چه سنگی برای نمای خارجی ساختمان مناسب است؟

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/12 13:37 (3295 نمایش)

چه سنگ نمایی برای ساختمان ما مناسب است؟ سنگ نما خوب دارای چه مشخصاتی است؟ در انتخاب سنگ نما باید به چه مواردی توجه کنم؟ و هزارن سوال دیگر در خصوص سنگ نما که از معمارن با سابقه تا افرادی که برای بار اول اقدام به ساخت یک بنا برای خود نموده اند ذهنشان به آن درگیر می باشد و همه این حساسیت ها در انتخاب سنگ نما به علت اهمیت نمای ساختمان در شکل گیری ذهنیت اولیه یک باز دید کننده از ساختمان می باشد.

 تا کنون بارها برای شما اتفاق افتاده است که در کوچه يا خيابان حین قدم زدن، مجذوب سنگ‌هايي مي‌شويد كه شکوه و عظمت خاصی به نماي بيروني يك بنا بخشيده و همانند لباسي فاخر بر تن يك ساختمان خودنمايي مي‌کند‌. اين زيبايي چشم نواز باعث مي‌شود كه آن ساختمان با همان نما شناخته و به شهرت برسد، انگار كه هويت يا نام مستعاري براي آن ساختمان از طريق انتخاب سنگ نما برای آن اختصاص یافته است؛ با آگاهي از تنوع سنگ‌هاي تزئيني موجود در ايران كه موجب شده به ايران لقب" بهشت سنگ "داده‌ شود، به بررسی سنگ های مناسب برای استفاده در نمای ساختمان میپردازیم‌.

 

نمای ساختمان سنگی

 

از محاسن انتخاب سنگ نما به عنوان متریال قالب در ساخت نمای یک ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد: تولید آسان و در دسترس بودن، رنگ های طبیعی، مقاومت در برابر اشعه UV، مقاومت در برابر آتش سوزی و ضربه، تنوع مناسب و دوام زیاد در صورت انتخاب صحیح و همچنین از معایب انتخاب سنگ نما برای استفاده در نمای ساختمان میتوان به موارد زیر اشاره کرد: سنگهای گرانیتی و صیقلی چسبندگی آن به نما کم است و باید با تمهیدات خاصی کار شوند .وزن زیاد برخی از انواع سنگ که باعث افزایش وزن ساختمان می‌شود و در صورت انتخاب ناصحیح نوع سنگ در برابر عوامل محیطی آسیب پذیر می‌شود.

نکته مهم در ابعاد سنگ نما، عدم پیروی آن از یک استاندارد مشخصي می باشد و سنگهای نما تنها با ابعاد عرضشان قابل تفکیک می باشند‌، که امروزه اکثر سنگ های نما دارای عرض 40 سانتي متر می باشند که به اشتباه با اصطلاح؛ 40 طولي شناخته مي‌شوند و مقصود همان سنگ نما با عرض 40 سانتي متر و طول آزاد می باشد که به طور مثال طول آن می تواند 2 متر باشد. البته در گذشته از سنگ‌ نما با عرض های كمتر نیز براي ساخت نماي بيروني ساختمان استفاده مي‌شد و مي‌توانيد در نمای خانه‌هاي قديمي شهر اين نوع سنگ‌ها را مشاهده کنید ولي هم اکنون از سنگ‌هاي با عرض كمتر يا بيشتر براي نماي داخلي مثل ديوار‌، كف‌، پله‌ها و استفاده مي‌شود و باید توجه داشت كه هر چه سنگ نما ابعاد كوچك تری داشته باشد‌، هزينه برش و پوليش آن افزایش می یابد و سنگ های نما با برش کوچکتر دارای قیمت بالاتری نسبت به سنگ های با عرض 40 سانتی متر هستند.

نکته بسیار حائز اهمیت در خرید سنگ نما توجه به سبک و نوع طراحی انجام شده برای نمای ساختمان است. هر سنگی مناسب مکان خاصی است. سنگ‌ نما باید مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت، سرما و اشعه UV نور خورشید داشته باشند. سنگ های تراورتن، گرانیت، چینی و سند استون از لحاظ فنی به ترتیب بهترین سنگ های نما برای استفاده در ساختمان می باشند و با لحاظ نمودن آیتم های هزینه و در دسترس بودن و سلیقه خود می توانید از بین این موارد بهترین سنگ را برای نمای ساختمان خود انتخاب نمایید.

