده از آن‌ها معروف بوده است. چنانچه برای بازرگانی به یک کشور اروپایی یا آسیایی بروید و به عنوان یک ایرانی خود را تولیدکننده­ اتومبیل معرفی کنید، به راحتی از شما نخواهند پذیرفت با این که ما تولیدکننده ی اتومبیل نیز هستیم اما اگر متوجه شوند که نوع تجارت شما سنگی است، برای آن‌ها مورد قبول خواهد بود.

تعلق داشتن سنگ به ایران و ایرانی، برای مردم دنیا پذیرفته شده است و به نوعی و در کنار فرش، زعفران و پسته ؛ ایران را به سنگ آن نیز می ­شناسند.

 

سنگ هدیه طبیعت به ایرانیان

 

طول عمر بالای سنگ، یکی از بزرگ‌ترین حسن­ های این نوع از مصالح برای انتخاب جهت کاربرد در بناهای عظیم و ماندگار است. چنانچه طول عمر یک نوع از مصالح ساختمانی با طول عمر خود بنا برابر باشد، بهترین نتیجه برای بیان سطح کیفی و مرغوبیت مصالح است. تخت جمشید خراب شده است ولی سنگ آن همان گونه که بوده پابرجاست و همچنان با استحکام مناسب، کمر خود را صاف و سینه­ ی خود را ستبر نگاه داشته است.

در معماری، متناسب بودن مصالح با اقلیم یک اصل بنیادی است. استفاده از مؤلفه­ های بومی و متناسب با اقلیم هر جایی در معماری پایدار، کمکی جدی به طبیعت و ماندگاری آن خواهد بود. سنگ از ابتدای زندگی بشر و شروع غارنشینی توأم با مصالحی متناسب با محیط، در دسترس و با صرفه­ ی اقتصادی بوده است و به نظر می ­رسد که با این حجم توجه جهانی و به جهت هم ­آوایی با معماری پایدار، جایگاهی تثبیت شده خواهد یافت. صنایع تولید سنگ صنعتی؛ سبز و با کمترین آلایندگی زیست محیطی است و هیچ گونه پسماند صنعتی مضر برای محیط زیست ندارد. صنایع سنگ به جز صدا، آلودگی دیگری ندارد.

در تولید سنگ کمترین میزان کربن، در مقایسه با دیگر مصالح به کار برده در ساختمان تولید می­ شود. یکی از زیرشاخه ­های اصلی در روند اصلی معماری جهان که همان معماری پایدار است؛ بحث معماری "Zero carbon" و یا حرکت به سمت ساخت و ساز با کربن صفر است. سنگ ساختمانی چه در فرآیند تولید و چه در مرحله­ ی استفاده به نسبت بقیه­ ی مصالح ساختمانی؛ از آن دسته مصالحی است که کم­ترین میزان تولید کربن را دارد.

در بحث نوروساینس، بررسی علمی تأثیر رنگ و محیط بر اعصاب و... هرچه رنگ­ها و طرح­ ها طبیعی­ تر و متناسب ­تر با محیط باشند زندگی طبیعی­ تر و آرامش بیشتری به همراه خواهد آورد. استفاده از سنگ­های ساختمانی با نمای طبیعی؛ رنگ­های متنوع و چشم نواز، خطوط زیبا و منحصر به فرد، طبیعت را به خانه ­ها و شهرها می ­آورد و قدری از تصنعی بودن فضا و مکان خواهد کاست که قطعاً کمکی هم به آرامش اعصاب و روان خواهد کرد.

می‌خواهم بگویم که باور کنیم سنگ در ایران فراتر از یک ساختار ماده­ معمولی است و نباید آن را با قیر، سرامیک و یا گچ مقایسه کرد. سنگ به نوعی با هویت ما گره خورده و جزو نشانه­ های ملی محسوب می­ شود. سنگ را دریابیم و با آن مهربان­ تر برخورد کنیم و باور کنیم که این موجود زنده! برکت و نعمتی است که خدا به وفور به ما مردم ایران عنایت کرده تا از آن به خوبی استفاده کنیم.

سنگ باید مهندسی، بجا و درست استفاده شود. هر سنگی برای هر فضایی با هر شرایط آب و هوایی مناسب نیست. دانش سنگ را باید آموخت و آن را طوری به کاربرد که در جای خود و عادلانه قرار گیرد. این وظیفه­  بخش معماری است که سنگ را با هنری متناسب با فضا طراحی نماید. متأسفانه فاصله­ ی زیادی بین این صنعت و معماران ما به چشم می ­خورد که هر یک به نوعی در این مقوله مقصر هستیم. هنرمندان معماری باید در چیدمان درست فضایی؛ از معدن تا کارخانه و مصرف کننده، در کنار این صنعت قرار بگیرند چون این فاصله به نفع هیچ کس نیست.

انتشار یافته در فصل نامه شهر سنگ

 

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

عراق بازار استراتژیک سنگ ایران

بررسی های زمین ­شناسی و خاستگاه سنگ­های تزئینی در اکتشاف

صادرات سنگ به روسیه

نیاز مبرم صنعت سنگ به تجارت الکترونیک

تجاری سازی ایده راه اندازی کسب و کار دیجیتال در بازار سنگ

چهارمین تولید کننده سنگ ساختمانی جایگاه بیستم را در صادرات دارد

ایران بازنده بزرگ در بازار جهانی سنگ!!

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

تنوع معادن سنگ ساختمانی در ایران

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها: سنگ، هديه اي ديگر از طبيعت به ايرانيان