چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

نوشته شده در : 1396/1/12 13:46 (483 نمایش)

در صورتیکه از لحاظ مالی محدودیتی نداشته باشید، سنگ‌ها بهترین کف‌پوش‌های دنیا هستند. از جمله دلایل اثبات این ادعا را می‌توان به تأثیر عواملی چون دوام، رنگ طبیعی، مقاومت در برابر ضربه اجسام نوک‌تیز، ساب و جلا پذیری مجدد، زیبا و شکیل شدن فضای داخل، نگهداری خوب گرما در سیستم‌های گرمایش از کف دانست وبهترین نوع سنگ برای این مورد مرمریت است.و نیز در هنگام خرید توجه داشته باشید که به مقدار مورد نیاز مصالح تهیه کنید تا از اتلاف هزینه و مصالح در صورت زیاد بودن یا حمل و نقل اضافی در صورت کم بودن اجتناب کنید. در نظر داشته باشید که همیشه چند تایل اضافه نیز در هنگام خرید تهیه کنید، چون اگر بعداً مجبور شدید کف را تعمیر کنید، ممکن است آن سنگ موجود نباشد.

 

سنگ کف فرش

 

در زمان های گذشته، پادشاهان و سزار ها برای عمارت های با شکوه خود خواستار کف هایی با سنگ مرمر بودند، امروزه نیز هنوز بسیاری از افراد این سنگ را برای کف ترجیح می دهند. با وجودی که این سنگ هم قابل خراش برداشتن و لکه گرفتن است، ولی شخصیت و هویت دارد و به ساختمان شما جمال و شکوه خاصی می بخشد، سنگ مرمر سخت تر و انعطاف پذیر تر از سنگ تراورتن است اما برای نگهداری آن به توجه بیشتری نیاز دارد.

زیبایی و ساب پذیری خوب سنگ های مرمریت باعث شده تا در کارخانجات سنگبری ،نوع مرغوب آنها را حتی تا سایز 1×1 متر و بعضاً بیشتر نیز برش دهند.ابعاد معمول و استاندارد سنگ های مرمریت برای کف به قرار زیر است:

(ابعاد به سانتیمتر است)30×30 و 40×40 و 50×50 و 60×60

بهترین گزینه های مرمریت برای این منظور: مرمریت دهبید، مرمریت خوی، مرمریت نمین،اونیکس(مرمر)، مرمریت خوبسنگان ، مرمریت آباده ، مرمریت صلصالی و مرمریت فراز است.و از سنگهای مرمریت ضعیف که باید توجه داشت برای کف فرش از آنها استفاده نشود مرمریت کوه سفید قم می باشد، که به دلیل داشتن مقادیر بسیار زیاد آهک به هیچ عنوان جهت کف مناسب نمیباشد.

برای کف فرش فضا های داخلی ساختمان های اداری و یا تجاری نیز مرمریت بسیار مناسب است؛ اما برای این مکان‌ها باید از مرمریت بسیار مرغوب استفاده کنیم، زیرا این مکان‌ها بیشتر از فضای خانه پاخور دارند و علاوه بر آن سطح کف توسط فرش و یا موکت پوشیده نمی شود و برای این منظور یکی از بهترین انواع سنگ مرمریت که میتوان توصیه کرد مرمریت خوی و مرمریت خوبسنگان است.

یکی از فن آوری های پوشش نهایی سطح که در صنعت سنگ به كار مي‌رود‌، فرآیند" هوند" كردن است و به بيان ديگر سنگ را كاملاً پوليش نمي‌كنند تا به جاي براق شدن مات شود‌. اين نوع سنگ‌ها براي استفاده در كف ساختمان كاربرد دارند و مزیت آن جلوگيري از ليز خوردن بر روی این نوع سنگ ها است.

برای کف فرش بام و یا پیاده رو باید از سنگ‌هایی استفاده کرد که در برابر یخ‌زدگی و فشار مقاوم باشند، برای همین استفاده از سنگ‌های تراورتن، چینی و گرانیت گزینه های بسیار مناسبی می باشند.

