نما ی رومی (کلاسیک) چیست؟

نوشته شده در : 1396/2/20 20:43 (1626 نمایش)

نمای رمی یکی از متداولترین سبک های طراحی نمای ساختمان است که در حال حاضر در کشورمان بسیار رواج یافته است. نمای رمی بر مبنای پوشش تمام و یا بخش اعظمی از نمای ساختمان با سنگ تراورتن ایجاد شده است. اولین تصور و برداشت شما از یک ساختمان چیست؟ مطمعناً نمای آن ساختمان است. نمای خارجی ساختمان در بحث دکوراسیون منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، نمای رومی که به نمای کلاسیک هم شناخته می شود به دلیل داشتن شاخصه های زیبایی متعدد، افراد زیادی را به خود جذب می کند. نمای رمی به خاطر معماری تقریباً پیچیده و استفاده از سنگ های مختلف تراورتن به گونه ای در تصور عموم، مخصوص ساختمان طبقه مرفه جامعه نقش یافته لذا طراحی به سبک نمای رومی مورد استقبال ویژه ای قرار گرفته است.

از منظر جامعه شناسان ساختمانهای با نمای رومی به عنوان پاسخی به نیاز جامعه در سندورم کاخ نشینی و تجمل گرایی ایجاد شده است که در تضاد با سبک معماری اسلامی می باشد.

 

نمای رمی

 

با تمام انتقاداتی که بر طراحی نمای رمی شده است که بسیاری از آنها نیز نا روا است اما باید بپذیریم که ساختمان های با نمای رومی جلوه شهر را از یکنواختی در آورده و به آن تازگی و زیبایی خاصی بخشیده اند. نمای رومی به دلیل طراحی منحصر به فرد خود بر هر رهگذری تاثیر گذار می باشد. منتقدین استفاده از معماری متناسب با فرهنگ ایران زمین را رواتر از پیروی از سبک رم باستان می دانند. اما واقعیت این است که سبک طراحی نمای رومی در واقع فقط مختص به رم باستان نمی شود، بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر می گیرد که شامل ایران باستان نیز می باشد بالاخص که استفاده مکرر از الگوی کتیبه های تخت جمشید و سرستونهای زیبای آن، در طراحی نماهای رومی زیبایی این سبک را صد چندان می کند.

 

نمای رمی

 

اجرای نما رومی اصولی و با دوام  بسیار گران می باشد ولی مشاهده می شود در ساختمان های مختلف و برای هر قیمت آپارتمان در مناطق مختلف شهر اجرا می گردد. حتی ساختمانهایی که با الگو گیری از طرح نمای رمی به جای سنگ از سیمان استفاده می کنند که به نمای رمی سیمانی شناخته می شوند.

 المانهای مشترکی که وجه تشابه تمامی ساختمانهای طراحی شده به سبک نمای رمی می باشند شامل موارد زیر است :

1- به کارگیری ستونهای کوتاه تزئینی در کنار دیگر ستونها

2- عدم استفاده از ستونهای با مقطع زاویه دار و استفاده از ستونهای دایره  شکل.

3- استفاده از سرستونها و کله گاوی ها.

4- استفاده از قوس های زمخت و بزرگ که در آن  نقشهای برجسته ظریف وجود دارند.

5- استفاده از  پاستون ، انواع کتیبه ، گلویی ها ، هلال ، قاب پنجره ، و…. 

که در اجرای نمای رمی  بسته به بودجه در نظر گرفته اقدام به حذف و یا افزودن هر یک از این موارد می شود. مورد قابل توجه در طراحی نمای رمی ، طراحی مختص و منحصر به فرد برای هر ساختمان است، زیرا اندازه ستونها و سرستونها میبایست متناسب با اندازه ساختمان طراحی گردد و در صورت کپی برداری از طرح ساختمان دیگر این تناسب از بین می رود.
 دراجرای نمای رمی حجم سازی یکی از موارد پر اهمیت برای زیبایی و ایجاد استحکام کار می باشد ولی مشاهده شده است که  به منظور کاهش هزینه ها این امر با ضعیف ترین متریال ممکن و عمدتا با میلگرد،  پروفیلهای سبک و یا رابیتس و بدون محاسبه مهندسی اجرا می شود که خطرات مالی و جانی زیادی را در پی خواهد داشت.

یکی دیگر از موارد که به وسیله آن سعی می شود هزینه اجرای نمای رمی کاهش یابد استفاده از اشکال و حجم های بی کیفیت می باشد. کلیه این موارد و برجستگیهای طرح اعم از سرستونها، قوسها و غیره که می بایست تا حد امکان به صورت یک پارچه و یا کم تکه باشد متاسفانه از قطعات ریز و عمدتا ضایعاتی تامین می شود که با چسب به یکدیگر متصل شده اند. هرچند که این امر باعث سود مضاعف فروشندگان سنگ می شود که  قطعات پرتی  خود را که عمدتا تبدیل به پودرسنگ مینمودند را با اتصال به یکدیگر به حجم ها و مجسمه های سنگی گران قیمت تبدیل نموده اند ولی ضمن اینکه در اثر تغییرات جوی و آب و هوایی به مرور زمان از یکدیگر جدا و متلاشی می شوند  به علت دارا بودن سطح مقطع ملات خور کم و سنگینی وزن به مرور این حجم ها خرد شده و مشکلات جبران ناپذیری را با خود به همراه خواهد داشت.

 

 

نمای رمی

 

دلایل متعددی باعث استقبال و متداول شدن طراحی نمای ساختمان به سبک رومی شده است که یکی از مهمترین دلایل، رواج استفاده از سنگ تراورتن به علت کشف معادن متعدد این نوع سنگ می باشد.

افزایش تعداد معادن اکتشاف شده سنگ تراورتن باعث کاهش قیمت این نوع سنگ شده است و موجب گردیده تا ساختمان های سنگی که عمدتاً بر اساس سبک های دوران رم باستان طراحی می شوند دوباره مد شده و بسیاری از افراد از طرح نمای رومی برای ساختمان خود استفاده کنند. یکی دیگر از دلایل استقبال از طراحی نمای ساختمان به سبک رومی، سادگی موجود در آن می باشد که فارغ از پیچیدگی های موجود در نمای ساختمان های طراحی شده به سبک معماری اسلامی و ایرانی می باشد.

 

نمای رمی

 

متاسفانه به دلیل عدم به روز شدن سبک طراحی معماری اسلامی ایرانی به خصوص در طی دو قرن اخیر، پیچیدگی موجود در این سبک موجب افزایش زمان و هزینه اجرا شده است که این امر موجب سوق دادن سلیقه طراحان به سبک های کلاسیک همچون نمای رمی شده است.

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

سه گام برای تدوین مدل کسب و کار در بازار سنگ

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

ایران بازنده بزرگ در بازار جهانی سنگ!!

نیاز مبرم صنعت سنگ به تجارت الکترونیک

سنگ خوب چه سنگی است؟

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

 

 

 

 

کلیدواژه ها: نماي سنگي با طراحي سبک رمي