بررسی­ های زمین ­شناسی سنگ­های تزئینی

نوشته شده توسط : رضا فخريان مدير گروه رشته فرآوري سنگ­هاي ساختماني در : 1396/2/29 19:37 (407 نمایش)

سنگ­های تزئینی از انواع سنگ­های آذرین دگرگونی و رسوبی می­باشند. هریک خصوصیاتی دارند که تحت شرایط و عوامل خاصی حاصل‌شده‌اند. این خصوصیات عمدتاً شامل خواص فیزیکی سنگ از قبیل مقاومت فشاری، صیقل پذیری، سختی، رنگ، جذب رطوبت، تخلخل و غیره می­باشد. آگاهی بر عوامل زمین شناسی مربوط به خاستگاه یا عوامل کنترل کننده خواص مذکور، در اکتشاف سنگ­های تزئینی اهمیت خاصی دارد.

وجود درزه­ ها و گسل­ها و زمان تشکیل سنگ­ها، هریک جداگانه یا باهم، در پیدایش ویژگی­های سنگ مؤثرند.

زمین‌شناسی:

اصول پی جوئی سنگ­های ساختمانی، براساس نقشه­ های زمین شناسی با مقیاس ۱:۲۵۰۰۰۰ و ۱:۱۰۰۰۰۰ که در زمینه اکتشاف معادن و سایر کارهای صنعتی و عمران نیز کاربرد دارند، صورت می‌گیرد. در این نقشه­ ها رخنمون، جنس سنگ­ها، سن، موقعیت و غیره مشخص شده است ولی برای اطلاعات بیشتر، نیاز به مطالعه و بررسی محلی دارد. به منظور تعیین محدوده کانسار و ارتباط آن با سنگ­های دربرگیرنده، تهیه نقشه زمین شناسی بزرگ با مقیاس ۱:۱۰۰۰۰ یا ۱:۵۰۰۰ و در مواردی ۱:۲۰۰۰ یا ۱:۱۰۰۰ ضروری است. مقیاس نقشه به نوع کانسار و میزان سرمایه گذاری بستگی دارد.

موقعیت چینه شناسی، شیب طبقات، درزه ­ها، جهت و شیب گسل­ها پس از برداشت، روی نقشه منعکس خواهد شد. شرح زمین شناسی شامل سنگ شناسی، چینه شناسی، کانی شناسی، تکتونیک و غیره، بخشی از گزارش را تشکیل می­دهد که مکمل نقشه یادشده خواهد بود.

با توجه به مقیاس نقشه و به منظور تعیین محدوده دقیق کانسار، حفر چند ترانشه لازم است که محل ترانشه ­ها روی نقشه ثبت می­گردد. برای نمایش موقعیت طبقات در عمق کانسار، در فواصل معین چند پروفیل با مقیاس بزرگتر تهیه می­شود.

 

بررسی های زمین شناسی و خاستگاه سنگهای تزئینی

 

زمین ساخت :

خاستگاه سنگ­های تزئینی ممکن است با عوامل زمین ساخت، رابطه مستقیم داشته باشد. سنگ­های تراورتن ، مرمر  و اونیکس، در راستای گسل­ها و در مناطق آتشفشانی، تشکیل می­شوند. آب­های جوی، در راستای درزه ­ها و گسل­ها به اعماق نفوذ کرده و با حرارت زمین و گازهای معدنی همراه می­شوند و به سطح زمین می­رسند. سنگ­ها، اصولاً به مرور زمان متأثر از عوامل زمین ساخت، متراکم می­شوند و کیفیت آن‌ها بهبود می­ یابد. سنگ­های چینی و کریستال یا مرمریت، از آهک‌های کریستالیزه می ­باشند، که تحت فشار و حرارت بالا دگرگون شده­ اند. این سنگ­ها اکثراً در نواحی دگرگونی ناحیه ­ای، گسترش دارند.

 

استخراج:

کانسارها تابعی از عوامل زمین ساخت، به خصوص درزه ­ها می­باشند. آگاهی از میزان درزه ­ها و شکستگی­ ها، نحوه استخراج کانسار را مشخص خواهد نمود. چنانچه امتداد لایه ­ها به موازات راستای چین خوردگی باشد، سنگ سالم­تر است و شکستگی کمتری دارد در نتیجه از کیفیت بهتری نیز برخوردار است.

تأثیر گسل­ها و درزه­ ها بر سنگ­ها، مختلف است. نظر به این که وجود درزه­ ها از مرغوبیت کانسار می­کاهد، سنگ­های واقع در نواحی شکسته، برای تهیه بلوک یا پلاک، مناسب نیستند. ولی ممکن است در سنگ­های آذرین، عوامل خوبی برای سهولت در استخراج باشند مانند معدن گرانیت Crotchisland که با استفاده از درزه­ های موازی سطح و دو دسته درزه­ای تقریباً عمود بر هم، بلوک­های گرانیت به راحتی استخراج می­گردند. بنابراین وجود درزه­ ها، تا حدی می­تواند مفید باشد. تراکم زیاد درزه ­ها باعث نفوذ آب­های سطحی، هوازدگی و فرسودگی سنگ­ها می­گردد. در انواع سنگ­های رسوبی و مرمریت­ها، وجود گسله و درزه از کیفیت و بهره ­وری کانسار می­ کاهد. آگاهی بر میزان درزه­ ها و شکستگی، برای استخراج ضروری است. در معادنی که به روش انفجاری کار می­ کنند برای باطله برداری، مواد ناریه مصرف می­ نمایند؛ مطالعه جهت، شیب درزه­ ها و گسترش آن‌ها عامل مهمی برای تعیین نوع و عمق چال ­ها و آتشباری خواهد بود و با این کار، میزان اتلاف سنگ­های ساختمانی به حداقل ممکن کاهش می ­یابد.

درزه­ ها و شکستگی­ ها در سنگ­های تزئینی ممکن است با کلسیت، بیتوم، یا کانی دیگر پر شود و زیبایی خاصی به سنگ بدهد ولی در مواردی باعث سستی و کاهش مقاومت سنگ می­گردد. این امر تابعی از ضخامت درزه و مواد پرکننده خواهد بود.

درزه ­های مذکور همگی طبیعی هستند اما در معادنی که به روش انفجاری استخراج می‌گردند؛ در اثر ضربه انفجار، به میزان زیادی درزه ایجاد می­شود که در زمان برش یا صیقل، منجر به شکستن پلاک می­گردد و در این صورت راندمان کارخانه کاهش می­ یابد، میزان و جهت شیب طبقات نیز در استخراج کانسار اهمیت دارد. لازم است روند استخراج، در جهت عکس شیب طبقات باشد، تا بلوک استخراج شده راحت­ تر حمل گردد.

انتشار یافته در فصل نامه شهر سنگ

 

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

عراق بازار استراتژیک سنگ ایران

سنگ، هدیه طبیعت به ایرانیان

بررسی های زمین ­شناسی و خاستگاه سنگ­های تزئینی در اکتشاف

صادرات سنگ به روسیه

انتخاب استراتژی مناسب کسب و کار در صنعت سنگ

تجارت الکترونیک چگونه درآمد زایی می کند؟

نیاز مبرم صنعت سنگ به تجارت الکترونیک

تجاری سازی ایده راه اندازی کسب و کار دیجیتال در بازار سنگ

چهارمین تولید کننده سنگ ساختمانی جایگاه بیستم را در صادرات دارد

ایران بازنده بزرگ در بازار جهانی سنگ!!

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

تنوع معادن سنگ ساختمانی در ایران

 

 

 

 

کلیدواژه ها: زمين شناسي سنگ تزئيني