با توجه به اینکه شائبه هایی مبنی بر خاصیت انتشار اشعه سنگ گرانیت وجود دارد که سلامتی انسان را به خطر می اندازد،این نوع سنگ برای فضای داخل ساختمان و اماکن در بسته مناسب نیست و همچنین به دلیل عدم وجود تخلخل و چگالی بالا و کم بودن چسبندگی برای نما نیز باید با تمهیدات خاص مصرف شود. بهترین مکان برای استفاده از سنگ‌های گرانیت، فضای پارکینگ، کف حیاط، اپن آشپزخانه و سنگ پله و به طور کلی کف‌های پر رفت و آمد می‌باشد.

 

سنگ کف فرش

 

اکثر انواع سنگ های گرانيت‌ سخت و چگال می باشند و به اين ترتيب جزع مصالح با دوام ساختماني قرار دارند. در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاومند و در برابر اتمسفر آلوده صنعتي به خوبي مقاومت نشان می دهند. ظاهر گرانيت متأثر از كار انجام شده بر روي سطح نهايي آن است كه ممكن است چكشي، كلنگي، تيشه‌اي يا صيقلي باشد. بهترين ظاهر سنگ گرانيت حالت صيقلي آن است كه زيبايي رنگ و انعكاس كريستال‌هاي آن را نمايش مي‌دهد. سطح گرانيت در اثر حرارت دیدن و با توجه به تفاوت در میزان ضريب انبساط و انقباض بين اجزاي كريستالي مختلف آن به صورت سوخته در مي‌آيد که اصطلاحاً به آن فلیم (flame) گفته می شود. استفاده تلفيقي از گرانيت صيقلي و سوخته در ساختمان به علت تضاد، زيبايي جالبي پديد مي‌آورد. برای استفاده بهتر سنگ در کف فرش و جلوگیری از سرخوردن از روشهای مختلفی استفاده می شود که به توضیح چندین روش متداول می پردازیم، یکی از متداول ترین روش ها تیشه ای کردن بوده است، این روش از قدیم مرسوم بوده که در طی آن سطح روی سنگ را با ابزار تیشه که روی آن به حالت ناخن درآمده، تیشه‌ای می کنند. این کار به دلایل مختلف انجام می‌شده است. در صورت استفاده سنگ در کف از میزان لیزی سطح کاسته و باعث ایجاد اصطکاک می‌شود. این کار معمولاً در کف فضاهای عمومی و یا روی پله‌ها انجام می‌شود. گاهی اوقات، تیشه دستی روی سنگ‌های نما هم صورت می‌گیرد. این کار بیشتر روی سنگ‌های تراورتن و یا بعضی از انواع سنگ ها مانند سنگ سمیرم انجام می شود.با این کار چندین منفعت دنبال می شود.سنگ‌ تیشه‌ای دارای بافت یکسان و یکنواختی می شود، هرچند زمانیکه سنگ‌های تراورتن ساب بخورند نقش اصلی خود را کاملاً مشخص و نمایان خواهد کرد ولی اگر این نقش نمایان و زیبا و جذاب نباشد می‌توان با تیشه‌ای کردن سطح آن فقط رنگ اصلی زمینه سنگ را نمایش داد و نقش‌های نازیبا را در شلوغی تیشه محو نمود.

هنگامی که سنگ تراورتن و لایم استون تیشه‌ای می‌شوند، سفیدتر به چشم می‌آیند. در کل هنگامی که سنگ‌ها ساب می‌خورند، رنگ واقعیشان را که معمولاً تیره‌تر است به صورت براق نشان داده می شود. لذا با تیشه‌ای کردن سنگ می‌توان آن را سفید نشان داد.بعضی از سنگ‌ها به صورت ساب خورده استفاده چندانی ندارند و فقط با سطح تیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلاً سنگ های سمیرم یا نیزار از نوع سنگ‌های با جذب آب بالا هستند و ساب خورده آن‌ها بسیار سریع کثیف می شود و همچنین پس از ساب خوردن ظاهر زیبایی پیدا نمی کنند.

 

سنگ کف فرش

 

در تیشه کاری چنانچه تیشه در یک جهت و در یک مرحله زده شود، به صورت تنک (گسترده) دیده می‌شود و به آن یک تیشه می‌گویند و اگر به صورت کاملاً پر زده شود طوری که سطح سنگ دیده نشود، به آن دو تیشه می‌گویند و چنانچه در دو جهت سنگ تیشه‌ای شود و سطح آن به صورت افقی و عمودی ابزار تیشه بخورد، به آن تیشه چپ و راست می‌گویند.اگر سطح آن به صورت عمیق خراشیده شود به آن کلنگی می گویند و اگر تلفیق این دو روش باشد به آن تیشه کلنگ می‌گویند.