 

نمای سنگی ساختمان

 

سنگ نما های با جنس تراورتن در مقایسه با سنگهای دیگر مقاومت خوبی در برابر سرما، گرما، اشعه UV نور خورشید و رطوبت هوا دارند. البته اکثر گرانیت ها نیز دارای این خصوصیاتمی باشند اما بعضاً رطوبت هوا ممکن است باعث اکسید شدن کانی های آهن موجود در آنها  شده و موجب نازیبا شدن ظاهر سنگ شود و در بعضی از انواع تیره سنگ گرانیت نور خورشید موجب از دست رفتن رنگ طبیعی سنگ می شود.

به علت اینکه در شهرهای بزرگ و صنعتی با رشد آلودگی هوا شاهد بارانهای اسیدی می باشیم مقاومت سنگ نما به باران های اسیدی بسیار اهمیت پیدا نموده است، به این معنی که در صورت ریزش باران عناصر تشکیل دهنده سنگ نما با آب ترکیب نشوند و ساب و جلای سنگ نما را از بین نبرند، این ایراد بیشتر متوجه سنگهایی با تخلخل بالا و درصد آهک زیاد می شود، که میتوان دسته ی بزرگی از سنگهای مرمریت را جزء این نوع سنگها دانست.(البته فراموش نشود تمام سنگهای رسوبی مقادیر قابل توجهی آهک دارند ولی ترکیب عناصر و فلزات مختلف در آنها و مقاومت در برابر ترکیب شدن آنها با آب متفاوت است) و متاسفانه در سنگ های مرمریت این ایراد بیشتر مشاهده می شود و به همین دلیل استفاده از سنگ مرمریت به عنوان سنگ نما توصیه نمی شود. نوع ترکیب کانی‌ها و اجزاء تشکیل دهنده سنگ های مرمریت طوری است که اکثراً سریع دچار هوازدگی در سطح و عمق می‌شوند و در مدت زمان کمی ابتدا سطح آن و سپس با نفوذ آب در رگه‌های این سنگها شاهد خوردگی و حل شدن آهک‌های کناری درزها خواهیم بود و پس از نصب در فصل زمستان، هنگام یخ زدگی، کم کم نمای آن دچار ترک‌های عمیق می‌شود و زیبایی و جلای خود را از دست می دهد. تأثیر باران یا آبهای سطحی بر روی سنگ نما هر چقدر کند و تدریجی باشد ولی بالاخره به مرور زمان رخ می دهد، و متاسفانه این تاثیر اکثراً به شکل کاملاً غیر یکنواخت بر روی سنگ نما صورت می گیرد. اگر بخشی از سنگ نمای مرمریت مورد استفاده حاوی ترکیبات سیلیس باشد، این قسمت‌ها در برابر فرآیند انحلال بیش از بخش‌های کربناتی مقاومت می‌کنند و ظاهر سنگ نما به صورت غیر یکنواخت تخریب می شود و در نتیجه ظاهری آبله‌ رو ایجاد می‌شود. اثر اینگونه تخریب، بر روی سنگ نما پوسته پوسته شدن سطح می باشد. بنابراین سنگ مرمریت گزینه مناسبی برای سنگ نما نمی باشد مگر اینکه دارای ضخامت بسیار زیادی باشد (بیشتر از ۴ سانتیمتر) آن هم در نوع مرمریت سیلیسی و محکم تا این ضخامت مانع نفوذ آب و خوردگی سنگ شود و موجب تاخیر در ترک‌های عمیق گردد و نیز سطح سنگ  مرمریت مورد استفاده برای سنگ نما می بایست ساب نخورده باشد مثلا تیشه‌ای یا بادبر و یا به هر روش دیگر غیر براق شده باشد. سنگ نما با چنین سطحی حتی در صورت دچار شدن به هوازدگی و تخریب سطحی  نیز  ایراد چندان به چشم نمی‌آید. مثال معروف استفاده از مرمریت  به عنوان سنگ نما، ساختمان برج آزادی تهران است که در آن از مرمریت شهیادی استفاده شده است، ولی با سطحی غیر براق و به صورت ناصاف و بسیار ضخیم دارای مقاومت خوبی می باشد و مثال دیگر استفاده از سنگهای مرمریت گندمک به عنوان سنگ نما است که معمولاً این سنگ را به صورت تیشه‌ای یا سند بلاست یا بادبر استفاده می‌کنند که سطحی غیر براق داشته و کمترین ضخامت مورد استفاده به عنوان سنگ نما 2/5 سانتیمتر است و یکی از اشتباهات رایج در استفاده از سنگ مرمریت همین استفاده نامناسب بدون توجه به موارد فوق در فضاهای خارجی می باشد.

