موانع ورود سرمایه گذاران خارجی به معدن داری

نوشته شده در : 1396/2/8 0:5 (168 نمایش)

 

سهم سرمايه گذاري خارجي در بخش هاي مختلف مبين ميزان مشاركت كشورهاي داراي تكنولوژي برتر در كشورهاي داراي پتانسيل در همان بخش است و اين مهم در بخش معدن پررنگ تر از ساير بخش هاست. بر طبق آمار، حدود 7درصد از سرمايه گذاري هاي خارجي در ايران مربوط به معدن است و اين در حاليست كه اين آمار در استراليا در حدود 69درصد مي باشد مقايسه بين میزان سرمايه گذاري خارجي بخش معدن در کشور ايران با ديگر كشورها، نشان مي دهد که سهم ايران از تكنولوژي روز دنيا در زمینه اكتشاف و استخراج به دلیل عدم سرمايه گذاري خارجي بسیار پایین است و این از نكات منفي بخش معدن ايران است.

 

موانع ورود سرمایه گذاران خارجی به معدن داری

 

در واکاوی این موضوع در وهله نخست باید بگوییم ما استراتژی مدونی در بخش معدن نداریم به همین دلیل با وجود پتانسیل بالا در بخش معدن نتوانسته ایم بر اساس استراتژی پیش رفته و درآمد زایی موفق عمل کنیم. يكي از مهم ترين بخش ها در نگاه اقتصاد مقاومتي براي گذر از تحريم ها، اضافه كردن مواد معدني خاص برای استخراج است كه این امر با حمايت مجلس از طريق افزايش بودجه هاي سالانه و ايجاد زيرساخت ها امكانپذير می باشد و با رونق بخشیدن  به صنعت معدن  میتوان گامی بلند در جهت تحقق برنامه توسعه اقتصادي كشور برداشت.

موانع ورود سرمایه گذاران خارجی به معدن داری

 

با بررسی دلایل عدم سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن، علت های مختلفی مشاهده می شود از جمله مهمترین عامل آن احساس عدم امنیت است. برای سرمایه گذار خارجی احساس عدم امنیت حتی مضر تر از نا امنی می باشد. با وجود آنکه بخش معدن ما دارای یکی از کاملترین قوانین است ولی در این بخش ضعیف عمل شده.

در تمام دنیا معادن تحت نظارت دولت هستند و در واقع بخش معدن، يك بخش حاکمیتی است، در ایران نیز به همین منوال می باشد و به آن انفال می گویند و پروانه های بهره برداری از سوی بخش خصوصی به صورت موقت از دولت اجاره و بر روی آن سرمایه گذاری انجام می گیرد. در کشور ما عمر این کار 25 سال می باشد که قابلیت تمدید نیز دارد. پس با تدوین استراتژی، می توان بخش خصوصی و سرمایه های بزرگ را وارد عرصه معدنکاری نمود ولی باید توجه داشت که سود حاصل از سرمایه گذاری در بخش معدن دیر بازده ولی پایدار می باشد و سرمایه گذار باید احساس امنیت داشته باشد تا وارد این عرصه شود.

یکی از کشورهایی که در بخش معدن هیچ منعی برای ورود سرمایه‌گذار خارجی ندارد، ایران است. ما کمتر کشوری را داریم که این شرایط را داشته باشد اما به دلیل نبودن حس امنیت و عدم پایداری سیاسی و شفاف نبودن قوانین، سرمایه‌گذار‌های واقعی کمتر وارد سرمایه گذاری در بخش معدن می شوند.
 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

7عامل موثر برای توسعه صنعت سنگ در کشور

4 مانع در مسیر توسعه صنعت سنگ

"مدیریت" حلقه گمشده در صنعت سنگ ساختمانی

ایران بازنده بزرگ در بازار جهانی سنگ!!

چهارمین تولید کننده سنگ ساختمانی جایگاه بیستم را در صادرات دارد

علت رکود در صنعت معدن داری

تنوع معادن سنگ ساختمانی در ایران

 

  

کلیدواژه ها: موانع ورود سرمايه گذاران خارجي به معدن داري