طی سالهای اخیر استقبال از سنگ تیشه ای افزایش یافت و باعث شد تا ماشین های تیشه زنی ساخته شوند و سنگ های تیشه ای شده با این ماشین ها به نام تیشه ماشینی شناخته شدند و در ابتدا به علت تفاوت در ضخامت ابتدا و انتهای سنگ ها میزان خراش های ناخن های دستگاه بر روی سنگ متفاوت بود ولی بعد ها این ایراد نیز بر طرف شد و ضخامت سنگ تاثیری بر روی میزان خراش ایجاد شده بر روی سنگ نمی گذاشت و بر روی سطح توسط ماشین حفره هایی یکنواخت و یکسان ایجاد می شد. از آن‌جا که تیشه کاری به خوبی مورد استقبال قرار گرفت انواع دیگری از تیشه ماشینی نیز رایج شد از جمله نوعی تیشه کاری به نام بوش همر. اجرای این کار با ماشین به وسیله بوش همر انجام می‌شود این وسیله را روی چند کله در خط ساب می‌بندند و سنگ را از زیرش عبور می‌دهند. بسته به فشار باد می‌تواند اثر این خراش‌ها روی سنگ شدت و ضعف داشته باشد.امروز این کار برای ایجاد سطح ناصاف روی سنگ بسیار رایج است و می‌تواند روی گرانیت، تروارتن و مرمریت و چینی انجام شود.

زبر کردن گرانیت برای استفاده در کف فضاهای خارجی بسیار پسندیده‌ و مورد تاکید است. برای این کار می‌توانید علاوه بر روش تیشه ای کردن که در بالا توضیح داده شد، از چند روش دیگر نیز استفاده کنید. مثلاً روش سند بلاست، ولی اگر بخواهید این زبری عمق زیادی را در سنگ ایجاد کند و باعث زبری زیاد سنگ شود به جای سند بلاست می‌توانید از شات بلاست استفاده کنید در این روش سنگ گرانیت را در دستگاه شات بلاست قرار داده و با روشن کردن ماشین تکه های سنگ گرانیت به همراه ساچمه های فلزی بر روی هم می غلطند و سطح گرانیت با ساچمه‌های فلزی مورد حمله قرار می‌‌گیرند و روی آن زبر می شود و میزان این زبری بسته به میزان ماندن سنگ در درون دستگاه متفاوت است.روش دیگر سوزاندن سطح گرانیت است که اصطلاحا به آن فلیم (Flame) می‌گویند، این کار هم با روش دستی انجام می‌گیرد و هم ماشینی چنانچه گرانیت در معرض آتش مستقیم و نسبتاً موضعی قرار بگیرد چون حالت الاستیسیته بسیار کمی دارد و ضریب انبساط و انقباض بین اجزای کریستالی آن متفاوت است در نتیجه یک پوسته از سطح آن جدا می‌شود و سطح گرانیت ناصاف می‌شود، این کار با دستگاه برش هوا ، هم روی زمین و هم در محل می‌تواند انجام شود. با استفاده از دستگاه‌های فلیم هم می‌توان این کار را به صورت ماشینی انجام داد.

روش دیگر استفاده از دستگاه‌های تیشه کاری است یک پمپ باد به همراه یک نازل و یک ابزار دستگاهی را تشکیل می‌دهد که می‌تواند روی سنگ را در محل زبر کنند این کار از روش‌های تیشه ماشینی در جا است.

پیشنهاد: گرانیت های ارزان قیمت مثل گرانیت سفید نطنز،مروارید مشهد، نهبندان و انواع تراورتن بی موج ،زیرا در این حالت سنگ مقاومت بیشتری در برابر فشار و ضربه تحمل میکند

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

چه سنگی برای صفحه روی کابینت و اپن مناسب است؟

چه سنگی برای درپوش دیوار محوطه مناسب است؟

چه سنگی برای حمام و سرویس بهداشتی مناسب است؟

چه سنگی برای پلکان و پاگرد مناسب است؟

چه سنگی برای فضای داخلی ساختمان مناسب است؟

چه سنگی برای نمای خارجی ساختمان مناسب است؟

مُد در صنعت سنگ طی سال 2017 به کدام سو می رود؟

نما ساختمان با طراحی به سبک رمی

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

 

کلیدواژه ها: سنگ براي کف فرش