 

سنگ نمای ساختمان

 

طی سالهای اخیر با پیشرفت تکنولوژی ماشین آلات استخراج و فرآوری، استفاده از سنگ تراورتن در ایران فراگیر شده است. سنگ تراورتن در گذشته از زشت‌ترين سنگ‌ها بود‌ه ولی با تغییر در نحوه فراوري آن بخت به این سنگ رو کرده و با ارتقاي فناوري از حضيض ذلت به اوج عزت رسيده‌است‌. اما اينكه تا چه زماني اين وضعيت و اقبال عمومي به تراورتن ادامه خواهد يافت‌، سوال مهمي است‌ و باید بدانیم که هرچند سابقه استفاده از رزین در فرآوری سنگ تراورتن تنها 20 سال است ولی مدت عمر يك نما نيز بيش از اين زمان نيست‌ و حتی بعد از اين مدت سنگ نما تراورتنی نابود نمي‌شود‌، بلكه تنها سيماي سنگ نما ديگر جلوه زيباي رزين شده سابق را ندارد‌ و گويي كه از ابتدا اصلاً سنگ نما رزين و پوليش نشده است؛ ظاهری با خلل و فرج بسيار كه البته اين نیز خود سبکی از سنگ نما می باشد و علاوه بر این با صرف هزینه امکان ترمیم مجدد آن می باشد و در نتیجه در طی سالهای اخیر استقبال بسیار خوبی برای استفاده از تراورتن به عنوان سنگ نما شده است.

سنگ تراورتن با توجه به تنوع زیادی که در رنگ و در طرح دارد توانسته جایگاه ویژه ای به عنوان سنگ نما به خود اختصاص دهد و با توجه به آیتم هزینه میتوان گفت بهترین گزینه برای انتخاب سنگ نما، سنگ تراورتن می باشد و در عین دارا بودن مقاومت بالاتر در مقایسه با سنگ سند استون دارای قیمتی ارزانتر در قیاس با سنگ گرانیت نیز می باشد. متاسفانه سنگ تراورتن به عنوان یک نوع سنگ شکننده در بین عوام بدنام شده است اما در بناهای تاریخی رم که بیش از 300 سال از عمرشان می گذرد و از سنگ تراورتن به عنوان سنگ نما استفاده شده است این فرضیه اشتباه کاملاً رد شده است. تراورتن ذاتاً دارای سطحی متخلخل می باشد که این تخلخل همراه با جنس آهکی، رابطه خوبی باسیمان داشته و باعث می شود که در هنگام نصب، محکم تر به دیوار بچسبد و در نتیجه ماندگاری خوبی به عنوان سنگ نما داشته باشد و به همین جهت بهترین گزینه برای انتخاب سنگ نمای ساختمان،  سنگ تراورتن می باشد. در بازار جهانی برای سنگ نما بیشتر از رنگ های سفید، کرم روشن و شکلاتی تراورتن استقبال می شود.

باید توجه داشت که روش نصب سنگ نما با بقیه موارد متفاوت است. با توجه به اختلاف دمای محیط در شب و روز و تغییرات فصول و در نتیجه انبساط و انقباض سنگ ،اگر برای نصب سنگ نما از روش دوغاب سیمان استفاده شده باشد احتمال کنده شدن سنگ از روی نما وجود دارد بنابراین می بایست سنگ نما را با اسکوپ کردن پشت سنگ روی نما محکم نمود، در غیر اینصورت باید مدتی پس از نصب سنگ نما جهت جلو گیری از ریزش، یک به یک آنها را به نما پیچ نمود. که ظاهر خوبی برای نما ساختمان ندارد، پس بهتر است هزینه ای که قرار است بعداز نصب سنگ نما صرف این کار شود قبل از نصب صرف اسکوپ کردن آن گردد. روش دیگر نصب سنگ نما روش خشکه چینی است، در این روش پیش از نصب سنگ نما می بایست با استفاده از پروفیل و نبشی های فلزی پشت کار را شاسی کشی کرده و سنگ ها را به وسیله گیره روی شاسی محکم کرد.

استحکام در نصب سنگ نما به خصوص زمانی که قرار است در ارتفاع قرار گیرند دارای اهمیت بیشتری می شود لذا می بایست سنگ نما از خلل و فرج مناسبی برخوردار باشد تا ملات و دوغابی که پشت سنگ ریخته می شود محکم به سنگ نما چسبیده و استحکامی دو چندان به این ترکیب بدهد زیرا با توجه به عواملی که نامبرده شد امکان جدایی سنگ از دیواره نما زیاد بوده و خطر سقوط سنگ رهگذران و خودرو ها را تهدید می کند لذا سنگ تراورتن یکی از بهترین گزینه های انتخابی برای سنگ نما، به خاطر داشتن این قابلیت می باشد و نقطه ضعف اصلی سنگ مرمریت برای استفاده به عنوان سنگ نما نیز همین مورد می باشد.

 

سنگ نما 3

 

سنگ چینی یکی دیگر از گزینه های مناسب برای سنگ نما می باشد. انتخاب سنگ چینی برای سنگ نما کاملاً فنی و صحیح است. سنگ چینی از لحاظ جذب آب و چسبندگی دوغاب بین گرانیت و تراورتن است و نه به اندازه ی تراورتن جذب کننده دوغاب و نه به اندازه گرانیت نچسب است.

در ایران و به خصوص در مناطق گرم سیر استفاده از این سنگ برای نما از قدیم رایج بوده، چرا که رنگ روشن آن باعث می‌شود تا گرمای زیادی جذب نمای ساختمان نشود و ساختمان از گرمای زیاد در امان باشد. مقاومت این سنگ در مقابل هوازدگی سطحی و عمقی نسبتاً خوب است و در بعضی از موارد، سنگ چینی در این خصوص می‌تواند با سنگ های تراورتن و گرانیت هم رقابت کند.

مواردی که در حین نصب سنگ نما باید به آن توجه داشت:

سنگ مناسب با شرایط جوی و آب و هوای منطقه انتخاب شود.

جهت اتصال سنگ نما به سطح پشت کار از روشهای مناسب نظیر اسکوپ کردن یا رول پلاک کردن باید استفاده نمود.

از انطباق نمای کار شده با نقشه های اجرایی اطمینان حاصل کنید.

سفت کاری انجام شده که به عنوان زیر کار سنگ نما می باشد می بایست کاملاً شاقول باشد.

پنجره‌های هم اندازه در طبقات روی هم کاملاً در یک امتداد باشند و در هر طبقه تراز بالا و پایین پنجره‌ها با هم یکی باشند.

در کنج ها و نبش‌ها سنگ‌های نما به صورت کاملاً  گونیا کار شوند.

در لبه بالای تراس‌ها و پنجره‌ها، سنگ‌ نما کار شده باید دارای لبه‌ای به عنوان آبچکان باشد.

در صورتی که نما به روش تر اجرا شود از سیمان تازه و ماسه شسته شده جهت ملات استفاده شود و عیار ملات استفاده شده 400 کیلوگرم به ازاء هر متر مکعب باشد.

همچنین در سنگ نما های از نوع آهکی باید به تمیز نگهداشتن و عدم ریختن ملات بر روی آن توجه داشت زیرا تمیز کردن آن مشکل است.

پیشنهاد: انواع تراورتن های رنگی ، گرانیت ها و سنگ چینی

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

چهار توصیه برای تزئین حمام و سرویس بهداشتی

 نما ساختمان با طراحی به سبک رمی

چه سنگی برای صفحه روی کابینت و اپن مناسب است؟

چه سنگی برای درپوش دیوار محوطه مناسب است؟

چه سنگی برای حمام و سرویس بهداشتی مناسب است؟

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

چه سنگی برای پلکان و پاگرد مناسب است؟

چه سنگی برای فضای داخلی ساختمان مناسب است؟
مُد در صنعت سنگ طی سال 2017 به کدام سو می رود؟

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

 

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در خدمت رسانی بهتر راهنمایی کنید

کلیدواژه ها: سنگ براي نماي خارجي ساختمان , سنگ نما